Чамгоза вратили иза решетака
1 min readТурски држављанин Бинали Чамгоз ухапшен је јуче због сумње да је уз лажне турске исправе у Будви основао фирму.
Та међународно тражена особа слободе је лишена око 13 часова, а припадници Сектора за борбу против криминала лисице на руке ставили су му због сумње да је починио кривично дјело – навођење на овјеравање неистинитог садржаја, пишу Вијести.
“Основано се сумња да је Бинали током 2022. године приликом оснивања правног лица Лион & д.о.о Будва, посредством једне књиговодствене агенције из Будве, код Централног регистра привредних субјеката у Подгорици, као праву употријебио лажну турску исправу са његовом фотографијом, са именом Мехмет Алибајхан чиме је довео у заблуду државне службенике Централног регистра привредних субјеката у Подгорици, који су му донијели рјешење о регистрацији назначеног привредног друштва”, наводи се у саопштењу Министарства унутрашњих послова (МУП).
Додаје се да је у криминалним радњама осумњичени Цамгоз уписан као суоснивач, са власничком удјелом под именом Мехмет Алибајхан, док је као извршни директор и суоснивач уписан други турски држављанин.
У тексту МУП-а подсјећају да је ријеч о вођи високоризичне криминалне групе, препознате у извршењу најтежих кривичних дјела на територији Турске и других земаља.
“За истим је расписана међународна потјерница од стране правосудних органа Републике Турске ради вођења кривичног поступка за кривично дјело стварање криминалне организације, наношење повреда, пријетње, кршење закона о ватреном оружју, проузроковању штете, разбојничка крађа, покушај убиства, гдје су описана кривична дјела прописана турским кривичним закоником”, пише у саопштењу које потписује Тим за односе с јавношћу.
Недавно изашао
Цамгоз је недавно изашао из спушког затвора, након што је лишен слободе 6. јула 2022. године у Подгорици. Из Управе полиције тада је саопштено да је код себе имао фалсификовани пасош у ком је уписано име Мехмет Алибајхан.
Њега је потом у Прихватилишту за странце обезбјеђивало више полицајаца са дугим цијевима, који су га повремено, уз јаке мјере обезбјеђења спроводили на преглед у Клинички центар у Подгорици.
Након јучерашњег хапшења, поново је тај дио града практично био паралисан за саобраћај.
Министар правде Андреј Миловић одбио је недавно да Турској изручи тог турског држављанина оптуженог за више тешких кривичних дјела, правдајући своју одлуку нарушеним здравственим стањем странца и етничком припадношћу, иако је одлука Вишег суда још још 1. јуна 2023. године постала правоснажна, а којом је утврђено да су испуњени услови за екстрадицију тог оптуженог за најтежа кривична дјела…
Из више незваничних извора Вијестима је речено да је Агенција за националну безбједност (АНБ) утврдила да Чамгоз представља опасност по националну безбједност Црне Горе.
Одговарајући Вијестима, Миловић је, међутим, казао да није морао да консултује ту службу прије доношења одлуке о екстрадицији, јер њихово мишљење не игра пресудну улогу за изручење.
“За безбједносну процјену АНБ-а не постоји обавеза по Закону о међународној правној помоћи у кривичним стварима да буде прибављена. Такође, није ни забрањено прибавити је, с тим што се информације садржане у том акту, које нијесу прибављене од правосудних органа, сматрају оперативним подацима, те не могу имати пресудну улогу, већ се у сваком предмету свеукупно цијене све околности случаја”, одговорили су из тог владиног ресора.
Касније су појаснили и да им Агенција за националну безбједност (АНБ) није доставила мишљење да држављанин Турске угрожава националну безбједност.
“Наглашавамо да министар правде Андреј Миловић никада није примио никакав став АНБ-а о поменутом случају, као и да Министарство правде, министар или било који други овлаштени службеник Министарства правде нису одржали састанак са АНБ на ту тему”.
Пријетње
Претходно су саопштили и да министру правде нити било ком запосленом у том владином ресору није пријећено током поступка одлучивања о изручењу Чамгоза.
Питања Вијести о томе услиједила су након што је лист објавио да је Чамгоз, преко припадника кавачког криминалног клана, пријетио његовом колеги, министру јавне управе Марашу Дукају који је обаћао пријатељима са Косова и из Албаније да ће се у МУП-у распитати о могућности да овај законски добије азил у Црној Гори.
“Ја сам му (пријатељу) јасно предочио да нисам надлежан за те ствари, али сам му обећао да ћу контактирати пријатеље из Министрарства унутрашњих послова и распитати се о законским могућностима да се тај азил оствари”, рекао је Дукај инспекторима.
Он истражителима, међутим, није желио да каже ко је пријатељ са Косова који га је спојио са Цамгозовим људима.
Према информацијама “Вијести”, он је саслушан крајем јула 2023. године, након што су Специјално полицијско одјељење и Агенција за националну безбједност добили информацију да му Цамгоз озбиљно пријети због неиспуњеног обећања.
Дукај је на саслушању испричао да страхује за свој живот.
На саслушању је објаснио да га је 27. јула прошле године, док се налазио у службеној посјети Сјеверној Македонији, позвао директор тајне полиције Борис Милић и саопштио му да се не креће превише и да ће због озбиљних пријетни имати полицијску пратњу у тој држави, на Косову и у Албанији, односно док се не врати у Црну Гору.
“И да морам да му се јавим у службене просторије АНБ-а чим стигнем у Црну Гору”, казао је он.
Инспекторима је рекао и да је то учинио већ сјутрадан, када му је Милић предочио да је од СПО-а добио документацију у којој се наводи да му је Цамгоз озбиљно пријетио.
“Бинал Цамгоз је високопозиционираном члану кавачког клана рекао да му ја нисам одржао обећање, и да ми зато треба послати јаку поруку, тј. пријетњу преко осталих припадника кавачког клана… Никада нисам упознао Цамгоза, нити сам икада имао било какав контакт са њим, али ми је познато да се он тренутно налази у Управи за извршење кривичних санкција на издржавању затворске казне, те да је у Турској покренут поступак против њега због могуће умијешаности у убиство вође шкаљарског клана Јована Вукотића”, пише у његовој изјави.
Дукај је, ипак, признао да га је четири или пет мјесеци прије тога контактирао пријатељ из Приштине и замолио га да прими његовог познаника.
Подривају економски систем Црне Горе
Службеници Сектора за борбу против криминала ће у наредном периоду наставити појачане проактивне и превентивне активности са циљем успостављања криминалистичке контроле над високоризичним криминалним групама, саопштено је јуче из МУП-а.
“Које својим дјеловањем и успостављањем сарадничких веза са криминалним групама на интернационалном нивоу, покушавају да изазову узнемиравање јавности и подривају економски систем Црне Горе. Службеници СБПК-а остају одлучни да осујете њихове намјере које могу утицати на цјелокупно стање безбједности у Црној Гори”, додаје се у саопштењу.
Стручно до доказа, па хапшења
Министар полиције Данило Шарановић казао је да похваљује рад Сектора за борбу против криминала, на челу са помоћником директора Управе полиције Лазаром Шћепановићем.
“Посвећеност и стручност у прикупљању доказа довели су до хапшења Биналија Чамгоза, особе коју турске власти терете за извршење низа тешких кривичних дјела. Овај догађај није само успјех нашег система, већ и симбол наше одлучности да станемо на пут неправди и криминалу. Цамгоз, који се надао слободи, сада се суочава с правдом и од стране црногорских власти… Овај случај је само један у низу који показује нашу одлучност да се суочимо са компликованим изазовима и непрестано радимо на очувању сигурности и правде у нашој земљи. Поносан сам на наш тим и на све оне који раде на томе да Црна Гора остане сигурно и праведно друштво”, додаје се у саопштењу.
Вијести
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: