Ивановић: Нису ми сместили ни Срби, ни Албанци, већ Еулекс
1 min readЛидер грађанске иницијативе „Србија, демократија, правда“, који је ухапшен крајем јануара прошле године, истиче да му нису „сместили ни Албанци, ни Срби, већ политиканти из Еулекса“.
„Иза оптужнице против мене стоји представник Еулекса у тужилаштву који је смислио план и покренуо иницијативу са циљем скретања пажње са сопствене умешаности у још увек актуелну аферу. Међутим, направио је погрешну процену, верујући да ће ме сломити и да јавност у Митровици и на северу Косова неће бити превише заинтересована за овај случај, али и да Влада Србије неће бити превише агилна јер ја нисам члан ниједне странке„, објаснио је Ивановић у интервјуу српском „Њузвику“.
Он је рекао да је шеф Еулекса очекивао да ни међународни представници у Приштини, али и у европским центрима неће бити превише заинтересовани за овај случај, у чему је погрешио.
„Обавештен сам сам да је “додатне доказе” тражио у једној обавештајној служби, па ни то није било довољно. Није простудирао ни записнике из 1999-2000, када су тадашњи међународни судија и тужилац разматрали иницијативу сличног садржаја, али се испоставило да је то била обична политичка интрига. Са истом иницијативом крећу 15 година касније, иако нема никаквих нових доказа. Закључак је само један: намера је била да ме политички елиминишу, мада не разумем каква је корист од тога. Нема сумње да су неки други извукли корист из несреће која ми се догодила, али понављам, нису ово смислили ни Албанци, ни Срби, само неуспешни политиканти у Еулексу„, подвукао је Ивановић.
„Преиспитивао сам сваки свој потез стотину пута и закључио да нисам погрешио, тачније нисам учинио ништа чега бих се стидео, ништа противзаконито или неморално. Када сам то утврдио, онда сам могао да пређем на припрему одбране јер је очигледно да су ми наменили дужи боравак у притвору. Најважније ми је да останем стабилан у психофизичком смислу и да не дозволим да ме сломе јер им је то био циљ“, казао је Ивановић.
Томислав Николић,
Он је критиковао тужилаштво коме је требало пуних осам месеци да утврди за шта га заправо сумњичи иако су, како додаје, говорили да имају необориве доказе за своје тврдње.
„Након саслушаног тридесет и једног сведока, имамо резултат да ниједан не потврђује моју умешаност у кривична дела која ми се стављају на терет. Неки су ме видели у маси људи, што и није било спорно, јер сам све време живео у Митровици и нисам нигде одлазио. Верујем да ће се исто десити и у случају преосталих сведока тужилаштва. Досадашњи сведоци су ме углавном одлично познавали, чак толико да су знали и моје биографске податке, што значи да су били “припремани”, али су до податка о мени могли доћи и на интернету“, рекао је Ивановић.
Он је подсетио да је био један од малобројних који се злагао још 1999. године, па и раније, за дијалог са Албанцима, стратрајући то изузетно важним за мир и стабилност, као и за опстанак Срба, али и стабилност Балкана.
„Не потцењуем значај ни добрих односа са Хрватима, Бошњацима или Мађарима, али је сада далеко важније направити опрезне, али отвореније кораке у успостављању квалитетних односа са Албанцима. Имамо, генерално, много предрасуда о Албанцима, за које су делимично и они криви, али је главни разлог наше игнорисање њиховог постојања, њихове културе, навика, страхова и тежњи. Обрадовало ме је и сведочење неколико Албанаца које је тужилаштво предложило, а који су потврдили истину. Значи да је ипак вредело„, уверен је он.
Што се тиче одбијања предлога његових адвоката да му се омогући да се брани са слободе Ивановић је казао да мисија ЕУ показује многе слабости које су веома присутне на Балкану, те да се није ни надао да ће мисија састављена од људи из развијених европских земаља демонстрирати такве недостатке и неспособност у овдашњим условима.
„Не може се образ сачувати тако што ћете критично настројеној јавности у Приштини исконструисати два или три процеса против Срба на северу Косова. То је политиканство најгоре врсте, које су Алабнци лако прочитали. Да не бих створио погрешан утисак, морам да кажем да је нама који живимо на КиМ, а посебно Србима, потребан Еулекс за још сигурно 10 или 20 година јер се слабе косовске институције, првенствено правосуђе и полиција, у атмосфери етничке подељености И неповерења које ће још трајати, не могу саме обрачунати с организованим криминалом, корупцијом и тероризмом, али то не може бити ни овај ни овакав Еулекс„, рекао је Ивановић.
Он је додао да је потребан снажан заокрет, или јасан рез у односу на досадашњу праксу. Нови људи са високим људским и стручним квалитетима и сталан надзор преко су потребни.
„Потребна је потпуно нова екипа људи, али и нови шеф мисије јер се овај садашњи очито не сналази добро на тој дужности„, истакао је Ивановић који се нада да ће читав поступак против њега бити завршен до краја године и верује да ће бити ослобођен свих оптужби.
Ивановић је казао да му много значи што су председник Србије Томислав Николић, премијер Александар Вучић и минстар спољних послова Ивица Дачић о овом случају говорили и у Савету безбедности УН, али и на многим састанцима са међународним представницима који су долазили у Београд.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: