Погледајте приходе и трошкове партија у кампањи!
1 min readПетнаест листа које су учествовале на јунским парламентарним изборима, пријавило је укупно око милион еура прихода за финансирање кампања и трошкове од три милиона евра.
То показује извјештај о финансирању кампања за изборе одржане 11. јуна, који је јуче објавила НВО Мрежа за афирмацију невладиног сектора (МАНС).
У документу пише да највећи дио пријављених прихода за кампање чине буџетска средства, а да су само двије листе пријавиле кредитна задужења – листе најјаче владајуће партије – Покрета Европа сад (ПЕС) и ванпарламентарне Социјалдемократске партије (СДП).
Највише прихода за кампању прикупио је ПЕС, готово 350 хиљада еура. На другом мјесту је СДП с око 120 хиљада евра, а на трећем Покрет за промјене (ПЗП), са непуних 70 хиљада евра, који је такође остао без парламентарног статуса. Након тога слиједи коалиција Демократа и Грађанског покрета ГП (УРА), са 64 хиљаде евра.
Коалиција За будућност Црне Горе (ЗБЦГ), коју чине партије Андрије Мандића и Милана Кнежевића, пријавила је приходе од непуних 60 хиљада евра, а Социјалистичка народна партија (СНП) око 55 хиљада. Све остале изборне листе су, како се наводи у извјештају МАНС-а, пријавиле приходе између 40 и 50 хиљада евра.
У документу пише да буџетска средства чине око 55 одсто укупно пријављених прихода у кампањи, а да само двијема листама та средства нису доминантан извор прихода – ПЕС-у, који је узео кредит од 300 хиљада еура, и СДП-у, са кредитом од око 70 хиљада.
Након буџета и кредита, слиједе сопствена средства листа (с око шест одсто), а ријеч је о новцу са рачуна за редовно финансирање партија који је преусмјерен за кампање. Почетни извор тих средстава, објашњено је у документу, није прецизиран, већ она могу потицати из буџетских фондова за редовно финансирање партија, али и из приватних донација.
“Највећи износ сопствених средстава пријавио је ПзП, 25 хиљада евра. На другом мјесту је коалиција Демократа и ГП УРА с 20 хиљада, на трећем СНП с 11 хиљада, па СДП који је пријавио седам хиљада”, стоји у извјештају.
Донације физичких и правних лица чине по само два одсто пријављених прихода листа. Коалиција ЗБЦГ је пријавила скоро 17 хиљада донација компанија, Народна коалиција девет хиљада, Преокрет 5,7 хиљада, Народни покрет Правда за све 4,5 хиљада, коалиција окупљена око Демократске партије социјалиста (ДПС) непуне четири хиљаде, Демократе и ГП УРА 2,7 хиљада, ПЕС двије хиљаде, а СНП око 1,8 хиљада.
Према извјештају, за кампању је од донација физичких и правних лица прикупљено само око 50-ак хиљада еура.
“За разлику од претходних изборних циклуса кад су укупна средства добровољно донирана од грађана или компанија премашивала износе од по неколико стотина хиљада еура, а поријекло дијела тог новца најчешће остајало до краја неразјашњено”, пише у документу.
Највећи износ донације, 15 хиљада евра, дала је Српска кућа коалицији ЗБЦГ, и то десет дана прије избора. У извјештају се подсјећа да је Српска кућа званично регистрована као друштво с ограниченом одговорношћу из Подгорице, које обавља административне и помоћне услужне дјелатности, односно организовање састанака и сајмова. Из МАНС-а указују да су забрињавајуће “донације приватне компаније коју је основала друга држава”. Наводе да на сајту Српске куће пише да је успостављена захваљујући донацији Владе Републике Србије.
Компанија “Церово” дала је производе вриједне 1,5 хиљаду евра коалицији Демократа и ГП УРА. Та фирма је у власништву бившег министра економског развоја и туризма Горана Ђуровића, који је био суспендовао управљачка права у њој због обављања те функције.
Из МАНС-а у извјештају апострофирају да је донација производа те компаније супротна закону, имајући у виду да је “Церово” у посљедње двије године закључило уговор о јавној набавци с локалним предузећем Водовод и канализација из Бара. Тај случај су, наводе из МАНС-а, пријавили Агенцији за спречавање корупције (АСК), која је десет дана након поднесене пријаве донијела одлуку о покретању поступка. Више од мјесец након подношења пријаве, крајем октобра 2023, АСК је утврдио да је коалиција Демократа и ГП УРА прекршила закон.
Извјешај показује да је коалиција окупљена око ДПС-а прикупила само четири хиљаде еура, и то на основу донација својих шест функционера, чланова или симпатизера.
“По 999 евра донирали су партијски функционери Александар Журић и Александар Богдановић, док је Зоја Бојанић Лаловић дала прилог од 500 евра. Истовјетан износ приложили су и чланови партије Данило Ратковић и Лидија Морачанин, док је још 500 евра додала и извјесна Мирјана Бошковић, за коју нема информације да ли се ради о званичној чланици ове или других партија из коалиције”, пише у документу МАНС-а.
Из те НВО наводе да се ради о скромном износу у односу на новац који ДПС иначе прикупи од својих функционера, чланова или симпатизера.
“Што је процес који је МАНС и раније истраживао и за који се испоставило да има карактеристике убацивања новца из тзв. црних фондова, имајући у виду да су партијску кампању новцем помагали социјално угрожени грађани и радници локалних предузећа, а да су функционери новац уплаћивали најчешће истог дана и у истој банци”, напомињу из МАНС-а.
Народна коалиција, чији су лидери били бивши шеф Агенције за националну безбједност (АНБ) Дејан Вукшић и доскорашњи посланик Марко Милачић, имала је двије појединачне донације у укупном износу од девет хиљада еура. Покрет Преокрет који је предводио некадашњих посланик Срђан Перић, прикупио је 5,7 хиљада евра, доминантно од чланова и појединаца који су били на њиховој листи.
ПЕС је, наводи се у извјештају, пријавио само једну донацију, и то у износу од 2.000 евра, коју је уплатио извјесни Борис Атанасов, власник туристичке агенције “Fly Montenegro Travel из Подгорице”. Коалиција ЗБЦГ је добила и донацију од компаније “Mediteran Travel” у виду услуге вриједне 1,8 хиљада евра. Ријеч је, пише у извјештају, о компанији из Будве чији власник је Јован Докић који је истовремено и власник фирме “Mediteran Express” такође из Будве. Та његова друга компанија, кажу из МАНС-а, има активан уговор с Општином Будва, за који је АСК утврдио да угрожава јавни интерес.
СНП и Демос пријавили су 1.800 евра прилога који су добили од једног физичког лица. Покрет Правда за све, чији је носилац листе бивши министар правде Владимир Лепосавић, имао је 1.795 евра прилога физичких лица. У извјештају се наводи да двије донације правних лица том покрету представљају поврат неутрошених средстава на рачун од стране компаније Гугл и износе укупно 2,7 хиљаде евра.
Коалиција Демократа и ГП УРА добила је и неновчани приход од 1,200 евра у виду услуге од компаније Ара из Никшића, чији власник је Никола Коћало, никшићки предузетник и некадашњи функционер Позитивне Црне Горе.
Велики дугови, нико не контролише јесу ли плаћени
У извјештају МАНС-а се наводи да су већини изборних листа након гласања остали велики дугови, али да захваљујући непрецизности законских одредби ниједна институција не контролише да ли су они плаћени или суштински представљају скривене донације.
“У својим званичним извјештајима, изборне листе наводе да су платиле само дио трошкова кампање. Највећи дугови су остали ДПС-у, па коалицији Демократа и ГП УРА, затим ЗБЦГ и ПЕС-у”, пише у документу.
Подаци показују да су пријављене донације знатно мање него у претходним изборним циклусима, а посебно су, понављају из МАНС-а, забрињавајуће донације приватне компаније коју је основала друга држава (Српска кућа), “јер се на тај начин може омогућити простор за финансирање из иностранства”.
Многи приказали мање трошкове
Три четвртине укупних пријављених трошкова (од укупно три милиона еура), односе се на четири највеће коалиције – ДПС, Демократе и ГП УРА, ЗБЦГ и ПЕС.
ДПС је потрошио скоро 900 хиљада, што је близу 30 одсто укупних трошкова кампање, Демократе и ГП УРА 540 хиљада евра (18 одсто), ЗБЦГ 475 хиљада (16 одсто) и ПЕС 390 хиљада (13 одсто).
Из МАНС-а напомињу да су многе листе приказале мање трошкове кампање и да њихови извјештаји не садрже реалне податке. У званичним извјештајима су, кажу, приказани мањи трошкови оглашавања на друштвеним мрежама и медијима, израде видео-спотова, дневница активиста, превоза, а посебно испитивања јавног мњења и режијско-административни трошкови.
“Највеће партије из једног у други изборни циклус користе исте добављаче који су најчешће директно повезани с њима. Ти добављачи су у конфликту интереса кад пружају услуге другим партијама”, наводе из МАНС-а.
У извјештају су издвојене три велике групе пријављених трошкова кампање – медији, рекламни материјал и остали трошкови.
Из МАНС-а додају да су трошкове истраживања јавног мњења пријавиле само три изборне листе – Бошњачка странка преко 11 хиљада евра, Албански форум око осам хиљада и ДПС око седам хиљада еура.
“Веома је тешко замислити да велике изборне листе као што су ПЕС, ЗБЦГ и коалиција Демократа и ГП УРА уопште нису радиле истраживања јавног мњења у току изборне кампање, па постоји велика могућност да су ови трошкови сакривени”, пише у извјештају.
За оглашавање 900 хиљада евра, за дневнице активистима 380 хиљада
МАНС је у извјештају навео да су изборне листе пријавиле да су за оглашавање у медијима укупно утрошиле скоро 900 хиљада еура. Скоро половина тог износа се односи на рекламе на телевизији, а нешто више од трећине на оглашавање у новинама и на порталима.
“Највеће трошкове у овој категорији пријавила је коалиција Демократа и ГП УРА, скоро 250 хиљада евра, и ПЕС са само хиљаду евра мањим износом. На трећем мјесту је коалиција окупљена око ДПС-а, с око 145 хиљада евра. За њима је коалиција ЗБЦГ с непуних 65 хиљада”, пише у документу.
Све изборне листе су пријавиле скоро 380 хиљада евра трошкова активиста, од чега се 97 одсто односи на исплате дневница, а остало на припадајуће порезе и доприносе.
“Порезе на исплаћене дневнице су пријавиле само неке изборне листе (ЗБЦГ, Албанска алијанса, Покрет за промјене, СДП и Преокрет). ДПС је активистима исплатио преко 97 хиљада еура, али није пријавио трошкове пореза на те дневнице”, напомињу из МАНС-а.
Вијести
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: