ИН4С

ИН4С портал

Протесте у Србији стручњаци су већ окарактерисали као «локални Мајдан»

1 min read

Фото: Видовдан.инфо

Аутор: Владимир БАСЕНКОВ

Протести у Србији трају већ 11 дана. Формално су почели незадовољством опозиције резултатима избора.

Протести су под покровитељством прозападне опозиције, а демонстрације су већ више пута утрозиле уставни поредак земље. Најврелији дан био је 24. децембар када јсу демонстранти у касним поподневним часовима напали парламент града Београда и дошли у сукоб са полицијом.

То што се дешава у Србији стручњаци су већ окарактерисали као локални «Мајдан», а председник државе, Вучић, оптужио је Запад за покушај организовања «обојене револуције» и за информацију о припремама државног удара захвалио се руским специјалним службама.

«Представници српске опозиције потписивали су записнике на бирачким местима где је изборни процес био легитиман. Они дејствују по директном налогу својих газда и руководе се уским циљевима. Умешани су фондови Сороша. Ми смо видели и видимо методе демонстраната који се користе по директном налогу споља» — каже Горан Шимпрага, директор Медија центра Ногина и Куриноја «Руски експрес».

Шта смо могли видети на демонстрацијама у Србији?

Бакље окренуте ка небу, пиштаљке, лупање по шерпама, позиве да се постављају шатори за демонстранте уз одсуство мотивације да се напада полиција.

Дакле, све су то суштински «мајданске» технологије о којима је говорио и Шимпрага.

Истина, треба истаћи да је полиција на демострацијама готово невидљива, а 24. децембра појавила се тек након покушаја упада у градски парламент.

Сами напади на чуваре поретка почели су без икаквог разлога (што сведочи и лично присутни дописник Јужне службе новости). Осим тога, лидери протеста су властима испостављали ултиматуме и тако проверавали колико је спремна да брани своју легитимност, а све је кренуло позивом да се поништи гласање.

Након што је током нереда приведено око тридесетак људи, следећег дана учесници демонстрација окупили су се пред полицијском станцом са захтевом да се одмах пусте приведени, 27. децембра РТС-у су на самом улазу у зграду телевизије «ставили до знања» да је време да се прекину «игре са режимом».

А у самој Абхазији (републици која се отцепила од Грузије), 27. децембра 2023. године појавиле су се те исте «мајданске» технологије. Повод за почетак протеста опозиције био потпуно безначајан: председник државе предао је у власништво Русије једну државну вилу, док неки стручњаци оцењују да је реалан повод за почетак протеста то што је ова држава забранила рад америчкој организацији USAID на својој територији (реч је о америчкој организацији за међународни развој, важном органу у структури државне управе који је потчињен Стејт департменту). Уз то Абхазија је прогласила за персону нон грата и функционера Стејт департмана Џона Пенела.

Као и у случају Србије, САД се из петних жила упињу да изврше притисак на власт.

За звачнични Београд дејства опозиције се могу сматрати инструментом притиска по питању признања «Косова», док је у Абхазији забрана рада USAID-а озбиљан проблем за ширење америчког утицаја.

У самој Абхазији, ма колико то некоме било смешно, одустајање од руског «протектората» (све је започело због давања власничких права Русији на државну вилу) у корист Запада, чиста је илузија.

Ипак, посланици су постигли консензус и гласали за споразум уз мало измењен садржај и немогућност да се власништво над објектима преноси на трећа лица.

Можда је то повод за размишљање.

Факти 

https://yugsn.ru/prozapadnye-sily-v-dele-serbiiu-i-abxaziiu-zaxvatili-protesty

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Протесте у Србији стручњаци су већ окарактерисали као «локални Мајдан»

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *