ИН4С

ИН4С портал

Бајатовић: Остајемо лојални партнери СНС, техничка влада би разбуцала Србију

1 min read
Душан Бајатовић

Душан Бајатовић

Промена власти и формирање техничке владе вођене странкама које прихватају Француско-немачки споразум Србији би донела само политичку нестабилност. СПС је сигуран и лојалан партнер напредњацима, али су трзавице у кампањи логичне, јер се боримо за исто бирачко тело, каже за Спутњик Душан Бајатовић, потпредседник СПС.
Ко је коме лојалан сарадник, какав је однос српских странака према Русији и шта ће бити са Републиком Српском теме су које је у разговору са Љубинком Милинчић, главном уредницом Спутњика, претресао Бајатовић, који је једанаести на листи „Дачић – премијер“.

Напетост између Вучићеве и Дачићеве странке

Он наводи резултате најновијих истраживања и изражава сумњу да ће једна странка, било која, успети самостално да освоји 50 одсто гласова. Ипак, без обзира на то, тврди да ће СПС остати лојалан партнер СНС, без обзира на математику. Бајатовић је мишљења да би промена власти и успостављање привремене опозиционе техничке владе, само донело земљи политичку нестабилност, пад у инвестицијама и излагање спољним опасностима. Из тог разлога је, по његовом мишљењу, императивно да СПС и СНС сарађују.
Замислите само техничку владу где заједно седе они што себе називају Европејцима и они што себе називају патриотама. То је немогуће, јер је кључно питање Косово и Метохија. Каква би то техничка влада била? Она која би разбуцала Србију, сменила судије, начелнике полиције, начелнике управе, министре и себе поставила на сва та места како би оформила ту техничку владу. О чему би они одлучивали? Ни о чему. То би само донело пола године, годину или две потпуног шоуа политичке нестабилности, што би значило већу цену капитала, мање страних инвеститора, мање радних места, заустављање инвестиција и то би трајало док они све преиспитају, рекао је Бајатовић за Спутњик.
Бајатовић верује да још није дошло време да се ова власт промени и да је политичка стабилност императив, а да се СПС одувек за њу залагао.
СПС је увек учествовао у политичкој комбинацији која је стварала политичку стабилност. Прво смо успешно посвађали ДОС унутар њега, што је било добро како би се развила српска политичка сцена, да видимо које су демократе какве, па смо онда 2008. године донели споразум о националном помирењу с циљем да се не свађамо и не делимо више на лепшу и ружнију Србију.

Шта ћемо са Косовом?

Бајатовић критикује поделе у српској политици на некакве „патриоте“ и „европејце“, додајући да уједињен народ нико не може победити, али истиче и да свој глас не треба узалуд бацати на недефинисане циљеве и неодлучне политичаре којима интерес сопствене земље и народа није приоритет.
Ја нећу изаћи на изборе ако не знам за шта гласам. Немојте да бацате глас само зато што сте против некога или нечега. Да, има проблема, увек има и незадовољстава. Кренимо од Косова и Метохије – ми имамо вечити уговор са Косовом и Метохијом, имамо Пећку патријаршију, Високе Дечане, Грачаницу. Није то само наслеђе. Ако се човек растане са душом, он је мртав.
Говорећи о значају чувања свог идентитета, без лажног патриотизма, он додаје да је свестан да правног поретка нема, као ни међународног права и да само право силе данас влада, те да је све теже и теже очувати свој идентитет и интегритет. Бајатовић подсећа да се Србији стално држе предавања како би требало да гледа у будућност, а не у прошлост, напомињући да је тешко поверовати тим предавачима, будући да су нас управо они недавно противправно бомбардовали.
Сад имамо једне захтеве, сутра друге. Прво иде Косово и Метохија, затим Рашка или Санџак, прекосутра Војводина, а пре тога унитарна Босна и Херцеговина. То је то што они хоће – да смрве и растуре српски народ. Није овде у питању само територија које ми нећемо и не можемо да се одрекнемо, већ је овде питање шта ви хоћете да урадите српском народу. Они желе да заборавимо и веру и историју и традицију и културу, наглашава Бајатовић.
Директор Србијагаса скреће пажњу на чињеницу да Србија на свом путу очувања територијалног интегритета и националног суверенитета, из овог или оног разлога, није усамљена. Шпанија је изјавила да неће признати Косово, чак и ако га Србија призна. ЕУ не може да призна Косово, нити се то питање може решити при Уједињеним Нацијама. Кина је све гласнија, а Русија представља стабилног и осведоченог саборца.
Носио сам пушку, ратовао сам када ме је држава звала, био сам где год ме је моја држава слала и за шта год ме је слала. Те данашње патриоте носиле су пелене када сам ја носио пушку и они би сада да ме уче патриотизму. Вичу „ми не дамо Косово“, а централно питање је ту француско-немачки споразум. Боли ме бре уво шта мисле Макрон и Шолц. Мени је битно шта мисли српски народ, јасан је Душан Бајатовић.

Зашто нико више не помиње Русију?

Бајатовић сматра да је одбацивање руске културе апсолутно сулудо јер је руска култура део не само светске него и српске културе и наслеђа, а да манито спаљивање руских класика широм европских тргова не значи да Срби треба да се придруже или на било који начин суделују у том колективном лудилу.
Он такође поставља питање зашто данас скоро ни једна српска политичка странка не говори о Русији или рату у Украјини, иако су до скоро сви имали већ чврсто формирана мишљења. Само певање руских песама од стране чланова СПС-а оцењено је, благо речено, као неозбиљно и дилетантско. Ипак, СПС је тада добио сто хиљада гласова више од других странака и формирао је владу.
Зашто нико више не говори о Русији? Јуче су је пљувале неке од тих проевропских странака, а сада ћуте. Зашто? Зато што пише да осамдесет и кусур одсто Срба подржава сарадњу са Русијом и нико неће да губи гласове.
Што се тиче увођења санкција Руској Федерацији, Бајатовић не види ни један валидан или логичан разлог за такву одлуку. Невезано за гас који је Србија добила од Русије, Бајатовић скреће пажњу на једну битнију чињеницу, која се одвила још 2017. године.
Никад не смемо заборавити када су Британци хтели да Србе прогласе геноцидним народом. Ко је то спречио? Русија. Ко ће да заступа интересе Србије? Немачка? Турска? Француска? Сви предвиђају регионалну улогу Турске. Није то за нас тако једноставна ствар, ни историјски, ни политички.

Једна судбина за све Србе

Говорећи о намерама Запада и његових планова за Србе, Бајатовић се не задржава само на Србији, већ обухвата и Републику Српску и Црну Гору. Судбина Републике Српске и Србије иста је, каже он, јер Запад хоће да згази српски народ.
Све се своди на то да свако жели да заштити своју земљу и свој народ. Према томе, што се тиче Социјалистичке партије Србије, кад су у питању национална питања, ми смо били партија која је држала систем кад смо ратовали. Ми смо се сукобили са највећом у историји силом света и 19 најмоћнијих земаља света, у условима кад Русија није могла ништа да нам помогне. Онда нам неко каже да смо побеђени Кумановским споразумом. Па ако смо заиста поражени и ако смо на све пристали, зашто онда још преговарамо?
Очекивања и прогнозе
Иако су прошле године освојили 400.000 гласова, Душан Бајатовић предвиђа да ће ове освојити поверење чак 500.000 бирача. Ипак, он подсећа да не треба бити навијач, већ рационално инвестирати свој глас у оне политичке странке које знају да држе и политичку стабилност, а имају и државотворност.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net