СДТ: Звицер наручивао и кога да ставе на мјере тајног надзора
Ухапшени, сада већ бивши помоћник директора Управе полиције Дејан Кнежевић оптужен је да је криминалној групи блиској „кавачком клану“ одавао службене податке, информације о активностима које су у току и које тек треба да буду спроведене, а све како њихов наводни вођа Радоје Звицер не би био ухапшен.
То је, како тврди Специјално државно тужилаштво (СДТ), чинио по налогу тадашњег колеге Љуба Миловића, који се налази на истој оптужници и тренутно је у бјекству.
Окривљени Дејан Кнежевић у априлу и мају 2020.године, у Подгорици, свјестан свог дјела чије је извршење хтио, неовлашћено је непозваном лицу саопштио тајне податке који су му повјерени као службенику Управе полиције Црне Горе – руководиоцу Одсјека за борбу против кријумчарења дрога у Сектору за борбу против организованог криминала и корупције, а чије је одавање проузроковало или би могло да проузрокује штетне посљедице за безбједност Црне Горе, на начин што је у означеном периоду свом другу – организатору криминалне организације окривљеном Љубу Миловићу, који је тада био привремено удаљен са рада у Управи полиције Црне Горе, саопштио садржину телефонских разговора прикупљену спровођењем мјера тајног надзора одређених по наредбама судије за истрагу Вишег суда у Подгорици Мтн.бр.83/19, а које су биле означене степеном тајности „Интерно“, чиме је окривљени Кнежевић Дејан извршио кривично дјело одавање тајних података – пише у оптужници, преноси ДАН.
Кнежевић: Да сам одавао податке, не би било великих резултата
Кнежевић је пред тужиоцем негирао кривицу, тврдећи да је радио поштено и прошао све позиције. Рекао је да му је због посла паљено ауто, те да сматра да је био угрожен његов и живот његове дјеце, да су му част и понос изнад свега, као и да је управо на основу његових информација реализовано више акција усмјерених на „кавачки клан“ – хапшење осумњичених за убиство Јована Вукотића у Турској, заплене већих количина кокаина… Мјесто помоћника директора прихватио је уз обећање да ће му бити ријешено стамбено питање, јер, како је појаснио, за дугогодишњи рад у полицији никада није добио ништа. Појаснио је да је када је дошао на функцију почео незванично, односно преко црногорског официра за везу, да стиже скај материјал. Навео је и да у тим препискама има и пријетњи које су му упућиване, као и негативних коментара о њему, али да сумња да је тужилаштво можда те наводе намјерно избјегло. Истакао је да је поносан на рад полиције, да су баш у том периоду спријечили два убиства „шкаљараца“ и напад на судију, као и да одговорно тврди да нико не може да каже да је он примио новац да нешто уради или не уради. Потврдио је да су постојале информације да неко одаје податке, али да су сумњиве колеге удаљили с посла. Миловића, како каже, познаје дуги низ година, ради се о једном од бољих инспектора који је тада радио у Котору, који је својим информацијама помогао у расвјетљавању већег броја кривичних дјела.
– Љубо Миловић ми никада није давао или слао било какав новац, нити је то чинио Иван Стаматовић – тврди Кнежевић.
Казао је и да не зна јесу ли га службеници упознали са детаљима прислушкивања у предмету „Васел Будва“, у којем је на основу њихових информација у Њемачкој заплијењено 500 килограма кокаина. Казао је да су се у том случају мјере тајног надзора примјењивале и у Црној Гори, и то професионално, а да су одаване, не би било разултата. Казао је и да за 23 године рада није имао мрље у каријери, нити једне пријаве. Појаснио је да је годинама радио на мјерама тајног надзора, па је и сам свјестан да се ту причају и неистине, а људи се посебно хвале да су добри са полицијским службеницима да би себи поправили положај у групи.
Докази да је Кнежевић одавао податке који се тичу кријумчарења кокаина, као и да је радио у корист клана прибављени су од Еуропола, који је доставио скај материјал. Тужилаштво се позвало на поруке које је неидентификовано лице слало Звицеру 1. марта 2021. године:“Што веле је ли добар овај Кнежевић“, „јеси видио смјене“, на шта му Звицер одговара: „Нисам побро, који Кнежевић, само сам чуо Лаза и Баковића да су смијенили“. Н.Н. лице му одговара: „Јесу, и све помоћнике, довели су Деја Кнежевића на чело криминалистике најјачу функцију су њему дали“. На ту поруку му Звицер одговара: „Добар је Дејо“.
Достављена је преписка у којој Звицер обавјештава Миловића да је Кнежевић дошао на мјесто Зорана Лазовића. Миловић је 3. марта обавијестио „Вођу“: „Рекао им је на састанак, свим шефовима, био је и радоња, да буде ли процурио неки податак за било кога да ће их све на полиграф и да ће довести полиграфисту из Њемачке …. Нико проговарао ништа није… Онда им рекао од Бара, Светог Стефана, Будве, Котора и Никшића да нема повлашћених, да га не занимају ни Брано ни Делић… вели ови мислили да сам полудио“, „Оставиће Жижића да ради убиства, оног петровог пивца…“, „Па да видимо оће ли шта преносит нама, тј. Петру, или ће се прешалтат“.
Тужилаштво тврди и да има доказе да је Звицер тражио Миловићу да се иницира спровођење мјера тајног надзора према одређеним лицима, што је овај пренио Кнежевићу. Одсјек којим је Кнежевић руководио те мјере је, како се наводи у оптужници, касније и иницирао.
У оптужници је наведена и преписка од 12. јануара 2020. године, када је Стаматовић Миловићу слао поруке: „Био је јутрос Шакал батице“, „Узео је свој дио и синоћ сам исплатио Др Нела и сви су сада исплаћени. Остало је Душку пара оно стандардно, Банићевићи имају, Макс је оставио за посао и ја од прошле туре оно. Остали нико нема пара код тебе“, „Ове нећу дирати и спајати за сада да би лакша рачуница била. Слажеш ли се“, „Добро. Само ми реци хоћеш да ти дам остатак или да их оставим код мене, треба ли ти за кућу код Васа? Хоћеш 20 да одвојим за Деја“, „Супер. Онда Деју још да одвојимо од ових 20 и за мене и остаје 50 х“, „И да има 5 комада у сл. туру“.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Što je ućutalo smeće Petar Lazović? Nema telefon ili nema papira da piše memoare?