Без подршке државе неминовно поскупљење хљеба
1 min readИнфлација већ двије године константно расте и готово све је поскупјело од како је почео рат у Украјини, а чини се неминовним, барем како сада ствари стоје, да ће се тај тренд наставити, што показују најаве да ће поскупјети струја, као и ситуација на берзама житарица. Наиме, цијене житарица последњих седмица готово константно расту, па је само питање тренутка када би хљеб могао да поскупи, уколико држава не помогне пекарску индустрију.
И док у Европи цијене на берзама расту, ситуација је знатно другачија у Америци, гдје је због раста залих чак дошло и до појефтињења.
Цијена кукуруза у САД пала је на најнижи ниво у последње три године јер расту залихе у тој земљи и Бразилу, а потражња стагнира. То доприноси смањењу инфлације, али ствара значајан притисак на пољопривреднике који су очекивали да ће високе цијене потрајати, извјештавају медији о ситуацији преко океана.
Цијена кукуруза, који се претежно користи за производњу сточне хране и етанола, пала је ове недеље на берзи у Чикагу испод 4,50 долара по бушелу (25,4 килограма), што је најнижи ниво од децембра 2020. године. Кукурузом се у мају прошле године трговало по цијени вишој од осам долара по бушелу, подсјећа „Фајненшел тајмс“.
Када је ријеч о европским берзама, последњих мјесеци примјетан је раст цијена свих врста житарица, углавном између један и пет одсто. Цијена тоне пшенице тако варира од земље до земље, а најјефтинија је у у Литванији, гдје тона кошта око 122 еура, док је најскупља у Шпанији, гдје се продаје за готово 400 еура.
Када је ријеч о сусједној Србији, у току недеље највише се трговало пшеницом, а све примарне пољопривредне културе забиљежиле су позитиван цјеновни тренд. Понуда кукуруза током свих пет радних дана била је слабија од тражње.
У укупном обиму промета кукуруз је учествовао са 33 процента. Њиме се трговало по цијени од 17 до 17,50 динара по килограму без ПДВ-а. Пондер цијена износила је 17,36 динара без ПДВ-а и на недјељном нивоу увећана је за 3,72 одсто.
С друге стране, пшеница је учествовала у укупном обиму са 52 одсто. У понуди се најчешће налазила пшеница са минимумом 12 одсто протеина. Њоме се трговало у цјеновном распону од 19,30 до 24,00 диара по килограму без ПДВ-а. Пондер цијена износила је 20,65 динара без ПДВ-а, те се прошлонедјељни раст наставио, овај пут за 0,25 одсто, саопштено је из Продуктне берзе Нови Сад.
Из црногорске пекарске привреде у претходном периоду у више наврата су саопштавали да чине све како до поскупљења не би дошло, те да се надају подршци државе и разумијевању грађана.
Србија је засад једина држава у региону која је, осим мјера снижавања цијена намирница, приступила и ограничењу цијене хљеба, те је маржа на тај производ ограничена на шест одсто, преноси Дан.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: