ИН4С

ИН4С портал

Ковачевић: Ако службени језик није онај којим говори већина грађана Црне Горе, онда не знам који би то језик требало да буде

1 min read

Foto: Adria TV/Filip Filipović

“Очекујем да се попис становнишва регуларно заврши до краја и да ћемо добити податке који су важни за будућност Никшића и Црне Горе. Ја као предсједник комисије ни на кога не вршим, нити могу вршити притисак како да се неко попише. Позивам грађане да се слободно изјасне на попису, да дају тачне податке о себи и да то ураде без притисака, јер не постоји могућност да ико због тога трпи посљедице”, рекао је за АДРИУ предсједник Општине Никшић Марко Ковачевић, гостујући у емисији Пресс плус са Рајком Раичевић.

Када је ријеч о неправилностима које су се појавиле током пописа у Никшићу, он је рекао да је пописна комисија по притужби грађана ургентно реаговала, те да пописивачи раде посао коректно.

“Спремни смо тај посао да завршимо у року и то ће се, када је општина Никшић у питању, и десити. Мислим да ћемо добити податке који су важни за Црну Гору и за Никшић, и да ћемо на основу њих моћи да креирамо оно што је важно за Никшић и за будућност Црне Горе”, истиче Ковачевић.

Ковачевић каже да се овај попис разликује од претходних по самој атмосфери пред попис, која је јасно сугерисала како је корисно, а како не да се неко изјасни на попису, али и по условима контроле истог.

“Ових дана је посланик ДПС-а Никола Ракочевић истакао да опозиција сада има боље услове за контролу пописа него што их је имала опозиција 2011. године. То је коректно признање и у том духу треба и наставити када су те ствари у питању”, додаје он.

Одговарајући на питање о томе хоће ли тражити да српски језик буде службени језик у Црној Гори, ако резултати пописа покажу да је његова употреба већа у односу на претходни попис, Ковачевић подсјећа да је на попису 2003. године убједљива већина грађана Црне Горе српски језик сматрала својим матерњим језиком.

“Тада је у Уставу Црне Горе службени језик такође био српски, али то није спријечило режим, да крене у брутални обрачун са тим језиком и онима који га штите. Тада су се наши професори никшићке гимназије и другх средњих школа из Никшића побунили, али они су на бруталан начин отпустили те професоре и послали поруку грађанима да свако ко не буде кренуо за њима у свему томе, проћи ће на сличан начин. И 2011. године смо имали ситуацију да је српски језик остао релативно већински језик грађана Црне Горе. Све то није резултирало да неки други језик преузме примат, али то и даље није било довољно да се његов службени статус промијени. Он је 2007. деградиран са позиције службеног језика на позицију језика у службеној употреби, добили смо његов политички назив”, казао је Ковачевић.

Подсјећа да ни резултати пописа из 2011. нису помогли, иако је српски језик већински, да се оствари његов бољи статус и положај.

“Он је и према резултатима прошлог пописа заслуживао да он буде у најмању руку службени језик, јер ако службени језик није језик којим говори већина грађана у Црној Гори, онда не знам који би језик требало да буде службени. Уколико се грађани слободно изјасне и уколико се покаже да српски језик јесте апсолутно већински у Црној Гори, то ће бити добар импулс да се тражи политичка подршка да се његов формални статус доведе на онај ниво на коме јесте и реално стање међу становништвом Црне Горе”, истиче Ковачевић и додаје да ће од политичке воље зависити какав ће бити формални статус српског језика.

Осврћући се на чињеницу да је никшићко Тужилаштво одбацило кривичну пријаву против њега због повреда угледа Црне Горе приликом интонирања црногорске химне он је рекао да његови политички противници и “њихово мафијашко крило које стоји иза њих желе да га доведу у ситуацију да не може ни прстом да мрдне”.

“У питању је једна бесмислена оптужница која се дешава у мометима када сазнајемо да бивши предсједник државе кроз скај преписке на мјесечном нивоу прима на руке 300.000 евра. То су озбиљни наводи, а бивши предсједник државе, господин Ђукановић није ни саслушан због тога. Видимо да аршини у Црној Гори и даље нису исти, али оно што буди наду јесте да и даље постоје људи који могу да одлучују праведно. Мислим да судство и тужилаштво у Црној Гори још један скандал нису себи хтјели да дозволе, послије свега онога што се дешава и што се дешавало послије тунела који је прокопан испод Вишег суда и много чега још што смо чули”, рекао је Ковачевић и додао да ће морати да прође много времена да се поврати повјерење у судство и тужилаштво, те да је много посла на Скупштини и Влади Црне Горе.

Додао је да симболе Црне Горе поштује у складу са законом, те да са њима нема никакав проблем, осим оног који се тиче химне и дијела текста “који је написао ратни злочинац Секула Дрљевић”.

“Много се овдје маше са антифашизмом, али се овај дио приче не проблематизује када имамо чињеницу да се у симболу државе налазе стихови човјека, који је оличење фашизма”, каже Ковачевић и додаје да би требало да се размисли о промјени овог дијела текста химне.

Коментаришући наводе који се претходних дана могу прочитати у медијима, а тичу се скај преписки, Ковачевић каже да је то доказ да је “ДПС политичко крило мафије и да су за њих посао на изборима одрађивали мафијашки кланови”.

“Ишло се чак и дотле да се физички елиминишу политички противници попут нас из Демократког фронта, а данас имамо наводе да је такође и господин Медојевић био живото угрожен, да се помињао као неко ко је требало да нестане. Ми у Никшићу смо пред изборе и праћени и пријећено је мени и мојим сарадницима и шипкањима и решетањима. Видимо и да су лидере ДФ-а хтјели да осуде на дугогодишње робије, да те пресуде купе. Видимо да они то нису радили само за свој рачун, већ и за рачун оних који су били на власти”, поручио је Ковачевић, преноси Адриа портал.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

8 thoughts on “Ковачевић: Ако службени језик није онај којим говори већина грађана Црне Горе, онда не знам који би то језик требало да буде

  1. Pred nosom i pred nasim ocima nam za 30 godina izmjenise i naciju i jezik i pismo pa cak i gramatiku i izmislise dva nova slova. Iako ih ovdje niko ne koristi ona ipak postoje, i sigurno su planirali da nam ih namjetnu kad tad. Pa im sve to bjese malo no krenuse da nam mjenjaju i rijeci i uzimaju hrvatske pa sad imamo vanjsku politiku mjesto spoljnu. A niko od nas ni da mrdne malim prstom i pobuni se, a jos manje nasi politicki predstavnici. Zarad svojih fotelja pristajali su na sve. A ko zna sto su sve Milovi banditi jos planirali u svojim bolesnim glavama da narod nije ustao i pobunio se zbog planiranog otimanja crkava, i krenuo u litije te tako smjenili bagru sa vlasti. Ali bojim se da poslije svega na kraju ne bude po onoj narodnoj dzabe smo krecili.

    1
    8
  2. Ја говорим Србски језик ка и сви наши преци и Његош. Монтенегрински тј. Аднанов језик не разумијем.

    4
    4
  3. Ovoj ujdurmi su komunisti i Milo kreatori. Pomutili su svijest naroda, raznim pritiscima, da mijenjamo naziv jezika, poslije 1000 godina postajanja, kao da smo neka skupina nekog plemena koja džemrga nekim tamo jezikom i za koji Milo i Novak Adžić i slični treba da nam kažu kako se zovu.
    Sad je prilika da se vratimo na pravi kolosijek.

    22
    8
  4. Srpski jezik je i na prethodnom popisu bio većinski, pa je tadašnji DF postigao dogovor sa DPS-om (Lukšićem) o nazivu predmeta u školama, pa zato danas imamo crnogorski-srpski-hrvatski-bosanski, a na udžbeniku samo crnogorski jezik..
    Zašto tada isto niste pokretali, već ste ćutali?
    Dozvoliti ste praktično dva fakulteta za crnogorski jezik. Jedan u Nikšiću, drugi na Cetinju. Jedanim upravlja Rajka Glušica, plagijatorke i mentorka Adnana Čirge, a drugim student njen Čirga.
    Jeste li zbog Rajke Glušice ćutali?
    Očito nije bio interes.
    Mogli ste barem govoriti i nametati. Danas deca samo znaju za crnogorski, retko se kojem otme da izusti srpski.
    Generacije su oštećenje. I dok se bavimo kupljenim diplomama, trebalo bi se baviti i uništenim generacijama koje su trpele i trpe jezički inžinjering.

    30
    9
  5. BRAVOOOO MARKO!!!!

    LOPOVCINE I MONSTRUMI KOJI SU UBIJALI I ZVERSKI MUCILI NASU NEVINU DECU I CESTITE SESTRE I BRACU
    KOJI SU BRANILI CAST I PONOS NASIH PRADJEDOVA PRAVAC SPUZ NA DOZIVOTNE RADNE ROBIJE BEZ PRAVA NA POMILOVANJE.
    RADUJ SE SRBSKI RODE JER ISTINA CE NAS OSLOBODITI. OVI LAZOVI OKUPATORI BI DA NAM UZMU PAMCENJE SA NJHOVOM EUROPEJIZACIJOM JER MI SMO SVOJ NA SVOME A ONI? Oni su okupatori Srbske zemlje a oni sad neka dokazu ko su oni na nasoj zemlji i sta oni TRAZE ? MARS NAPOLJE SA SVETE SRBSKE ZEMLJE LOPOVCINE BELOSVETSKE !!!!!!!

    https://www.youtube.com/watch?v=hWuCkxttBrM

    SVE JE SRBSKO STO SE SRBSKIM ZOVE:

    https://www.youtube.com/watch?v=nHk_nXgJMvc

    MIR BOZIJI RODE SRBSKI!!!!!

    21
    10
  6. Црногорски језик - пропаст за образовање каже:

    Болесно црногорчење у Црној Гори је највише спроводио Ранко Кривокапић.
    У два претходна пописа број оних, који су се изјашњавали за српски језик био је већи него за остале измишљене језике, али је од стране групе србофоба примијењена подвала и лукавштина, па су службени језик перфидно назвали црногорско-српски, бошњачки,хрватски.
    Пошто су прво ставили црногорски, онда се ова рогобатна комбинација није изговарала пуним именом,него се само изговорало црногорски, што је и била намјера силоватеља свега српског. (да у уши народа, посебно школске дјеце уђе стално понављање ријечи црногорски, да би била прихваћена, што је био кључни циљ)
    Нажалост, отпор српских политичара је углавном био слаб, јер су и ови, који се , тобоже и срамно представљају представницима српског народа, већином неписмени.
    Захваљујући овој опасној ујудурми са језиком, данас су у Црној Гори, мање више сви неписмени. Без обзира на образовање сви се такмиче ко ће рећи: ћутра, ође, понедељак, ћеди, ђевојка,…
    То није никакав црногорски језик, него српски језик, којим говоре старије, неписменије особе по Србији, Херцеговини, Босни, Далмацији.

    27
    9
    1. Dogovor oko jezika je potpisao Andrija Mandić, Nebojša Medojević i Srđan Milić (časni SNP), a u ime Vlade Igor Lukšić.
      Nisu se ni pobunili za nametnuti inženjering DPS -SDP. I zato danas imamo što imamo.
      Udžbenik je pisao Adnan Čirgić, a srpski jezik slabo ko od učenika i spomene

      17
      10

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net