ИН4С

ИН4С портал

Вучић препородио Србију: За прво дијете преко 4 000 евра, просјечна плата 1 400 евра, а пензија 659 евра!

1 min read

Александар Вучић

План предвиђа шест приоритета: подизање животног стандарда грађана, убрзану модернизацију земље, развој инфраструктуре, затим индустријализацију, пољопривреду и животну средину, под пет интегрални развој и ЕXПО 2027.

Предсједник Србије Александар Вучић, у Палати „Србија“, представио је план „Србија 2027“.

Вучић је истакао како је за сам ЕКСПО 2027. потребна подршка на десетине хиљада волонтера.

– Требаће нам хиљаде волонтера, сви заједно да радимо. Али морамо радити и на ономе што смо некада звали равномјерним развојем. Покушаћемо да ујединимо цијелу Србију, и зато издвајамо велики новац, рецимо за салаше у Војводини, за етно села и етно куће… А градићемо и ствари које људи нису очекивали. Видјећете потпуно ново Лебане, потпуно нови Каблар .

Предсједник је приказао како ће изгледати Скywалк у Овчарско-кабларској клисури.

– Ми ћемо показати како изгледа Овчарско кабларска клисура, један бисер, величанствено мјесто. Ана је била та која је ово изгурала, ја сам ово само прихватио, није било смисла да се опирем. Бићете поносни када одете тамо, изгледаће чудесно – казао је Вучић.

Он је потом говорио о развоју Лебана и Царичиног града, и каже да се лично залагао за то.

Комплетно Лебане ће бити измијењено, људима ће бити потпуно промијењен живот. У истом том Лебану радимо реконструкцију Сијаринске бање. То ће бити прелијепо, туристички много важно. Ово је и пут преко Радан планине, што су људи тражили од 1945. године, никада га нико није изградио, ми сада то радимо.

Вучић истиче да ће бити промијењена слика југа Србије, и да тај крај наше земље има огромну перспективу.

– Овде видите мост пасарелу до тврђаве Маглич, Едукативно-еколошки парк у Свилајнцу, бициклистичких стаза од Великог Градишта до Голупца, па гондоле Златибор-Прибојска бања. Градимо и гондолу Гоч-Врњачка бања. То ће бити права атракција, довешћемо и приватни сектор и познате спортисте да инвестирају ту – открио је он.

Вучић каже да ће се много улагати у сеоски туризам, и да ће сви салаши добити велике подстицаје.

Министар Мали је рекао да су сви наведени пројекти потенцијални извор раста, и то све до 2027. године, управо због тога што ће те године Србија и Београд бити центар свијета.

– На 25 хектара ће се протирати изложбени простор. Скоро 3 милиона посјетилаца очекујемо у земљи. Највећи развојни пројекат за нашу земљу – поручио је Мали.

– Сви ови објекти ће допринијети нашем расту. Управо 2027. године ми смо центар свијета, бићемо домаћини највеће манифестације која ће се одржати у свијету. Након тешких преговора ми смо побиједили једну Америку, Тајланд, Шпанију, Аргентину… То је велика одговорност и велика привилегија – рекао је он.

Министар Мали је додао да су у јулу месецу почели припремни радови на инфраструктури, да се граде нове петље, километри булевара и путева.

– 1. децембра 2026. године ми морамо да предамо кључеве. Конректно, градимћемо сајамски комплекс, затим резиденцијални комплекс са 1.500 станова, акватик центар и Национални стадион – рекао је Мали.

Он каже да очекујемо три милиона посетилаца у Србији, и да ће Национални стадион бити право ремек дело.

Имаће чак 52.000 седишта, радимо га по свим стандардима УЕФА. Биће готов до краја 2026. године. Градимо и 1.500 станова, а после Експа видјећемо да ли ћемо их продавати или ћемо понудити одређеним категоријама. Градимо и Акватик центар, нови центар водених спортова. И коначно повезујемо центар града, Прокоп, преко Земун Поља са Експом, и настављамо даље до Обреновца. То је неких 18 км пруге – каже министар.

Министар Мали каже да су у питању огроман простор и огромни пројекти, и да нови град који тамо ниче добија своје прве обрисе.

Оно што је мени важно је то што овај велики пројекат гура нове инвестиције. Радимо и на великом историјском пројекту, то је Београдски метро. Прве двије линије биће готове до 2030. године. Прокоп смо отворили, коначно је Београд добио главну жељезничку станицу. Ипак, радови се и даље настављају, тамо се гради велики пословни парк. У једној од тих зграда биће и Београдска берза и комисија за хартије од вриједности – истакао је он, преноси Борба.

Казао је и да ће Београд добити и нову жељезничку станицу на Новом Београду.

– То је велики инфраструктурни пројекат који ће појачати мобилност. Све мора да буде спремно за милионе посјетилаца који стижу. Градимо и нови тунел код Економског факултета, то ће бити наставак великог новог моста који градимо у Београду. Тај мост ће бити готов до 2027. године. И морам да поменем Београд на води, пројекат у који је мало ко вјеровао, али смо и тај сан досањали – рекао је Мали.

Министар Мали је истакао да ће Хала 1 Београдског сајма бити један од највећих културних центара.

– И да се вратим на почетак, Експо је највећи развојни потенцијал наше земље у наредном периоду. Ако будемо посвећени, све ћемо ово успети да реализујемо – закључио је он.

Ново обраћање Вучића – о школству

Поново се обратио предсједник Вучић, који је на почетку излагања објаснио зашто се „свађа“ са премијерком око Факултета умјетности.

– Постоји једно питање које у Влади неријетко поставља само Синиша Мали. Сва министарства троше паре, а све што зарадимо слива се у само једно министарство. Ја бих волио да неко уштеди паре. И када поставимо питање рецимо Факултета музичких уметности, питање је можемо ли то да издржимо и да платимо. Можемо наравно, зато што имамо вишак – рекао је он.

Председник је представио ОШ Светозар Марковић у Сјеници, која има базен, и на коју је потрошено 15 милиона евра.

– Погледајте на слајдовима како изгледају друге обновљене школе, од Новог Пазара, Дољевца, Раче… Ми ћемо колико ове године кренути у изградњу нових 23 вртића, и 67 школа широм Србије, плус још 23 за које министарство мора хитно да уради пројекте. Све ускоро креће да се ради, и ја мислим да је то најлепше и најважније улагање за нашу младост и децу.

О ауто- путевима, жељезници, воденом саобраћају

Говорећи о изградњи саобраћајница и пруга, каже да је од 2012 год данас изграђено 468 км путева, а да је план да укупно буде изграђено 955 км до 2027 године.

– А од 1945. до 2012. године је изграђено готово дупло мање. Остало нам је од Кошева до Прељине, дионицу, биће готова до 2025. године. Сљедећи је Паковраће-Пожега, остало нам је 19,5 км, и то ће бити готово до октобра ове године. Дионица Сремска Рача-Кузмин у дужини од 19 км, са мостом у Сремској Рачи, бити завршена до краја 2025. године. Фрушкогорски коридор, укупно 47,5 км, биће урађен до јуна 2026. године – рекао је он.

У овом тренутку се граде три велика моста преко Дунава, то се никада у историји није догодило у нашој земљи, истакао је предсједник.

– Потом имамо деоницу Шабац-Лозница, биће завршена ускоро, затим Дунавски коридор, дионица Пожаревац-Голубац, то је 68 километара, то завршавамо цијело до 2026. године! Обилазница око Новог Сада биће урађена за двије и по године. Београд-Зрењанин-Нови Сад ту ће бити много мука. Много прије Експа ћемо ипак завршити, коначно ћемо бити добро спојени и са Ковачицом, и Идвор и Опово. То ће много значити за сва ова мјеста – истакао је Вучић.

Осмјех Србије од 168 км биће урађен до 2026. године, а потом је говорио о ауто-путу Вожд Карађорђе.

Радимо од Чибутковице до Орашцу, деоница од 41 км. Циљ нам је да спојимо Лазаревац и лазаревачка места, да спојимо брзом саобраћајницом са Аранђеловцем. И Младеновац ће добити много бржи излаз за Београд – казао је он.

Мимо буџета, уложиће се 1,1 милијарда евра за додатна улагања у локалне и регионалне путеве, најавио је Вучић.

Када је у питању железничка инфраструктура, све се ново гради.

– Када доведете пут до куће човеку, тада сте му ријешили највеће проблеме. Што се жељезниче тиче, готово све градимо, као да радимо све ново. Ми сада градимо 108. км најмодерније пруге Београд-Суботица. И до краја ове године ћемо од Београда до центра Суботице ићи за сат и 12 минута. То је просто невјероватно.

Истакао је и да ће пруга Ниш-Брестовац бити реконструисана до 2027 године, и рекао да ће бити изграђена пруга Земун Поље-Аеродром Никола Тесла.

– Један од најважнијих пројеката је брза пруга Београд-Ниш, дужине 230 километара. За сат и 40 минута ће се стизати до Ниша, каква год кола да имате нећете моћи тако брзо да стигнете до Ниша. Верујем да то можемо да урадимо до 2028. године – казао је предсједник.

Вучић је рекао и да је у Војводини много застарелих пруга које ће морати да буду реконструисане, и да ће много бити улагано и у водни саобраћај.

 

– За годину дана вјерујем ћемо завршити редовну линију од Апатина, и желимо да укључимо приватнике, сматрам да и они морају да се укључе у све то! Као држава, ми ћемо проширити капацитете лука Богојево, Прахово, Сремска Митровица. Овдје имате и карту пројекта Заплови Србијом, ту видите марине, међународна пристаништа, за домаћи каналски саобраћај, то је све наш посао, морамо урадити прије Еxпа – каже он.

Говорио је и о проширивању капацитета аеродрома Никола Тесла у Београду и Константин Велики у Нишу.

 

– Иде и друга фаза изградње аеродрома Росуље у Крушевцу, барем да могу мали авиони да слијећу. Што се тиче инфраструктуре у здравству, УКЦ Србије се ради у фази 2. КЦВ ће се радити дјелимична реконструкција, затим УКЦ Крагујевац, потом Тиршова 2. Са Тиршовом смо имали безброј проблема, рушили су тендере једни другима, затим ГАК Народни фронт, погледајте како ће то све модерно и лијепо да изгледа. Затим ћемо радити на Институту за ортопедију, па и Онколошки центар који је предлагала Дана Грујичић. На томе и даље настављамо разговоре – додаје предсједник.

Неће постојати ниједна општина у Србији која неће имати дигитални мамограф.

– Хоћемо да заштитимо здравље наших мајки, бака, свих! Свака општина ће имати, и то није прескупо. Свака окружна болница ће имати магнетну резонанцу. Ужице мора двије да добије, и то ћемо под хитно да радимо – рекао је он.

Вучић каже да ће бити рађено на меморијалним центрима и музејима.

 

Музеј Николе Тесле ће бити једно од најбољих мјеста у које ће људи моћи да дођу, и мислим да нико други у свијету неће то имати на такав начин. Адаптација Жељезничке станице затим, која ће бити Историјски музеј. Одмах поред је зграда Поште, којој враћамо стару дивну фасаду, и ту ће бити дјечији музеј. Изградња нове сцене НП у Нишу, потпуна обнова старог језгра Сремских Карловаца… Музеј стакларства у Параћину, то је само дио пројеката из сфере културе – казао је предсједник.

Он додаје да у спорт улажемо много, и да му је понекад жао и да мисли да претјерујемо.

 

– Ипак толико поноса доносе нашој земљи, да ћемо наставити да улажемо. Овако ће изгледати стадион Чика Дача у Крагујевцу, потпуно ће промијенити изглед Шумарица. Затим Национални одбојкашки центар, то завршавамо у мају 2025. Затим спорста дворана СД Раднички – казао је Вучић.

Предсједник је рекао да морамо наставити убрзану индустријализацију, и да све оно о чему је говорено до сада зависи од индустрије.

– Србија ће наставити да субвенционише све компаније које имају дугорочне планове за улагање у Србији. Прије свега домаће, увијек ће имати предност у односу на странце, а потом и стране. И њима смо бескрајно захвални што су изабрали Србију као своју дестинацију. Имаћемо у наредном периоду отварања нових фабрика, и вјерујем да ће то допринијети додатној индустријализацији наше земље – рекао је он.

Додаје и да није стручњак за пољопривреду, али каже да је у плану да се помогне људима који раде 365 дана у години.

– То су пре свега сточари, и за њих ће расти субвенције најбрже. Говедари, сви који производе млијечне производе. Мислим да то улива сигурност свима који хоће да се баве тим тешким послом. Улагаћемо у даље наводњавање, и ратарских, повртарских и других култура. Улагаћемо и у виноградарство, и свима желимо да помогнемо, грантовима и повољним кредитима – истакао је Вучић.

Каже и да нас чекају огромни послови у енергетици, и да ће кренути изградња реверзибилне ХЕ Бистрица.

 

– Ако је не завршимо, нећемо имати струје. То морамо што прије да урадимо. Сада завршавамо ТЕ Костолац Б3, затим имамо велике пројекте изграње самобалансираних соларних електрана. Улагаћемо у енергију више него икада. Нафтовод Србија-Мађарска мора бити урађен до Експа – каже предсједник.

Истиче да ћемо наставити убрзано да радимо и на енергетској санацији зграда, како је то урађено у Прагу и Братислави.

– Што се рударства тиче, рекли су да смо ово заказали како бих ја рекао да ћемо копати литијум. Ту одлуку може да донесе само Влада, ја сам своје мишљење одавно рекао. Сматрам да не треба да подилазимо незналицама, већ да гледамо како да се развијамо. Када би Лозница имала 100 милиона већи буџет, могли би да бацају паре по улици. Нека људи размисле, и нека Влада размисли – казао је предсједник.

Говорећи о екологији, каже да морамо изградити 1.108 км канализационе мјере, и да није задовољан досадашњим радом на том питању.

– То мора да иде много брже! То није питање пара, већ немамо капацитете. За одржавање фабрика за пречишћавање отпадних вода, морали бисмо странце да ангажујемо. И што се тиче побољшања квалитета ваздуха, ми радимо пластичне цијеви за гас, што ће смањити загађење од угља и дрвета – истакао је Вучић.

Наука, технологија и вјештачка интелигенција – Ана Брнабић и Јелена Беговић

Премијерка Ана Брнабић је потом рекла да су ово ствари које фундаментално мијењају Србију.

 

– 2027. године Експо ће бити у Србији. Цио свијет ће нас гледати, или ће бити овдје. И питаће се како је та мала земља побиједила Америку, Аргентину и Шпанију. Представљаћемо побједничку Србију, земљу иновација и напредних технологија. Земљу у којој млади желе да остану, а они који су отишли желе да се врате – казала је премијерка.

Казала је да сада Србија за један мјесец произведе више него што је некада производила за годину дана.

– А оно што ћемо урадити до 2027. године ће бити квантни скок у односу на све до сада. Наш извоз 2027. године ће бити 10 милијарди евра. Како да додатно развијемо напредне технологије? Два су фокуса – биотехнологија и вјештачка интелигенција – рекла је премијерка, и препустила ријеч министарки Јелени Беговић.

Јелена Беговић је рекла да се младима и талентима мора омогућити да раде боље у односу на друге земље у свијету.

– Ово је највеће улагање у младе икада у нашој земљи. 450 милиона евра се улаже у изградњу БИО4 кампуса. Ту ће радити наши најбољи истраживачи, професори, наши таленти и наше компаније. То ће довести до доступности модерних љекова, терапија, ефикасније пољопривреде и здравије животне средине. То ће омогућити и да спречимо одлазак наших најбољих и најпаметнијих. Да наши млади постану активни учесници у грађењу боље будућности Србије – казала је она.

Премијерка Брнабић је потом наставила да говори о вјештачкој интелигенцији, и рекла је да је то изазов број 1.

– По анализама ММФ, земље које нису спремне за ове промјене могу да изгубе чак и до 40 одсто укупне радне снаге. Добра вијест! Србија је спремна! Србија је препознала ово као тему још давно. 2019. године смо усвојили стратегију развоја АИ. Основали смо и државни научни институт, који запошљава преко 60 стручњака, од тога велики број повратника из иностранства – рекла је премијерка.

Ана Брнабић је рекла да су смјернице за етичку употребу вештачке интелигенције које је усвојила Влада Србије у Давосу коришћене као одличан примјер како се то ради.

Дуално образовање
Габријела Грујић из Министарства просвјете је истакла важност дуалног образовања.

– Привлачићемо стране инвеститоре у додатне тренинг центре, а примјер тога је ваздухопловна академија. То је нова вриједност Србије, то је разлика коју правимо. Ту ће се борити наши пилоти и техничари да остваре нову вриједност у нашој земљи. Имаћемо ербасове симулаторе, нове авионе, реконструисану писту – рекла је Грујићева.

– До 2027. године ћемо само у АИ уложити преко 70 милиона евра као држава. На то долази и приватни капитал. Затим ћемо радити и на још једном суперкомпјутеру. УАЕ, као једна од најнапреднијих и најбогатијих држава има само два суперкомпјутера, онда знате шта то значи за Србију. И поново ће бити дат бесплатно на коришћење младима – додала је она.

Премијерка истиче да ће додатно бити уложено у нове научнотехнолошке паркове.

– До 2027. године идемо у проширење нт парка Ниш, како ти људи раде, капа доље. Нови НТ парк у Крушевцу, затим проширење у Чачку, Београду и Новом Саду. И читав иновациони дистрикт у Крагујевцу – истиче Ана Брнабић.

Истакла је и важност пројекта Ложионица, али и културе, и рекла да ћемо до 2027. године имати Факултет музичке умјетности, као и анекс Факултета ликовних уметности.

 

– Мјесецима смо радили на овом плану. Представићемо све што ћемо радити у наредне 4 године. План је амбициозан, са доста љубави смо га радили и није ништа у односу на оно што ћемо урадити у наредне 4 године.

Предсједник додаје да ће више људи говорити, не због функција или политике, већ је у питању тим људи који је радио на плану, заједно са бројним стручњацима.

– Експо се одржава 2027. године у Београду, и искористили смо то као повод да наметнемо себи циљеве које нисмо могли да остваримо. Ако не сањате велике снове, ништа нећете моћи да остварите. Оно што је за нас важно, што данас популарно називају инклузијом, све што ћемо изнијети односи се на све људе у Србији. Људе свих политичких опредјељења, националности… Сви људи морају у овоме подједнако да учествују, и да помогну.

 

Суштина свих пројеката је један – успјешна Србија и скок у будућност 2027. године, додаје он, али Србија ће, како каже, највише бринути о сиромашнима и о очувању мира.

– Видјећете кроз пројекте мораћемо више да бринемо о онима који су најсиромашнији, или онима који нису имали довољно шанси у претходном периоду. Као друштво можемо да напредујемо само ако свима пружимо једанку шансу – казао је Вучић.

– Са оваквом геополитичком ситуацијом у свијету, наш циљ је да сачувамо мир у региону и код нас. Упркос чињеници да смо љути на изјаве многих из Европе, посебно по питању КиМ, Србија мора да пошаље јасну поруку – да настављамо европски пут, и да ћемо га убрзати. Чувајући разуме се своје традиционалне пријатеље, слободу и независност – истакао је Вучић.

Он је рекао и да је 2012. године БДП био 33 милијарде евра, а на крају 2027. године, ако будемо успјешни, наш БДП биће 92,7 милијарди евра.

– Надамо се и нешто повољнијим геополитичиким приликама, и новим инвестицијама, и тада бисмо могли да дођемо до 100 милијарди. Све што су наше генерације стварале, и што је направљено као нека врста насљеђа. Све што су наше деке и баке, родитељи стварали, ми ћемо за четири године бити у стању да на годишњем нивоу створимо три пута већу вриједност. То је незабељежено у историји Србије – казао је предсједник.

Вучић је додао и да данас неће говорити о војсци и полицији, и да ће у фебруару бити представљено шта ће бити урађено за органе безбиједности.

– Ми у наредне четири године планирамо вјеровали или не, да само за ове пројекте, и ово што желимо да остваримо, уложимо укупно 17.8 милијарди евра. То је на нивоу једног годишњег буџета. А ниједне секунде јавни дуг не смије прећи ниво Мастрихта – казао је он.

Крајем ове године просјечна плата ће бити 958 евра, 2025. године први пут ће просјечна плата прећи 1.000 евра, а 2027. године предвиђено је да буде 1.400 евра.

– За ово има неколико важних услова. Планирана стопа раста је 3,5 одсто, а наредне двије године још 4 одсто. Желим да кажем да ћемо се постарати да све пројекте које радимо, радимо да бисмо повећали стопу раста. Да бисмо повећали животни стандард грађана, и до сада смо показали да умемо да чувамо нашу економију. Позивам и приватни сектор да нам помогне. Човек је узео хотел Славију и рекао да ће све средити до Еxпа. Свака част, а ми ћемо гледати да помогнемо на сваки начин – додао је предсједник.

Вучић је рекао да све ово ради због младих, и истакао је да ће услови живота бити много бољи, позивајући људе који су отишли у иностранство да се врате у земљу.

– Што се пензионера тиче, просјечна пензија ове године је била 391 евро, а до краја 2027. године, очекујемо да ће пензија бити 650 евра. То ће бити квантни скок, скок у будућност, за наше пензионере.

 

Додаје и да ће минималац бити повећан на 650 евра, што показује бригу о људима.

– Морамо смањити јаз између најбогатијих и најсиромашнијих! Пажљиво ћемо то радити, морамо пазити и на послодавце. Велики изазов ће бити да незапосленост одржимо између 7 и 9 одсто. Вјештачка интелигенција је била главна тема у Давосу. Ако Американци и Кинези буду сарађивали, за само пар година донијеће нам лијек за рак. Али донијеће и огромна отпуштања, што ће бити велики проблем за цијелу планету – истакао је Вучић.

Подсјетио је да је 2012. године стопа незапослености била 25 одсто, и каже да данас имамо 550.000 више запослених у Србији сада, и поред одлива становништва и умирања.

– Мораћемо да наставимо и убрзавамо тај процес, и да даље запошљавамо људе. У односу на 2010. смо великим улагањима у новорођенчад, успјели да промијенимо слику нашег природног прираштаја, посебно у сиромашнијим областима. Ми смо били на ивици потпуног нестанка, а сада смо стопу фертилитета подигли на 1.63. Наша обавеза је да стопу фертилитета подигнемо на 1.75 до 2027. године – рекао је он.

До сада смо издвајали за прворођено дете 378.000, а од сада ће се за прворођено дијете добијати 500.000 динара од државе.

– За друго ће бити подршка 600.000 динара од државе! То је огромна разлика у односу на протекли период. Посебне награде ће бити обезбеђијене за оне који, попут госпође Филић имају много дјеце. То су људи који размишљају о будућности наше државе. На овоме морамо да радимо да би Србија постојала. Све оно што радимо неће вриједети ништа ако не будемо имали дјеце. Стопа сиромаштва мора бити спуштена на 16,7 одсто, чиме бисмо били у нивоу земаља ЕУ.

– Румунија, Бугарска, Грчка… Све те земље имају већу стопу ризика од сиромаштва у односу на Србију. То не значи да смо једнако богати као они, већ да смо више рачуна водили о сиромашнима – рекао је он.

Много новца уложено у здравство, истиче.

– И много ме боли она најружнија реченица, која није фер према свима који се боре за Србију, а та реченица је: „Ово нема нигдје осим код нас“. Па смо тако лагали себе да се код нас не чисти снијег, а негдје другде се чисти. А код нас се чисти десетоструко више, и брже и више. Од те баналне ситнице, до тога да сви људи говоре да се овде дјеца лијече СМС порукама. Желим да вам кажем да има само неколико земаља у свету које бесплатно лијече толики број болести као Србија – казао је предсједник.

Вучић је додао да у Србији има неколико лекова за ријетке болести, каквих нема нигдје другдје у региону.

– Лијек за болест дјеце лептира доступан је само у Америци, Француској, Њемачкој и Србији. И овдје видим много дивне дјеце који су дошли. Видио сам малог Матију, ћао Матија. Вјерујем да ће бити здрави и весели, а имаће неупоредиво већу подршку него до сада. У наредне три године ћемо повећати буџете за ретке болести и иновативне лекове за више од 200.000 милиона евра.

Говорећи о бризи, истиче да нема прече и веће бриге за дјецу и старе.

 

– Донијели смо и одлуку да готово сва породилишта у наредне 4 године реконструишемо. Прво Београд, затим Ниш, Крагујевац, Нови Сад. Исто ћемо урадити и у договору са предсједником РС, да исто учинимо и у Бањалуци. Када мајка хоће да подари живот, а онда оде у просторије у којима не ради чесма у тоалету, или није све чисто и уредно, онда је то за нас лоше. Ако хоћемо више дјеце, а не можемо да уредимо породилишта, онда смо лицемјерни. Двије године смо чекали пројекте за Вишеградску и Народни фронт. Завршиће их за 2 мјесеца, па идемо да радимо локацијксе услове – казао је предсједник Србије.

Како је наведено, план предвиђа шест приоритета: подизање животног стандарда грађана, убрзану модернизацију земље, развој инфраструктуре, затим индустријализацију, пољопривреду и животну средину, под пет интегрални развој и ЕXПО 2027.

– Србија 2027, водимо вас у будућност, представљамо слику наше земље након 15 година промјена. Како ћемо даље повећавати животни стандард грађана, унапредити образовање и инфраструктуру, подстаћи индустрију, енергетику и екологију. Развити туризам и угостити свет на ЕXПО 2027. Поносни на наша достигнућа, представљамо план, визију и градимо још јачу Србију. Србија 2027. скок у будућност. Субота, 20. јануара, у 18 часова уживо из Палате Србија – наглашава се у видео-снимку у којем су представљени приоритети плана.

Нешто раније, обраћајући се из Давоса, гдје је учествовао на скупу Светског економског форума, Вучић је изјавио да ће представити велики план за Србију и поручио предсједници Европске банке за обнову и развој Одил Рено-Басо да од те институције очекује помоћ. Он је на панелу „Ново европско свитање“ у оквиру форума рекао да је Србија до сада имала сјајна искуства са ЕБРД.

– Они су увијек били од велике помоћи. Али ми смо водили рачуна и наш јавни дуг је 51,4% БДП, што је једно од најнижих задужења у Европи, боље од 90 одсто земаља ЕУ. Увек смо водили рачуна о томе, увек смо бирали присуство ММФ, није битно да ли је био аранжман из предострожности или стендбај аранжман. Сада нам не треба њихов новац, зато је то само аранжман из предострожности, међутим, морате имати некога ко ће надгледати ваше јавне финансије, што је било добро. Зато се надамо да ће се ЕБРД укључити – казао је Вучић.

Предсједник Србије оцијенио је план који ће представити као веома важан за развој земље и реалан раст животног стандарда грађана и истакао да план предвиђа да просечна плата достигне 1.400 евра до краја 2027.

– Значи, плате ће бити готово четири и по пута више него што је било прије 2012. Дакле, за само 15 година, не у динарима, већ у еврима, четири и по пута порашће плате запослених, не у јавном сектору, већ и у јавном и приватном сектору Србије – нагласио је Вучић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

50 thoughts on “Вучић препородио Србију: За прво дијете преко 4 000 евра, просјечна плата 1 400 евра, а пензија 659 евра!

  1. Ma sve je to super,ma nek on vrati cene koje su bile pa ce onda moci da se zivi kad podigne penzije i plate,a ne sve poskipelo troduplo a on dize kao primanja,i obican covek opet na istom,a ko ce to da vrati tolke novce ko ziv ko mrtav videcemo.

    1. Нека нам је Милостиви Бог на помоћ! Од којих пара питамо се само. Докле се више задуживати ни пра- пра унуци неће моћи вратити оволике дугове. 😭😡😥Плачи Србијо, пробуди се!

  2. Srbija iz dana u dan sve vise napreduje u svim sferama zivota od ekonomije,gradjevine,zdravstva,turizma,sporta zahvajjujuci Vucicevoj viziji ka svetloj buducnosti…

  3. U poslednjih par godina zivotni standard u Srbiji je sve bolji i nastavlja se dalji napredak kako bi se gradjanima omogucila kvalitetnija buducnost.

    1
    3
  4. Povećanje penzija i minimalne zarade su pozitivni koraci, ali važno je obezbediti održivost tih promena. Planiranje kvantnog skoka za penzionere je pohvalno, ali dugoročna podrška i očuvanje ekonomske stabilnosti su ključni.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *