ИН4С

ИН4С портал

Мање становника у 13 општина?

1 min read

Представници Монстата на јучерашњој сједници одбора, Фото: Скупштина

У 13 црногорских општина, углавном на сјеверу државе, број становника је смањен у односу на 2011. годину.

То се може закључити на основу извјештаја Монстата о броју пописаних становника до 26. децембра, два дана прије закључења овогодишњег пописа,.

До јуче је у Црној Гори укупно пописан 618.351 становник, што је 99,7 одсто у односу на попис 2011. који је показао да у Црној Гори живи 620.029 становника, преносе Вијести.

Извјештај Монстата који је јуче достављен члановима скупштинског одбора за праћење пописа, показује да је, од укупно 25 црногорских општина, у 13 општина пописано мање становника.

То би могло да значи да мање становника има у Андријевици, Беранама, Бијелом Пољу, Колашину, Плужинама, Шавнику, Жабљаку, Мојковцу, Никшићу, Даниловграду, на Цетињу, у Даниловграду и у Котору.

Више становника, према броју до сада пописаних, имају Бар, Будва, Херцег Нови, Тиват, Улцињ, Подгорица, Тузи, Зета, Гусиње, Петњица, Плав и Рожаје.

У већини општина остао је мали број непописаних бирача, тако да ће се ове бројке незнатно примијенити до окончања пописа, тврде извори “Вијести”.

Замјеница директора Монстата Снежана Ремиковић казала је јуче на сједници скупштинског Одбора за праћење пописа, да је преурањено говорити о анализама повећања или смањења броја становништва.

“Странци ће бити у стварном становништву ако задовољавају мјесто уобичајеног боравка”, казала је одговарајући на питање посланика Демократа Николе Ровчанина који је подсјетио да је 2011. било осам одсто странаца у Црној Гори.

Извршни директор Монстата Мирослав Пејовић казао је да су пописивачи који су користили “пиши-бриши” оловке у Подгорици процесуирани, а да ће материјал из осталих општина бити прослијеђени Управи полиције.

Он је истакао да поједини пописивачи нису знали да користе пиши бриши оловке, али и да је вјеродстојност тих података у потпуности тачна и да је са тим пописивачима раскинут уговор.

Пејовић је казао да је посљедњи случај био прије десетак дана у Даниловграду и Будви.

На питање посланика да ли су тачни наводи да неким пописивачима нису продужени уговори, Снежана Ремиковић је одговорила да је попис у преко половине укупног броја општина завршен и да одређеном броју пописивача због тога уговор није био продужен.

Из Монстата су “Вијестима” рекли да пописивачи нису исплаћени ни у једној општини, а исплате које су биле односе се на дневнице усљед присуства обукама, као и предвиђене телефонске трошкове.

Најавили су да ће пописивачи бити исплаћени након што пописне комисије локалних самоуправа доставе финансијски обрачун (финансијске обрасце) Управи за статистику.

Из Монстата су казали да, у складу са одлуком коју је усвојила Влада, пописивачу припада накнада за попуњавање пописних упитника у износима од 80 центи (упитник који садржи само податке о стану), два еура (упитник за лице) и 2,5 еура за упитник за стан и домаћинство који садржи податке о стану и лицима (П-2).

Плужине изгубиле трећину становника, велики „прилив“ у Петњици, Гусињу, Рожајама и Плаву

Ако се анализира број пописаних становника, процентуално највише становника изгубиле су Плужине 30,5 одсто, Котор 24,7 одсто, Шавник 22,8 одсто, Андријевица и Колашин по 19,5 одсто, Мојковац 18,6 одсто, а Пљевља 18,5 одсто.

На Жабљаку је пописано 15,3 одсто мање становника, на Цетињу 14,3 одсто, у Беранама 10,9 одсто мање, Никшићу десет одсто, у Бијелом Пољу око шест одсто, а у Даниловграду 5,7 одсто мање у односу на 2011.

Значајан раст броја становника, ако се узме у обзир број пописаних, забиљежен је у Петњици, Гусињу, Плаву и Рожајама, општинама које се годинама суочавају са одливом становништва.

У Петњици је пописано 34,4 одсто више грађана у односу на ранији попис, у Гусињу 27,5 одсто, а у Плаву и Рожајама око 20 одсто.

У главном граду Подгорици, живи више од четвртине укупног становништва у Црној Гори. До 26. децембра пописано је 3,1 одсто више у односу на ранији попис.

Раст броја становника биљеже и општине Бар, Будва, Херцег Нови, Тиват, Улцињ, Тузи и Зета.

У Бару је пописано скоро 12 одсто више грађана у односу на ранији попис, Будви 22,5 одсто више, Херцег Новом око пет одсто више, у Тивту десет одсто, а у Улцињу 15,7 одсто.

У Тузима је до сада пописано 20,6 одсто више становника, а у општини Зета два одсто више у односу на 2011.

За општине формиране након 2011. Монстат је за упоређење користио податке док су биле у саставу других локалних самоуправа, преносе Вијести.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Мање становника у 13 општина?

  1. Otkud se izrodi povećanje stanovništva u opštinama Rožaje, Gusinje,Plav, Petnjica a zna se da su pošli kruhom za trbuhom u jednom smjeru

    7
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net