У четири града се тешко дише: У Пљевљима је јуче ујутру измјерена велика загађеност ваздуха
1 min readУ Пљевљима је јуче ујутру измјерена велика загађеност ваздуха, а присуство штетних материја у ваздуху инструменти Агенције за заштиту животне средине мјерили су током претходне ноћи, пишу Вијести.
Концентрација ПМ 10 честица измјерена у 10 сати износила је 449,3 микрограма по метру кубном што је девет пута више од дозвољене дневне концентрације тих, по људско здравље штетних материја. Регистоване су и знатно веће концентрације ПМ 2,5 честица које су још штетније по људско здравље јер како тврде стручњаци, захваљујући својој малој величини, способне су да продру дубоко у плућа, а чак могу ући и у крвоток.
Вриједност ових штетних материја у ваздуху у 10 ујутру износила је 402,2 микрограма по метро кубном, што је скоро 16 пута више од циљане дневне вриједности од 25 микрограма. У исто вријеме вриједности сумпор диоксида износиле су 85,7 микрограма по метро кубном. Сат раније концентрација ПМ 10 честица износила је 398 микрограма по метру кубном, а у 11 концентрација загађујућих материја спала је на 219 микрограма по метру кубном.
Предсједник Еколошког друштва “Брезница” Милорад Митровић казао је “Вијестима” да је већ одавно здравље Пљевљацима угрожено због великог загађења, али да нико ништа не предузима да би се то стање поправило.
Он је позвао премијера Милојка Спајића који је одрастао у Пљевљима да у врх приоритета стави рјешавање аерозагађења у родном граду. Сматра да би озбиљна држава требало да има мјере и у варедним ситуацијама, али прије свега превентивне и мјерљиве планове, како да се смање посљедице аерозагађења.
“То је до сада изостало упркос бројним упозорењима”, рекао је Митровић.
Он је казао да под хитно Влада треба да забрани ложење угља у домаћинствима и да ће до краја године упутити иницијативу да се то уради. Само у градској котларници, у Скерлићевој улици у центру града, која је означена као један од највећих загађивача, годишње се сагори око двије хиљаде тона угља. У Термоелектрани се та количину сагори за десетак сати.
Из Агенције за заштиту животне средине казали су да је стање квалитета ваздуха уобичајено за ово доба године због доминантне употребе чврстих горива за гријање просторија.
“Од како се почне са употребом чврстих горива за потребе гријања просторија (у Пљевљима је то доминантно угаљ), почињу и проблеми са квалитетом ваздуха. Посебно је значајан утицај метеоролошких фактора, јер се додатно усложњава проблем усљед појаве температурних инверзија, мирног времена без вјетра и падавина уз висок атмосферски притисак”, наводи се у саопштењу Агенције.
Наводе да се на сјеверу, осим у Пљевљима, мјерна станица за праћење квалитета ваздуха налази и у Бијелом Пољу.
“На основу резултата мјерења, недвосмислено се потврђује да цијели сјеверни регион током сезоне гријања, у зависности од метеоролошких услова, у мањој или већој мјери има загађен ваздух. У централној зони квалитет ваздуха се прати на четири мјерна мјеста, три у Подгорици и једном у Никшићу. У урбаним зонама Подгорице и Никшића, такође су евидентирана прекорачења граничне вриједности средњих дневних концентрација ПМ10 и повремено високе и веома високе сатне концентрације ПМ 10 и ПМ 2,5 честица”, тврде у агенцију.
Истичу да је током новембра квалитет ваздуха у сјеверној зони прекорачења граничне вриједности средње дневне концентрације за ПМ10 износила у Пљевљима 12 дана и у Бијелом Пољу 11 дана, у централној зони број дана са прекорачењима граничне вриједности средње дневне концентрације за ПМ10 честице износио је у Подгорици-Забјело пет дана, Подгорици – Блок V један дан и у Никшићу један дан.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: