„Човјека с пет лица“ потјерница стигла у Тивту
Виши суд у Подгорици одобрио је изручење Русији њиховог држављанина Георгија Манукјана, званог Жорик Тбилиски, који је 13. јула ове године ухапшен на аеродрому у Тивту. Манукјана руске власти потражују под оптужбом за „заузимање највише позиције у криминалној хијерархији“, због чега је за њим расписана потјерница. Према наводима тамошњих медија, он је шеф мафије у Краснодару, а имао је надимак „Човјек са пет лица“. Манукјанов бранилац, адвокат Ратко Пантовић, поднио је жалбу на рјешење о одобрењу изручења, пише ДАН.
Тврди да одлука није у складу ни са законским прописима Црне Горе, ни са међународним. Такође, у жалби је оспорио и оптужбе које му руске власти стављају на терет. Адвокат Пантовић истиче да је за његовим клијентом прије пола године расписана потјерница за дјело наводно почињено прије 30 година само због тога што је јавно критиковао рат у Украјини и што је одбио да се регрутује.
– Мој брањеник је политички прогањан јер је избјегао регрутовање и упућивање у рат у Украјини. Много пута је критиковао власт у Русији и противио се рату. Из тих разлога је као освету држава Русија расписала потјерницу за њим иако је знала да није учинио ниједно кривично дјело. Ако је учинио кривично дјело 1993, логично би било да је Руска Федерација подигла оптужницу у протеклих 30 година, а не прије шест мјесеци, након бјекства мог брањеника због регрутације и упућивања на фронт у Украјини – пише у жалби.
Адвокат је навео да је у поступању према Манукјану прекршен и закон. Појаснио је да он никада није саслушан, односно да се није изјаснио о замолници о изручењу. Навео је и да његов брањеник за три и по мјесеца проведена у притвору није добио рјешење о одређењу притвора преведено на руски језик. Такође, тврди Пантовић, није добио преведене ни остале списе из предмета како би могао да учествује у поступку.
Како ДАН преноси, Пантовић је у жалби навео да се Рус терети за заузимање највише позиције у криминалној организацији и објашњава да је то дјело у Кривични законик Руске Федерације уведено 2019. године, а да је Манукјану оптужницом стављено на терет да је заузимао највећи положај у криминалној хијерархији од 1993.
– Ни код нас, ни у Руској Федерацији закони немају повратно дејство већ се примјењују након ступања на снагу и објаве у Службеном листу. КЗ Руске Федерације који обухвата ово дјело ступио је на снагу и објављен је 2019. године. На овај начин мом брањенику се не може ставити кривично дјело 1993. већ 2019. године када је закон ступио на снагу – навео је адвокат у жалби тврдећи да нијесу испуњени законски услови за изручење ухапшеног Руса.
Наведено је и да је за дјело за које се Манукјан терети наступила апсолутна застара и по нашем и по руском закону. Наиме, казна за ово дјело у Русији износи до 15 година затвора, те асполутна застара наступа 30 година након наводног извршења кривичног дјела. Будући да се терети да је дјело починио 1993. године, ове године је наступила застара од 30 година.
Доставили оптужницу, не и доказе
У жалби је адвокат Пантовић навео да руске власти нијесу доставиле ниједан доказ против његовог клијента већ само оптужницу.
– Били су дужни да доставе сваки доказ за своје тврдње и опис сваке криминалне радње коју је учинио мој брањеник – пише у жалби.
Адвокат је навео и да његове тврдње потврђује пресуда из Турске. Наиме, Рус је претходно тамо ухапшен, али је његово изручење одбијено и он је пуштен на слободу јер руске власти нијесу доставиле ниједан доказ за оптужбе које му стављају на терет. Након пуштања на слободу у Турској, дошао је у Црну Гору гдје је ухапшен и на основу истих списа достављених Турској суд у Подгорици је дозволио његово изручење.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
У наслову сте погријешили падеж, исправите да вам се не спрдају писмени, неписмени неће. Не може ,,у Тивту“, него ,,у Тиват“.