Спајић прихватио захтјев ЗБЦГ: Кнежевић шаље амбасадора у Москву?
1 min readПредсједник Владе и Покрета Европа сад (ПЕС) Милојко Спајић почео је с партијама владајуће већине разговоре о именовању амбасадора с политичке квоте, пишу “Вијести”.
С те квоте требало би да буде постављено 12 амбасадора, од чега ће четири предложити коалиција За будућност Црне Горе (ЗБЦГ).
Тај савез, који чине Нова српска демократија (НСД) Андрије Мандића и Демократска народна партија (ДНП) Милана Кнежевића, тражио је амбасадорске позиције у Пекингу, Москви, Атини и Београду, рекао је прексиноћ Кнежевић у емисији на РТНК.
Према незваничним информацијама “Вијести”, НСД и ДНП су договорили да Мандићевој партији припадну мјеста у Пекингу, Атини и Београду, док ће кандидата за амбасадора у Москви предложити Кнежевићева странка.
Извор из врха ДНП-а тврди да је Спајић прихватио да ЗБЦГ добије амбасадорске позиције у ова четири града.
“Сходно коалиционом споразуму, коалицији ЗБЦГ припале су четири амбасадорске функције – у Србији, Русији, Кини и Грчкој. Очекујемо да наши кандидати прођу сву неопходну процедуру и добију сагласност Владе и, коначно, предсједника Јакова Милатовића”, званично је одговорено “Вијестима” из ДНП-а, након упита.
Према једном извору “Вијести”, ЗБЦГ би до 10. фебруара требало да предложи кандидате за амбасадоре. Други саговорник пак тврди да рок није одређен.
Коалиционим споразумом о власти није прецизирана расподјела амбасадорских позиција, већ се само наводи да ће се конституенти “стриктно придржавати законских прописа и најбољих пракси у дијелу именовања политичких функција”. Законом о вањским пословима прописано је да највише 30 одсто амбасадора може бити именовано политички. Међутим, у јавности се говорило да би ЗБЦГ требало да добије 40 одсто од тих именовања, што значи – око 12 одсто од укупног броја амбасадора с политичке квоте.
Спајић разговоре о попуни дипломатске мреже води, према информацијама “Вијести”, појединачно с партијама. Међутим, није познато која би амбасадорска мјеста требало да припадну преосталим конституентима већине. Двије албанске коалиције наводно су заинтересоване за позиције у Приштини и Тирани, али саговорник из једног од тих савеза каже да та тема није отворена, већ да ће они вјероватно захтијевати да предложе кандидате за поједине амбасаде.
Према Уставу, предсједник поставља и опозива амбасадоре на предлог Владе и уз мишљење скупштинског одбора надлежног за међународне односе.
“Вијести” сазнају да је кабинет шефа државе Милатовића више пута безуспјешно покушавао да успостави комуникацију с Министарством вањских послова (МВП) о консултацијама.
Милатовић је током прошле јесени иницирао консултације са Спајићем, потпредсједником Владе задуженим за спољне послове Алексом Бечићем и министром вањских послова Филипом Ивановићем, али до састанка није дошло.
Ивановић је недавно изјавио да ће до краја јануара држава имати неке предлоге за амбасадоре, “што политичких, што ванполитичких личности”.
“То ћемо радити постепено, водећи рачуна о приоритетима… Имена се, ипак, неће знати до агремана”, поручио је.
Црна Гора има амбасадоре на само десетак адреса у свијету, док је отправници послова представљају на двапут више. Отправници представљају Црну Гору у неким од глобално најважнијих политичких и финансијских центара, попут Вашингтона, Пекинга, Лондона, Берлина и Абу Дабија, а налазе се и у готово цијелом окружењу.
Разлог таквог стања дипломатске мреже је посљедица немогућности договора претходне двије владе и доскорашњег шефа државе Мила Ђукановића о постављењу дипломата.
Милатовић: Очекујем да ћемо ускоро упутити амбасадора у Београд
Предсједник Милатовић примио је јуче акредитиве новоименованих амбасадора Србије Небојше Родића, Луксембурга Марка Хубша, Литваније Едуардаса Борисоваса и Омана Бадера Мохамеда Бадер Ал Мантерија.
Како је саопштено из Милатовићевог кабинета, шеф државе је у разговору с Родићем истакао да у односима Црне Горе и Србије постоји простор за снажење међудржавне сарадње у обостраном интересу, “што грађани обје државе одавно очекују”.
“Подсјетио је како је, након ступања на дужност, након посјете ЕУ институцијама у Бриселу, за прву билатералну посјету одабрао Србију, што свакако представља нови моменат у односима ове двије државе. Изразио је увјерење да ће именовање амбасадора Србије у Црној Гори дати допринос јачању билатералних односа двију земаља, уз очекивање да ће Црна Гора ускоро упутити амбасадора у Београд”, наводи се у саопштењу.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
BRAVO-TO SU ZEMLJE PRIJATELJSKI NASTROJENE PREMA SRBIMA,VJEKOVNI PRIJATELJI…KINA JE NESTO KASNIJE TO POSTALA,JER SE NJEN RAZVOJ I MJESTO U SVIJETU I GLOBALNOG PORETKU TEK ISKRISTALISALO…
I ptičice na grani već znaju ko su ambasadori u Kini i Grckoj
NAJVAZNIJE JE DA CE TO BITI LJUDI IZVAN VAZELINSKOG PUTA JADA , LOPOVLUKA I BEZ ZNANJA STRATEGIJE I DIPLOMATIJE.
SA ISTOKA SUNCE KLICE NE BRINITE BRACO VINCE!!!!!
SLOBODA NEMA ALTERNATIVU !!!
AMIN!!!