Одлука Владе: Утврђен Нацрт Урбанистичког пројекта за комплекс православног Саборног храма у Будви
1 min readВлада је, на данас одржаној 5. сједници којом је предсједавао премијер Милојко Спајић, усвојена одлука о нацрту Урбанистичког пројекта за комплекс православног Саборног храма у Будви, с Програмом одржавања Јавне расправе, у трајању од 15 радних дана.
Како је у дискусији наглашено, плански основ за израду УП „Комплекс православног Саборног храма” дат је у Детаљном урбанистичком плану „Подкошљун“, којим је дефинисана обавезна израда урбанистичког пројекта за комплекс православног Саборног храма, који је планиран је у блоку 18, као и за проширење гробља, које је планирано у блоку 29.
Амбијентална и функционална повезаност, те урбанистичка диспозиција, упућују на неопходност планског сагледавања блокова 18 и 29 као јединствене цјелине од око 3.30 хектара.
Тим поводом, задужено је Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине да организује јавну расправу и да након тога, припреми и Влади достави Предлог Урбанистичког пројекта, са Извјештајем о спроведеној јавној расправи.
Такође, Влада је данас утврдила Предлог закона о допунама Закона о граничној контроли.
„Доношењем овог Закона становницима који живе у пограничном подручју ће се омогућити прелазак државне границе ван службено отворених граничних прелаза и створити правни основ за одређивање накнаде трошкова од 30 евра за обраду захтјева и издавања пограничне пропуснице или дозволе за погранични саобраћај, по принципу репроцитета и сагласно потписаним билатералним споразумима о граничним прелазима за погранични саобраћај са Босном и Херцеговином, Републиком Србијом и (тзв.) Републиком Косово“, наводе у саопштењу из Владе.
Циљ допуна Закона је да се, у духу добросусједских односа, становништву које је настањено у пограничним подручјима Црне Горе и сусједних држава олакша кретање између пограничних подручја и прелажење заједничке државне границе, у намјери да развијају и унапређују привредну, образовну, здравствену, социјалну, културну, спортску и друге видове сарадње.
Влада је донијела Одлуку о увођењу међународних рестриктивних мјера утврђених одлукама Савјета Европске уније с обзиром на стање у регији Придњестровље у Републици Молдавији.
Констатује се да је, у оквиру спровођења мјера за побољшање квалитета ваздуха и унапређења квалитета животне средине, неопходно подстицање набавке еколошки прихватљивог вида транспорта, посебно у јавном сектору, како би се допринијело заустављању тренда повећања емисија гасова са ефектом стаклене басте. У том циљу, Еко-фонд је изразио спремност за обезбјеђење субвенција за набавку електричних и хибридних возила за јавни сектор у износу 7.500 евра за електрична возила, односно 4.000 еура за хибридна возила.
Тим поводом, Влада је задужила сва министарства, органе управе и препоручила јединицама локалне самоуправе да приликом набавке аутомобила и замјене старих возила за нова, почев од 1. јануара 2024. године у оквиру поступака јавних набавки предвиде електрична и хибридна возила, осим у случају набавке возила за посебне намјене у складу са посебним прописима.
Усвојен је и Извјештај о реализацији Државног плана управљања отпадом у 2022. години. Извјештај је, како је саопштено у дискусији, израђен на основу достављених информација од јединица локалне самоуправе, надлежних институција у области управљања отпадом, правних лица и предузетника који обављају послове управљања отпадом.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: