ИН4С

ИН4С портал

СДТ провјерава је ли било злоупотреба у изградњи тунела “Клисура”

1 min read

Фото: Пресс/Гов.ме

Информацију о евентуалним злоупотребама и несавјесном раду у служби приликом изградње тунела “Клисура” и реконструкцији пута Лубнице – Језерине Врховно државно тужилаштво (ВДТ) предало је на даљу надлежност Специјалном државном тужилаштву (СДТ) 9.марта 2022.године, саопштено је Порталу РТЦГ из Врховног државног тужилаштва. Одговоре на питања да ли је формиран предмет по пријави Мининстарства капиталних инвестиција, и у којој је фази још увијек нијесмо добили од СДТ-а.

Раније Министарство капиталних инвестиција је у марту прошле године доставило информацију ВДТ-у у којој се наводи да основано сумњају да ова кривична дјела извршена током мандата бившег министра саобраћаја и поморства Османа Нурковића и бившег директора Управе за саобраћај Сава Параче.

Уговор о изградњи наведене дионице са сарајевском фирмом Еуро Асфалт ДОО из БиХ потписао је бивши министар Нурковић, док је први Анекс уговора, којим је прецизиран начин обрачуна такозване “клизне скале” потписао бивши директор Управе за саобраћај Саво Парача 24. јула 2019. године, преносу РТЦГ.

Реконструкција и изградња пута предвиђала је и пробијање тунела Клисура, кроз планину Бјеласицу. Радови су почели у мају 2017. године, а Уговором је било предвидено да буду завршени у мају 2020. године. Радови су обустављени током 2018.године због огромнних подземних вода насталих приликом пробијања тунела.

Према информација из документа, потписивањем првог Анекса завршетак радова је помјерен за новембар 2020. а извођач је одмах тражио да се потпише нови анекс. Други Анекс Уговора са Еуро Асфалтом, испред инвеститора, потписао је Душан Кокић, начелник Одсјека у Управи за саобраћај којом је уговорена цијена увећана за 21,57 милиона евра.

“Основано сумњамо да су правна лица: раније Министарство саобраћаја и поморства Владе Црне Горе и бивша Дирекција, односно, Управа за саобраћај, као и одговорна лица у њима са умишљајем и у продуженом трајању чинили кривична дјела која се гоне по службеној дужности, а нарочито кривично дјело злоупотреба службеног положаја и несавјестан рад у служби, и вјероватно друга кривична дјела која се гоне по службеној дужности, а која ће тужилаштво након законитог поступања прецизирати”, пише у документу које је МКИ предало тужилаштву.

Тадашње МКИ, како су рекли, основано је сумњало да су Нурковић и Парача у својству министра саобраћаја односно директора Дирекције, Управе за саобраћај, користили свој положај за закључивање и реализацију посла сложеног инфраструктурног пројекта.

“Од самог почетка реализације посла било је јасно да се исти неће и не може успјешно реализовати у уговореним роковима и за уговорен износ средстава, чиме су свјесно и намјерно омогућили наступање штетних посљедица, самим тим угрозили јавни интерес”, додаје се.

За све вријеме трајања реализације пројекта, додаје се, Нурковић и Парача били су одговорни за тешке професионалне пропусте, озбиљно погрешно (не)приказивање чињеница, формално и суштински су прикривали учињенепроцедуралне и садржајне пропусте…

“Такође, основано сумњамо да је Осман Нурковић, у својству бившег министра саобраћаја, у временском раздобљу од 2016. до 2020. године, као службено лице свјесно пропустио да пријави кривично дјело злоупотребе службеног положаја, прописано КЗ Црне Горе, а учињено од директора Управе за саобраћај Сава Параче, поводом пројектовања и реализације изградње појединих дионица на планираној траси пута Лубнице-Језерине, односно извршених плаћања с тим у вези, а за које је сазнао у вршењу своје дужности, односно за које је морао знати као вршилац дужности ресоног министра саобраћаја у Влади Црне Горе (који као такав по Закону одговара за законитост и цјелисходност рада органа управе), као инвеститора пројекта, поготово када се има у виду да су иста сазнања од почетка реализације пројекта сачињавана за рачун инвеститора, од стране међународног консултанта ИРД Инжињеринг, са којим је Уговор о пружању наведених ислуга закључио управо министар Нурковић”, пише у документу.

Извјештаје ИРД Инжињеринга Одјељењу за борбу против корупције Министарства капиталних инвестиција доставило је ново руководство Управе за саобраћај почетком 2022. године. Исти је случај са услугама наводно на пројекту “стално присутног” консултанта чешко-словачког конзорцијума АФ ЦИТY План-Аспиро, за којег готово да нико и није чуо и не зна који су резултати привилеговог рада на на пројекту, пише у документу МКИ.

Предсједник Владе у техничком мандату Дритан Абазовић је приликом обиласка радова на тунелу у априлу ове године поручио да, уколико пут не буде пуштен у саобраћај до зимске сезоне сви морају да поднесу одговорост и плате пенале.

“Неколико пута се пролонгирао рок, али уколико будемо спремни за зимску сезону то је оптимистични сценарио. Уложићемо напоре да се то деси, а уколико се то не деси свако треба да сноси одговорност и плати пенале”, казао је Абазовић.

Влада је у октобру 2021. године овластила Заштитника имовинско-правних интереса Црне Горе да предузме све мјере и радње из своје надлежности у циљу заштите јавног интереса у мјери могућег, усљед нарастујућих трошкова овог пута.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net