ИН4С

ИН4С портал

Хојт Брајан Ји: Опрез због потеза Русије на Балкану

1 min read

Схватање да су Сједињене Америчке Државе (САД) мање заинтересоване за Балкан је погрешно, поручио је замјеник помоћника државног секретара америчког Стејт Дипартмента, Хојт Брајан Ји, и навео да су САД опрезне вези са оним што Русија ради на Западном Балкану.hojt

Он је, на питање може ли се очекивати више америчке подршке региону, рекао да је погрешно схватање да су САД одсутне или мање заинтересоване за Балкан.

„Погледајте чињенице, тијесну сарадњу коју имамо са земљама региона, дипломатску активност као и програме подршке за неопходне реформе, не само за евроатлантске интеграције, већ за стварање предуслова економског раста. Ако питате регионалне владе, рећи ће вам да смо присутни и веома активни“, рекао је Ји за Радио Слободна Европа.

Како је рекао, Русија, као и многе земље, жели да повећа утицај на Балкан. „Природно је за сваку земљу да жели да шири утицај у региону који се развија, као и на његово тржиште, популацију која расте“.

„Наравно да Русија, као и друге земље, жели да повећа своју трговину и инвестиције у таквом региону. Но, због оног што Русија ради у Украјини, ми у САД и наши савезници смо опрезни у вези с оним што Русија чини на Западном Балкану, и наставићемо бити будни“, додао је Ји.

Према његовим ријечима, то што Русија овдје тргује или продаје енергију, само по себи не представља опасност.

„Оно што сматрамо притом важним је да земље сачувају независност, посебно енергетску, како не би постале овисне о Русији или било којој другој земљи. Кроз ширу сарадњу, земље требају диверсификовати енергетске снабдјеваче нафте, јер видјели смо 2009. какве посљедице може имати овисност о само једном енергетском извору као што је руски. Тада је већем дијелу Европе било хладно током зиме“, рекао је Ји.

На питање како оцјењује актуелну безбједносну ситуацију у региону, у свијетлу повећаног утицаја Русије на неке његове земље, Ји је рекао да је генерално стање стабилно.

„Али морамо наставити да радимо на његовом јачању. Не желимо стање замрзнутог конфликта, већ стабилност која ће региону донијети већи економски раст, послове, напредак“, поручио је он.

То, како је рекао, значи да све земље региона морају наставити економске, политичке и војно-одбрамбене реформе, које ће им омогућити пријем у НАТО и Европску унију (ЕУ) – ако им је то циљ. „А земље региона су понаособ показале да су се кроз реформе приближиле том циљу“.

„На примјер, од када су Србија и Косово потписали Споразум о нормализацији односа априла 2013, обје земље су напредовале у европским интеграцијама. Албанија, која је кандидат за пријем у ЕУ, још један је примјер како се то може постићи кроз реформу правосуђа, јачање цивилног сектора, владавине права, борбе против корупције“, казао је Ји.

Како је навео, сви ти континуирани напори су знаци да су земље не само вољне, већ и спремне да напредују ка евро-атлантским институцијама.

На питање шта државе региона могу учинити да би се смањио утицај Исламске државе међу муслиманском популацијом, Ји је рекао да је врло важно да су земље региона свјесне проблема и развијају националне стратегије за борбу против страних бораца и тероризма уопште.

Он сматра да је потребна већа сарадња међу земљама у размјени информација и међусобном помагању у борби против те транс-националне пријетње.

„Поједине популације су рањивије према овом феномену, па је важно схватити што су узроци и мотиви да се страни борци упућују са Западног Балкана у Сирију, Либију или Ирак. Ти мотиви су разни, од економских до активности идеолошких или религиозних група које их регрутују“, казао је Ји.

Зато је, додао је, важно да са тог пута одврате посебно младе људе, који не виде алтернативу.

„Треба радити на економском јачању Западног Балкана, треба осигурати довољно посла, адекватно образовање, и информисати грађане о пријетњи које носе страни борци. Ако постоје они који позивају стране борце на Блиски Исток, требају им се супротставити гласови из власти који ће објаснити зашто је то погрешно, да је то тероризам, и да је то незаконито“, саопштио је Ји.

Како је рекао, веома је важно сарађивати у региону у примјени закона, одбрани и полицијским акцијама. „Зато је важно омогућити земљама које желе приступити НАТО-у да то и учине. Јер, чланице НАТО-а су показале током година да су способније за борбу против глобалних пријетњи“.

„Свим државама региона које желе НАТО чланство, а способне су за испуњавање приступних услова, треба то омогућити, и ниједна земља не би требала имати вето. Чули смо раније оцјене Сергеја Лаврова да би интеграција Западног Балкана у НАТО била провокација. Апсолутно се не слажемо са тим“, казао је Ји.

Према његовим ријечима, НАТО није усмјерен ни против једне државе, то је одбрамбени савез који обезбјеђује колективну сигурност и одбрамбену снагу својих чланица. „И он може допринијети борби против тероризма и страних бораца“.

Ји је поручио да САД снажно подржавају црногорске аспирације за учлањење у НАТО.

„Црна Гора је направила велики напредак у реформама одбрамбеног сектора, војске, владавини права и упознавању јавности о бенефитима Алијансе. Ми и наши савезници узећемо тај напредак у потпуности у обзир када будемо одлучивали да ли или не да позовемо Црну Гору да се придружи НАТО-у ове године“, казао је он.

Како је навео, још постоје ствари које желе да Црна Гора испуни у сфери реформи, повећању подршке јавности за НАТО, јачању владавине права. „То је за њу важно не само како би се учланила у НАТО, него за Црну Гору као демократију у развоју која стреми ЕУ“.

„Црна Гора своју будућност држи у сопственим рукама. А то значи, ако настави путем реформи, јачања институција, одбрамбених снага, владавине права и цивилног друштва, Црна Гора ће успјети“, поручио је Ји.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net