Управа за инспекцијске послове ушла у Жељезару: Јавне набавке мимо јавности
1 min readРуководство никшићке Жељезаре у мандату доскорашњег извршног директора Ђорђа Манојловића мимо тендерских процедура, односно супротно Закону о јавним набавкама, склапало је бројне уговоре о пословно-техничкој сарадњи, пружању услуга, пословном савјетовању, куповини возила, заштити лица и имовине…
Ријеч је о уговорима са домаћим и страним добављачима, а неке од уговора служба за јавне набавке новоосноване државне фирме не посједује, већ су само испостављане фактуре за плаћања, неке и непотписане.
“Вијести” имају увид у комплетну документацију у вези овог случаја који по налогу Одбора директора испитује Управа за инспекцијске послове – Одсјек инспекције за јавне набавке.
Према документацији, уговори су склопљени од 27. фебруара до 18. септембра ове године.
“Вијести” су у петак питале Манојловића колико је уговора мимо јавних набавки склопљено, шта је све уговорано, зашто се радило мимо тендерске процедуре и хоће ли платити казну ако је инспекција изрекне. Он је замолио да се одговори пошаљу посредством службе за односе са јавношћу и да ће одговорити данас.
Пријава
Жељезара је основана 23. фебруара и њоме је Манојловић руководио до 10. октобра када га је смијенио актуелни Одбор директора који је 1. децембра задужио вршитељку дужности извршног директора Радојку Јеретин да позове Управу за инспекцијске послове да уради контролу.
Јеретин је то и урадила:
“Као одговорно лице ‘ЕПЦГ Жељезара’, а у складу са Законом о прекршајима, члан 17, став 4, молим вас да спроведете контолу пословања компаније. Сходно одлуци од 1. 12. а усљед уочених неправилности у раду, које су настале као посљедица непоштовања одредби Закона о јавним набавкама, које се односе на период од оснивања 23. фебруара па до данас пријављујемо неправилности у раду. Оне се односе на прекорачења лимита за јавне набавке, непостојање уговора по предметима набавки за износе изнад 4.000 еура, неправилно раздвајање набавки по предметима. У случају да се у инспекцијском надзору евидентирају још неке од неправилноссти у раду, напомињемо да нема основа за скривене намјере са наше стране, већ да нијесмо уочили исте прије контроле”, наводи она у допису упућеном Управи за инспекцијске послове 4. децембра.
Инспекцијска контрола је урађена крајем прошле седмице, а “Вијести” од Управе очекују одговоре на питања о резултатима инспекцијског налаза и изреченим мјерама.
Уговори
У евиденцији Службе за финансија налази се 21 уговор који није прошао Закон о јавним набавкама. На том списку су два уговора са фирмом “Г- консалтинг” за израду Студије изводљивости – соларне електране кровови и студију изводљивости – идејно рјешење за погон арматурних елемената, затим два уговора са фирмом “Елкон” за идејно техничка рјешења соларних електрана Жељезара 1 и Жељезара 2, са “Домаћом трговином” за намирнице за исхрану радника. Склопљен је уговор са Миланом Ракочевићем из Колашина за куповну моторног возила (радна машина), са фирмом “Студио консалтинг” из Загреба за услуге пословног савјетовања за производне процесе, са фирмом “Јаворак” за куповину машина за сјеченње метала, са фирмом “Ми РАИ Инжењеринг” за куповину машина за сјечење метала. Са фирмом “Вектор систем” скаплано је више угвора за физичко-техничку заштиту, а са Електропиривредом за израду и замјену фасадне браварије.
“Преглед ино-добављача за које служба финансија не посједује уговоре – ‘Гас тех’ -укупни промет 12.130 евра за уградњу опреме на инсталацији за цнг, ‘МЦ електроник д.ц.е’ укупни промет 8.012 еура за електроник робу, изолаторе и држаче и гибљиви одузимач струје и са ‘Спарта армоур’ укупни промет 5.000 евра за опасач са футролама”, пише у документацији.
У документацији се налази и табеларни приказ фирми са којима, како наводе из служба за јавне набавке, немају уговоре о пословној сарадњи. На том списку је 21 добављач, а вриједност тих набавки са ПДВ-ом се креће од 5.566 до 56.701 евро. Међу добављачима су “Домаћа трговина”, “Никсал”, “Рамел”, “МН-метал”, “Оков”, “Г- консалтинг”, “Фриго”, “Вјенико петрол”, “Кастеx”, “18. јул”, адвокат Иван Лабудовић, “Градња инжењеринг”.
“Преглед фактура које су прокњижене, а већина није потписана – 23 уговора вриједности од 142,733 са ПДВ-ом до 8.000 еура са ПДВ-ом. Уговори су са фирмама Хемосан, Вектор систем, Еурозокс, Формал, Хард нет, Електропривреда, Интерактив, Рамел, Албо мне, затим Милан Ракочевић…”, наводи се у документацији.
Када је смијењен Манојловић, предсједник Одбора директора никшићке фабрике Максим Вучинић је новинарима званично казао да је ситуација у фабрици веома лоша због непоштовања бизнис плана и да ће менаџмент у кратком року направити пресјек стања и инсистирати да се спроведу одлуке Одбора и стабилизује стање.
“Ситуација у фабрици је лоша због непоштовања бизнис плана и неких, да кажем, непотребних кашњења која су у самом старту, кад се кренуло са радом у Жељезари, направљена. Мислим на регистровање за јавне набавке, пројектне задатке, због кашњења одређених ставки чији су резултати импут за сљедеће кораке. Што се тиче улагања, имали смо то ланчано кашњење”, казао је Вучинић.
Он је недавно поднио оставку на мјесто у Одбору директора због, како је званично изјавио, пријетњи и физичког напада.
Актуелни Одбор је у такозваном техничком мандату до избора новог.
Манојловић је након смјене казао да је до 11. априла био једини запослени у Жељезари, а након тога су расписали конкурсе, формирали двије службе и регистровали се за јавне набавке одмах. Прецизирао је да је прва јавна набавка почела у мају.
На званичном порталу државних јавних набавки прва оглашена јавна набавка је била 26. маја, и то за ПЦ рачунаре са пратећом опремом.
Законом предвиђена и затворска казна
У члану 272ц Закона о јавним набавкама прецизирано је да ко у вези са јавном набавком поднесе понуду засновану на лажним подацима или се противно закону договара са осталим понуђачима или предузима друге противправне радње у намјери да тиме утиче на доношење одлука наручиоца јавне набавке казниће се затвором од шест мјесеци до пет година.
“Казном од шест мјесеци до пет година казниће се и лице које код наручиоца јавних набавки искоришћавањем положаја или овлашћења, прекорачењем границе свог овлашћења или невршењем своје дужности крши закон или друге пописе о јавним набавкама и тиме проузрокује штету јавним средствима”, пише у закону.
Ако је јавна набавка изнад 100.000 евра, за горе наведена дјела предвиђена је казна затвора од једне до 10 година.
На званичном порталу државних јавних набавки прва оглашена јавна набавка Жељезаре је била 26. маја – за ПЦ рачунаре са пратећом опремом
Четири пријаве на конкурсу за извршног директора
На јавни конкурс за извршног директора Жељезаре који је завршен прошле седмице стигле су четири пријаве.
Ово је званично саопштено “Вијестима” из никшићке фабрике.
“Интервјуисање кандидата се очекује након анализе испуњености услова предвиђених конкурсом. О избору кандидата јавност ће бити благовремено обавијештена”, речено је из државне фирме.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: