ИН4С

ИН4С портал

Београд: Преминула Нада Кнежевић, „дама југословенског џеза“

1 min read

У Београду је 25. октобра у 84. години преминула је Нада Кнежевић, истакнута умјетница и једна од најеминентнијих пјевачица џез музике у Србији и бившој Југославији, саопштила је њена породица.

Кнежевић ће бити сахрањена у Алеји заслужних грађана, а по њеној жељи без комеморације и у кругу чланова најуже породице.

Каријера Наде Кнежевић је трајала 40 година, а њен утицај на генерације извођача траје до данас. Дебитовала је 1956. године на концерту „Младе снаге на пољу џеза“, а годину дана касније је први пут снимала за програм Радио Београда, преноси Н1.

Године 1959. је учествовала на фестивалу у Опатији, после чега је постала позната широком аудиторијуму. Ускоро су композиције „Циганска ноћ“ и „Фатима“ постале радијски хитови и донијеле јој велику популарност.

Већ на почетку каријере је на иностраним џез фестивалима добијала прве награде, а често је наступала и на домаћим фестивалима. На првом и једином такмичењу певача забавне музике 1961. године освојила је Златни микрофон.

У вријеме највеће славе, 1962. године је отишла у Западну Њемачку, гдје је нешто мање од двије године радила са ансамблом Хејзија Остервалда. У скандинавским земљама за данско-шведско-норвешки радио је снимила двочасовни музички програм и имала подршку иностраних медија, што јој је пружило прилику за европску каријеру.

Свијет је имао много слуха за њену уметност интерпретације, па је магазин „Даунбит“ писао у суперлативу о њеним вокалним способностима, а џез пијаниста Чик Корија јој је понудио сарадњу.

Наступала је у Алберт Фишер Холу, на међународним џез фестивалима у Минхену, Атини и Истанбулу, као и на Њупорт џез фестивалу, а остаће упамћена и као прва Европљанка чије је име унијето у свјетску енциклопедију џеза.

Током 50 година каријере добила је прегршт фестивалских награда и признања, а Удружење џез музичара Србије јој је додијелило повељу за допринос развоју музичког стваралаштва.

Последњи концерт назван „Нада Београду“ одржала је 1995. године, а 2007. је примила награду за животно дјело на XXIV интернационалном џез фестивалу Нишвил.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Београд: Преминула Нада Кнежевић, „дама југословенског џеза“

  1. Velika Nasa Nada….
    IZ Vremena Kada su se Radjale Legende….
    PociVaj U Miru, Idolu Jednog Lijepog Vremena….
    SlaVa TI i HVala…. Ponosu Nas….

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy