ИН4С

ИН4С портал

Божићна побуна: Крв наша џебана италијанска

1 min read

Мишо Вујовић, фото: Архива ИН4С

Пише: Мишо Вујовић

 

Италија је свим средствима укључујући и поморску флоту настојала да разбије уједињење јужнословенских народа, подржавајући самосталност Црне Горе на челу са династијом Петровић како би се лакше докопала , од српске војске ослобођене Истре и већег дела Далмације.

Процена савезничких влада да би повратак краља Николе у отаџбину изазвао крвопролиће у Црној Гори била је оправдана. Кључна жаришта са озбиљном концентрацијом Господаревих присталица представљали су Никшић и Цетиње.

Двадесет петог октобра 1918.године, само пет дана по ослобођењу Никшића од стране четничких јединица под командом војводе Јована Радовића, присталице краља Николе под вођством Божа Петровића блиског рођака последњег суверена, команданта Никшићке бригаде Ђура Јововића и посланика Милосава Николића, заузеле су Никшићку општинску управу. Градом се пронела вест да стижу италијанске трупе на челу са краљем Николом.

Неколико локалних беспосличара је узвикивало : “ Живјела Италија, живио краљ Никола, живио господин Божо”.

Тензије су тих дана расле и у Бару где се очекивало искрцавање краља и Италијанских трупа чији су се бродови већ налазили на домак обала Црне Горе и Далмације.

Без обзира што је огромна већина становника заговарала безусловно уједињење са Србијом, опасност од побуне и братоубилаштва висила је у ваздуху. Првобитни план да се скупштина уједињења одржи на Цетињу промењен је због великог броја краљевих присталица у престоници где је агитација Италијана била најгласнија.

Стога се скупштина заказује 11.новембра 1918.године у Подгорици где су присталице уједињења чиниле огромну већину.

Свака капетанија у Старој Црној Гори делегирала је по два посланика, а сваки срез у новим крајевима по три. Вароши које имају испод пет хиљада становника бираће једног а оне преко пет хиљада становника два народна посланика.

Интересантно је да је омладина на Цетињу већински расположена за уједињење, што се види из прогласа Организоване омладине Цетиња од 26.10.1918. године :

“ Црногорци, који би био против уједињења српског народа, тај је издајник, тај није Србин већ је изрод, њега ће народ згазити као црва који каља земљу куда пролази”, стоји у прогласу Организоване омладине Цетиња.

У својој обимној студији “ Уједињење Црне Горе и Србије”, академик Димитрије Димо Вујовић, наводи:

“ Највише политичке активности у вези избора за Подгоричку скупштнину било је на Цетињу. Ту су се већ назирала два табора и посебне кандидатске листе. Једна кандидатска листа била је на бијелом друга на зеленом папиру. Присталице безусловног уједињења имале су кандидатску листу на бијелом, а њихови противници на зеленом папиру. Отуда називи за касније таборе : бјелаши и зеленаши”.

Бјелаши су поручили својим посланицима :

“ Ми вас шаљемо само да објавите уједињење са Србијом и то безусловно да се збаци онај зликовац и деспот”.

“И ми смо за уједињење, али условно уједињење, да Црна Гора улази у уједињење Југославије као самостална краљевина. Онако како ће и Србија и друге покрајине…”, говорили су цетињски зеленаши.

Уочи избора за депутате Подгоричке скупштине на Цетињу, 7.новембра је према Цетињу кренуо одред италијанске војске, али их је народ сачекао на Дубовику и вратио назад. У саставу ове формације италијанске војске налазило се и неколико америчких официра којима је дозвољено да уђу у град док су се италијани вратили назад.

Истовремено су присталице зеленаша протествовали због онемогућавања италијанској војсци да запоседне град, како би се зеленаши који су евидентно је и из овог примера, чинили мањину, додатно осоколили на побуну.

Масовни устанак 13.јула 1941.године је још једном потврдио жељу већинске Црне Горе за уједињењем. Самостална квислиншка Црна Гора, проглашена на Цетињу за Петровдан већ следећи дан је горела општенародним устанком, најмасовнијим међу свим југословенски народима.

Народ је такође, санкционисао комитовање по Црној Гори у италијанским униформама, са италијанским новцем и оружјем.

Подгоричка скупштина почиње заседање 11.11. а трајаће укупно пет дана.

У Резолуцији великом већином усвојеној стајало је : да се Краљ Никола и његова династија збаце с’престола, да се Црна Гора с’ братском Србијом уједини у једну једину државу под династијом Карађорђевића, те тако уједињене ступе у заједничку отаџбину нашег троименог народа Срба,Хрвата и Словенаца;

О овим одлукама, и околностима под којима су настале, може се из више углова расправљати, али о чињеницу да је двотрећинска већина народа подржала донете одлуке,тешко је оборити. Као што је необориво да је међу првацима уједињења било доста блиских двору Петровића међу њима шурак краља Николе, војвода Стево Вукотић.

Неоспорно је такође, да је краљ Никола имао лојалних присталица у старој Црној Гори, првенствено у Катунској и Црмничкој нахији из којих ће се регрутовати највише устаника у Божићњој побуни.

Осим турбулентних политичких збивања црна гора се супчавала са последицама бруталне аустро-угарске окупације. Земља је била опустошена од разних одметничких група које су се наводно бориле против окупатора а у ствари су пљачкали и онако осиромашено становништво. Харала је глад, тифус, шпањолка и разне друге болести. Недостатак општих потрепштина давао је маха противницима уједињења да оптуже Србију да не води рачуна о Црној Гори.

Председник владе Краљевине Италије Оландо у Црну Гору шаље новинара Ђузепеа Бадачија, брата познатог Антонија Балдаћија ботаничара – истраживача али и промотера и агитатора италијанских интереса у Албанији и Црној Гори. Антоније Батачи је у Албанији хапшен и протеран због суберзивних делатности и агитовања против утицаја Аустрије и Турске. Балдаћи јавно пропагира стварање заједничке Албанско – Црногорске краљевине под јурисдикцијом Краљевине Италије.
Ђузепе Балдаћи.
Са данашње дистанце што потврђује и др Драгољуб Живојиновић у студији “ Односи између Црне Горе и Италије 1914-1920.,али и остали извори, јасно је да је Изалија ,политички, војно, финансијски и пропагандно инспирисала и добром делом организовала Божићну побуну.

Ево како то види Батрић Јовановић у својој књизи “ Црногорци о себи”, прилог историји црногорске нације.

Почетком новембра на Црногорском приморју и у Боки, искрцале су се италијанске трупе са задатком да штите италијански интересе у Црној Гори.

Италија је отворено заговарала успостављање Краљевине Црне Горе под њеним покровитељством ради продирања на Балканско полуострво. Француска и Велика Британија заговарале су уједињење ове две српске државе. На приморју и у Боки искрцале су се француске, британске и америчке јединице.

Италијанске снаге су бројчаношћу и техником предњачиле.

Истовремено Министарство рата Италије у Црну Гору шаље свог агента, новинара Ђованија Балдаћија, одличног познаваоца прилика и људи у Црној Гори. Балдаћи је био близак дворским и пословним круговима у Црној Гори и његов искључиви задатак је био да у потаји ради на подстицању побуне против постојећег стања, односно да координира између вођа побуне и италијанских трупа у Црној Гори.

Из љубави са Италијанима остао је традиционални поздрав:

E viva, e viva, vero Montenegro!
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

5 thoughts on “Божићна побуна: Крв наша џебана италијанска

  1. Jesu li svoje interese na Balkanu imali tada Rusija i Austrija? Ne treba zaboraviti na ruske planove u vezi sa Balkanom, posebno Srbijom i Crnom Gorom. Uz rusku saglasnost Italija je bila odgovorna za Albaniju, a za Bosnu i zapadno od nje Austrija. Treba više čitati istoriju!

    2
    6
    1. кључни разлог србских недаћа у 20. веку је нестанак Русије …чиме је спречено стварање панславистичког простора, непропусне бране за вечни сатанистички Дранг нах Остен

      3
      2
  2. Црногорци су се увијек хвалили како познају историју, а у ствари ништа суштински нису знали.
    Само су падали на величање, функције и новац и увијек их је било лако подмитити, јер су били сиротиња, раштркана по забитима, без институција, вјере, образовања.

    19
    21
  3. ПРЕМИЈЕРКА ИТАЛИЈЕ ДОЛАЗИ У БЕОГРАД А СРБИ И ИТАЛИЈАНИ 99% СВОЈЕ ИСТОРИЈЕ ОК САРАЂИВАЛИ, ПА И У ДРУГОМ СВЕТСКОМ РАТУ ТАЛИЈАНИ УСТАШЕ ПРОТЕРАЛИ ИЗ ДАЛМАЦИЈЕ …,ИТАЛИЈА ИМА ГЕОСТРАТЕШКИ ИНТРЕС ДА ЈОЈ СРБИ БУДУ САВЕЗНИЦИ…ГАРИБАЛДИ КО ОСНИВАЧ ИТАЛИЈЕ И ЊЕГОВИ БОРЦИ АКТИВНО И У ВЕЋИМ ГРУПАМА УЧЕСТВОВАЛИ У ОСЛОБАЋАЊИМА СРБА ОД ОСМАНЛИЈА АЛ И ОД ХАЗБУРГА …,БАЈО ПИВЉАНИН САРАЂИВА С ТАЛИЈАНИМА И ЈАНКОВИЋ СТОЈАН СВИ УСКОЦИ И МНОГИ ХАЈДУЦИ ВЕКОВИМА А СВИ КОЈИ ХТЕЛИ И ПРЕКО ХЛЕБА ПОГАЧЕ ПА ПОСТАЈАЛИ ДУБРОВЧАНИ ЛКАТОЛИЦИ ИЛ ОФИЦИРИ ИЛ НАУЧНИЦИ И СЛ. КАТОЛИЧЕЋИ СЕ ОСТАЈАЛИ СРБИ АЛ ВЕКОВИМА РАТОВАЛИ НЕМАЊИЋИ СА ГРЦИМА И БУГАРИМА ПА БУГАРИ И ГРЦИ ВОЛЕ И ПОЧТУЈУ СВЕТИТЕЉЕ СРБСКЕ …ЈАСНО ШТО НАС НЕ ВОЛЕ АРНАУТИ СРБСКОГ ПОРЕКЛА И ДНКА И ХРВАТИ БРАЋА ПО ДНК И БОШЊАЦИ БРАЋА ПО ДНК ЈЕЗИКУ ХУМОРУ ЗЕМЉИ ИТД., Е САДА ЦЕТИЊАНИ ЈЕЛ ИСТИ КО 1905.ГОД. ИЛИ НЕКИ НАРОД ДОСЕЛИО СЕ 1918.Г.1941.Г.1945.Г. И ЗА ДПСА ЦГ. ЦРНА ГОРА И ЦЕТИЊЕ НАЈСЛАВНИЈЕ НАЈСЛОБОДНИЈЕ НАЈУГЛЕДНИЈЕ НАЈПРОСПЕРИТЕТНИЈЕ БИЛЕ 1905. КАДА НА ПОПИСУ У ЦГ СЕ ГОВОРИО ЈЕДАН ЈЕЗИК И ЈЕДНО ПИСМО И ЈЕДНА ЗАСТАВА И 95% БИЛО ЈЕДНОГ НАРОДА А ДО ДАН ДАНАС НИКО СЕ ДОСЕЛИО НИЈЕ …ОД НАРОДА ДРУГИХ…,

    10
    12
  4. Свака час , све је данас исто али много брже се дојучерашњи ,,Вива вери ,, убацују у Српске редове и интересантно страшно брзо их неко гура и ставља на водећа мјеста државна и општинска а вјековне Србе опет изолују . Вјерујући и прави борци за вјеру тако вјечито бивају гурани уназад . И то је то подаништво заштити лупеже, ЛГБТ, шпијуне од најезде нормалног јер они несмије заживјет јер су Европске демократе то навеле као породичну и државну вриједност ….

    15
    16

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *