Пријављена 253 случаја заразе шугом
Из Института за јавно здравље Црне Горе (ИЈЗ ЦГ) за „Дан“ је јуче саопштено да су им пријављена 253 случаја оболијевања од шуге у Црној Гори, у периоду од 1. јануара до 27. новембра ове године.
– Тренутна епидемиолошка ситуација у Црној Гори у вези са оболијевањем од шуге је стабилна и уобичајена. Углавном се ради о појединачним случајевима оболијевања или у кругу породице, наводе из ИЈЗЦГ, на чијем је челу однедавно в.д. директора др Верица Османовић. Они су истакли да је прва мјера за сузбијање и спречавање даљег ширења куге искључивање обољеле особе из вртића, школе и са посла до завршетка лијечења. Потребно је спровести појачан епидемиолошки надзор над блиским контактима, у периоду од четири до шест недјеља.
– Све неуобичајене промјене на кожи треба да буду прегледане од стране изабраног љекара, упозоравају из ИЗЦГ.
Највише обољелих у последњих мјесец, према подацима ИЈЗЦГ, било је у Подгорици (20), Беранама (12) и Рожајама (5).
„Дану“ су се претходних дана обраћали родитељи дјеце предшколског узраста, који су тврдили да имају сазнања да у вртићима има више дјеце која су обољела од шуге, али да се наводно те информације крију.
Из ИЈЗЦГ, коме су из ДАНа упутили питања поводом сумњи родитеља, одговорили су да „у подгоричким вртићима није регистровано оболијевање од шуге у епидемијској форми“, али нијесу прецизирали колико дјеце има шугу.
Доректорица ЈПУ „Ђина Врбица“ Бојана Разић кратко је казала за „Дан“ да им није познато да у њиховим вртићима има дјеце обољеле од шуге.
Могућа и бактеријска инфекција
Шуга је заразно обољење коже које се преноси директним контактом са кожом обољелог или коришћењем исте постељине и одјеће. Промјене на кожи обично се налазе на рукама, ручним зглобовима, лактовима, грудима, у пазушним јамама, у предјелу појаса и препона. Могућа је бактеријска инфекција коже на мјестима чешања, што компликује и продужава лијечење.
И директорица ЈПУ „Љубица Поповић“ Весна Николић рекла је за „Дан“ да у тој установи немају ниједан пријављен случај шуге. Она је објаснила да овакву врсту информације могу имати само ако им се обрате родитељи или Институт за јавно здравље.
– У нашој установи постоје протоколи о поступању у случају заразних болести, а уколико би се десило да дођемо до података да имамо случај шуге, исти ће се примјењивати. Појачане су хигијенско превентивне мјере у свим васпитним јединицама, с обзиром на писање медија, и медицинске сестре запослене у вртићу редовно надгледају здравствено стање дјеце, истакла је Николић.
Из ИЈЗЦГ јуче су прецизирали да је укупан број обољелих у овој години приближан онима из претходних година.
– На годишњем нивоу, пријављен је 281 случај током 2021. године и 261 у 2022, навели су из ИЈЗЦГ.
– Потребно је укућане и блиске контакте упутити изабраном љекару, који ће им дати савјет како да спријече настанак обољелих код њих. Просторије у којима је боравила обољела особа, треба темељно очистити и усисати. Постељину, одјећу и пешкире које је користила обољела особа треба третирати на адекватан начин (најбоље откувати – опрати у машини за прање веша на температури минимум 60 степени). Предмете који се не могу опрати, треба темељито усисати, а затим држати затворене у пластичним врећама најмање 72 сата, објашњавају из ИЈЗЦГ.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: