ИН4С

ИН4С портал

Гориво може бити јефтиније, поскупљења производа неизбјежна

1 min read
gorivo

Илустрација

Према садашњим процјенама, гориво би од наредног понедјељка од поноћи могло појефтинити за два до три цента. То је Радију Црне Горе саопштио Драшко Стриковић из Удружења нафтних компанија. Из трговачких ланаца нијесмо добили одговор хоће ли се мијењати цијене прехрамбених производа и хемије. Аналитичар Предраг Зечевић у коментару за Радио наводи су поскупљења неизбјежна и да би Влада већ до краја мјесеца морала креирати системске мјере како би заштитила потрошаче, јер како каже, трговчки ланци искористиће најављено повећање минималне пензије и већ почетком фебруара повећати цијене артикала. Рјешење је поручује и да се иновира акција “Стоп инфлацији” али са корпом од 250 производа.

12 узастопних поскупљења, па пет појефтињења горива. На почетку 2024. опет увећање, рекло би се симболично, за цент или два. Садашње пројекције су да ће већ 15.јануара на наредном усклађивању бити промјена, каже представник Удружења нафтних компанија Драшко Стриковић.

“Према садашњим прелиминарним процјенама гориво би могло од 15.јануара, а чије цијене важе од уторка 16.јануара могле бити ниже за два до три цента”, рекао је Стриковић.

Има разлога за оптимизам, напомиње Стриковић, да ће 2024. донијети стабилизацију те ниже цијена на тржишту нафтних деривата.

“Незахвално је давати дугорочну прогнозу, али како се у 2024. очекује блага стагнација привредних активности на свјетском нивоу, врло је вјероватно и нека су очекивања да ће у овој години доћи до стабилизације и постепеног снижавања цијена горива”, саопштио је Стриковић.

У трговинама, бар за сада, увјерили смо се,  нема промјена цијена намирница за свакодневну потрошњу. Исте су за уље, шећер, брашно, тјестенине, млијеко и млијечне, сухомесне производе,  месо, пиће, те хемију. Покушали смо сазнати од представника трговачких ланаца да ли ће се стабилност цијена одржати. У компанији Воли су нам рекли да је први радни дан након празника, да још немају детаљне анализе шта ће се дешавати, али остају отворени за разговор наредних дана. У осталим на наше  телефонске позиве нијесу одговарали.

Са друге стране аналитчари, минулих дана оцјењују да су поскупљења неминовна, нарочито након што је престала да важи акција која је обиљежила претходну годину “Стоп инфлацији” када се по сниженим цијенама у трговинама могло купити и 100-тињак артикала. То што су цијене код нас  више него у појединим европским метрополама посљедица је, објашњава саговорник Радија Црне Горе аналитичар Предраг Зечевић, високих трговачких маржи, па су напомиње, трговачки ланци прошле године остварили профит од 20 милиона еура. Осим тога, истиче, превисоке марже имају и добављачи.

Веледистрибутери који добавлају робу, махом из Србије, такође остварују велике марже, па маржа на маржу доводи до тога да су Подгорица, Будва и Котор скупљи рецимо од Барселоне, Венеције, односно туристички градови у Европи”, прокоментарисао је Зечевић.

ZečevićЗечевић (Фото: РТЦГ)

Акција Стоп инфлацији, како каже Зечевић, “примирила” је током прошле године трговце, али су у међувремену повећане цијене струје, а пореске реформе укинуле средњу стопу ПДВ-а за угоститеље. Све то одразиће се, категоричан је и на цијене у продавницама.

“Трговци ће већ крајем мјесеца почети да повећавају цијене. И зато Влада мора реаговати системски и што прије, најкасније до краја мјесеца припремити одговор, јер у фебруару већ ће бити касно, нарочито због тога што ће многи трговци искористити прилику због увећања минималних пензија на 450 евра, које се исплаћују 20-тог фебруара и већ подићи цијене”, казао је Зечевић.

Зато, каже наш саговорник одговор Владе мора бити прије тога. Суштина је да Агенција за заштиту конкуренције утврди да трговачки ланци имају, како каже, недозвољени споразум према којем подижу цијене, што напомиње у државама ЕУ подлијеже казнама и у 100-тинама милиона евра.  Осим тога, наглашава,  Влада би требала да осмисли наставак акције “Стоп инфлацији” али са минимум 250  производа неопходних за свакодневну потрошњу, јер како закључује у 100-тињак који су били у ранијој антиинфлационој корпи нијесу били потребни већини грађана.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net