ЗХМС: Метеоаларми ће бити све учесталији, црвено упозорење издато 13 пута током 2023.
1 min read![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2024/01/o_1842258_1024.jpg)
О метеолармима (МА) се све више говори. Из Завода за хидрометеорологију и сеизмологију за портал АДРИА кажу да се то и очекивало након више од десет година “присуства”.
Како истичу, с обзиром на то да су различите метеоролошке појаве на којима се даје МА све учесталије – и метеоаларми ће бити све чешћи, јавља портал АДРИА.
Шта значи жути, наранџасти и црвени МА?
Метеоаларм се издаје у различитим категоријама – жута, наранџаста и црвена.
– Црвена категорија је највиши степен упозорења, када се очекује изразита екстремност метео параметара са извјесним могућим посљедицама, гдје су реално и људски животи потенцијално угрожени. Код црвене категорије издају се и упозорења па их је тако током 2023. године издато укупно 13 -наводе у Заводу.
Појашњавају да постоје одређени прагови за сваку категорију. Када се очекује да ће вриједност прага бити достигнута – укључује се одређена категорија метеоаларма – жути, наранџасти или црвени.
– Свака категорија значи да постоји потенцијална опасност од дејства метеоролошке ситуације (жуто = постоји опасност од метеоролошке ситуације, треба бити приправан, наранџасто = висок ниво опасности од метеоролошке ситуације, требате нешто предузети и црвено = екстемно висок ниво опасности од метеоролошке ситуације – морате предузети акцију или сте већ морали да је предузмете) – додају у Заводу за хидрометеорологију и сеизмологију.
За одређивање прагова користе се уско стручне методе.
– Нпр. за црвену категорију поставља се праг на повратни период од 50 година за вриједност неког метеоролошког параметра. Прагове постављају експерти који су развили метеоаларм и сматрамо да је за широку јавност од значаја да прије свега знају шта треба предузети, односно који су поступци у случајевима када се изда одређена категорија МА додају у Заводу.
“Грађани не разумију довољно озбиљно опасност, треба да буду опрезни”
Упозоравају и да шира јавност не разумије довољно шта значи метеоаларм, те је, како кажу, потребна нека врста додатне шире едукације, кроз медије и саопштења.
– Ово је врло комплексна материја и ЗХМС није једина институција која дјелује у систему када је МА на снази. Самим тим Завод не може да даје препоруке. Надлежност ЗХМС је да детектује – препозна екстемност метеоролошке ситуације и врсту опасности (киша, вјетар, снијег…итд), а шта ће бити препорука за грађане, за привредне субјекте, за критичну инфраструктуру – то је врло комплексна и захтјевна област и ту треба више институција да учествује, на експертском нивоу у сарадњи са међународним субјектима ради компатибилности рјешења, тј. израде препорука које ће се примјењивати у пракси – указују у Заводу.
За сада се примјењују одређене опште препоруке кроз савјете.
– Грађани треба да буду опрезни или веома опрезни у тим ситуацијама, јер оно што свакодневно нормално функционише у таквим ситуацијама може да буде веома отежано или са прекидима и да се неке активности одложе – закључују у Заводу.
(АДРИА)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)