У Пљевљима, Бијелом Пољу и Никшићу тешко се дисало у недјељу
Еколошки покрет “Озон” објавио је податке са мјерних станица за праћење квалитета ваздуха из којих се види да је у недјељу ваздух био енормно загађен у Никшићу, Пљевљима и у Бијелом Пољу и да су у тим општинама били високи индекси сатних концентрација ПМ10 и ПМ2.5 честица.
Дозвољена дневна вриједност ПМ10 честица у ваздуху је 50 микрограма по метру кубном (µг/м3), што је максимална вриједност коју Свјетска здравствена организација сматра безбједном за здравље становништва, док сатна вриједност ПМ2.5 већа од 110 µг/м3 указује на веома високу загађеност ваздуха.
Што се Пљеваља тиче, када су ПМ10 честице у питању, најкритичније је било у 17 и у 18 часова – 282,1 и 437,2 µг/м3, али су дозвољену вриједност те прашкасте материје премашивале током читавог дана. И сатне вриједности ПМ2.5 честица биле су далеко изнад дозвољене вриједности, што је указивало на веома високу загађеност ваздуха, а посебно је алармантно било у 17 и у 18 часова – 241,6 и 379,1 µг/м3.
И у Бијелом Пољу је ситуација била као у Пљевљима и концетрација ПМ10 честица је током читавог дана премашивала дозвољену вриједност. Највећа концентрација, чак пет до седам пута изнад дозвољене границе, била је у 16, 17 и у 18 часова – 243,7, 323,6 и 340,5 µг/м3. У истом временском интервалу је била и највећа вриједност ПМ2.5 честица – 232,8, 312,9 и 328,3 µг/м3, мада је вриједност ових честица од 11 часова па надаље била изнад 110 µг/м3, што указује на веома високу загађеност ваздуха.
У Никшићу је у десет часова концентрација ПМ10 честица била 211 µг/м3, високо изнад дозвољене. Концентрације ПМ10 честица премашиле су дозвољене вриједности и у девет (124 µг/м3), 11 (190 µг/м3), 17 (91 µг/м3) и 18 часова (109 µг/м3). Сатна вриједност ПМ2.5 честица била је највећа у подне и сат касније – 168,7 и 151,3 µг/м3.
“Недјељни дан у Никшићу је био праћен веома високим, по нама алармантним аерозагађењем, које у други план ставило угођај првог снијега у нашем граду. Јутарње сатне концентрације ПМ10 и ПМ2,5 суспендованих честица, које представљају опасност по здравље свих грађана, били су у зони веома високог загађења, што је био разлог због ког смо упозорили грађане да не проводе вријеме напољу како би утицали да заштите своје здравље. Током вечерњих часова у Пљевљима и у Бијелом Пољу веома високо загађење ваздуха представљало је опасност за боравак напољу, што се мора грађанима објаснити и утицати да се спријече посљедице”, казао је за “Вијести” директор “Озона” Александар Перовић.
Истакао је да Еколошки покрет “Озон” кроз свој сервис “Екоскоп” за мониторинг квалитета ваздуха, покушава да утиче да се грађани информишу у реалном времену о квалитету ваздуха, да створе навику да се заштите у мјери могућег, као и да подстакну цијело друштво да проблем аерозагађења добије пажњу коју заслужује, нарочито од стране надлежних.
“Како је у току сезона гријања, када аерозагађење долази до изражаја, сматрамо да је потребно константно пратити резултате државне мреже за праћење квалитета ваздуха на сајту Агенције за заштиту животне средине. То је по нашем мишљењу и ствар културе живљења у овом времену када је, нажалост, на појединцу да заштити своје здравље, онолико колико се може”, поручио је Перовић.
Подсјетио је на препоруке Института за јавно здравље, када је у питању боравак вани за вријеме високих концентрација ПМ10 и ПМ2.5 честица.
“Свако може почети да осјећа негативан утицај ваздуха на здравље. Особе са срчаним и плућним обољењима, старије особе и дјеца могу осјетити озбиљније негативни утицај на здравље. Сходно препорукама Института за јавно здравље Црне Горе, особе са срчаним и плућним обољењима, старије особе и дјеца треба да избјегавају боравак на отвореном, као и дугу напорну физичку активност на отвореном. Пожељно је смањење продужене и напорне физичке активности и осталог дијела становништва. Не препоручује се учестало провјетравање затворених просторија”, подсјетио је директор “Озона”.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: