Балкански картел: Оптужница против 20 особа, заплијењени сатови и накит
1 min readЈавно тужилаштво за организовани криминал (ТОК) Србије подигло је оптужницу против 20 особа под сумњом да су учествовали у међународној трговини око седам тона кокаина.
Према саопштењу Тужилаштва, ријеч је о члановима организоване криминалне групе „Балкански картел„.
У Србији је до сада је ухапшено 14 особа против којих је подигнута оптужница и они се налазе у притвору, саопштило је Тужилаштво 6. новембра.
Преосталих шесторо су у бекству и за њима су расписане су међународне потернице.
Највећи број њих ухапшен је почетком маја и, према саопштењу ТОК, терети се за шверц кокаина од децембра 2019. до августа 2020. године.
Заплене кокаина, које се доводе у везу са овим картелом, биле су ван територије Србије.
Највећа заплијена, око 4,5 тона кокаина, била је на острву Аруба у карипском мору.
У Белгији су заплењене 1,2 тоне кокаина, док је 743 килограма заплијењено у Холандији.
„Поред ове три заплијене, предмет оптужења је и велика количина оружја различите врсте аутоматског, полуаутоматског, као и муниције и експлозивних направа. Реч је о оружју које је пронађено приликом лишења слободе једног од лица које припада тзв ‘нишкој групи'“, истичу из Тужилаштва.
Одлуком Јавног тужилаштва за организовани криминал оптуженима су блокирани су сви рачуни, сефови, сва покретна и непокретна имовина – станови, куће и возила, инострани новац у износу од више од три милиона еура, скупоцјени сатови и накит.
Из Тужилаштва додају и да је овај поступак резултат сарадње Јавног тужилаштва за организовани криминал са надлежним правосудним органима Француске, Арубе, Белгије и Краљевине Холадније, као и Еурополом и Еуроџастом (Еуројуст).
У операцији „Таурус“ Националне полиције Шпаније у сарадњи са америчком агенцијом за борбу против дроге ДЕА учествовало је више од 100 агената, а сама операција још траје.
За разоткривање картела биле су кључне информације са мобилне апликације Скај.
„Прукупљани су круцијални докази са Скај апликације путем међународне правне помоћи као и други докази који су неопходни за поступање Јавног тужилаштва за организовани криминал, а чиме је разбијен овај „балкански картел“, прецизирао је ТОК.
Скај апликација послужила је као прозор у тајне канале комуникације криминалаца широм свИЈета.
Белгијски и холандски детективи су се након „крековања“ Скај апликације инфилтрирали у комуникације на апликацији и средине фебруара 2021. године су уживо читали преписке које су се размењивале на око 70.000 уређаја. Пресрели су око милијарду порука и открили информације о криминалним организацијама, посебно у области Антверпена.
Шира јавност у Србији се са постојањем Скај апликације упознала након што су 4. фебруара 2021. године ухапшени Вељко Беливук и чланови његове групе који се терете за пет убистава, отмицу и силовање, трговину дрогом и оружјем.
Подаци добијени из Скај комуникације довели су до хапшења и у Босни и Херцеговини и Црној Гори.
Балкански кријумчари дроге у успону су више од двије деценије, показују извјештаји Агенције Европске уније за спровођење закона Европол (ЕУРОПОЛ) и Канцеларије Уједињених нација за дрогу и криминал (УНДОЦ).
УНДОЦ наводи да су групе са Балкана главни актери шверца кокаина у источну Европу.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: