“Тоне брод“ Аца Ђукановића: Кандидатима акционара Прве банке одузета одобрења за вршење функција
1 min readЦентрална банка (ЦБЦГ) је одузела одобрења за вршење функције члана Управног одбора Прве банке Наташи Мартиновић и Станислави Суботић, због утврђених пропуста у обављању дужности.
То су одговорили из ЦБЦГ на питања “Вијести” због чега нијесу дали сагласност на именовање дијела чланова управе банке.
Ријеч је о кандидатима који су били предлог већинског акционара Прве банке Аца Ђукановића.
Управни одбор Прве банке је прије ове одлуке имао укупно три члана, тако да је то управно тијело већ мјесец остало само на једном члану – Милану Перовићу, због чега не може да функционише.
“Дјелујући у оквирима прописаних овлашћења и вршећи супервизорску функцију у складу са законом, притом узимајући у обзир да Тарик Телаћевић од 28. 12. 2023. године не обавља функцију предсједника Управног одбора ове банке, ЦБЦГ је предузела мјере и радње према Наташи Мартиновић и Станислави Суботић, одузимајући им одобрења за вршење функције члана Управног одбора ове банке, због утврђених пропуста у обављању дужности, усљед чега су престале да испуњавају услове за чланство у Управном одбору, прописане Законом о кредитним институцијама”, наведено је у одговору из ЦБЦГ.
Чланове Управног одбора бира Надзорни одбор банке, али је претходно потребно да добије сагласност за та именовања од ЦБЦГ.
Телаћевић и Пажин отишли истог дана
Истог дана, 28. децембра прошле године, оставке су поднијели Телаћевић у Управном одбору банке и Зоран Пажин у Надзорном одбору. Тада је Надзорни одбор заказао за 9. фебруар (данас) Скупштину акционара са дневним редом за избор новог Надзорног одбора, који би након тога изабрао управни одбор.
Други по величини акционар Прве банке, државна Електропривреда, са скоро 20 одсто акција, није на вријеме обавијештена о сазивању Скупштине, тако да јој је прошао рок да предложи замјену свог садашњег члана у Надзорном одбору и да именује другог, на којег има право. Прва банке је и одбила захтјев ЕПЦГ за одлагање Скупштине.
У протеклих више од мјесец дана Прва банка је слала ЦБЦГ имена више кандидата за попуну ова два одбора.
Два кандидата нијесу испуњавала законски услов
Тако су за управни одбор кандидовали Наташу Мартиновић, Радомира Радуновића и Едина Ћеранића, а за Надзорни одбор Неду Ивовић, Зорана Ђикановића и Радомира Рудановића.
“Централна банка је одбила захтјев за издавање одобрења за избор Наташе Мартиновић за предсједницу Управног одбора Прве банке, као и захтјев за избор Радомира Рудановића за члана Управног одбора ове банке. Након, у складу са законом, спроведеног поступка одлучивања, а на основу достављених и других расположивих информација, захтјеви за издавање одобрења су одбијени јер је утврђено да предложена лица не испуњавају прописане услове за чланство у Управном одбору кредитне институције”, наведено је из ЦБЦГ у одговору на питања “Вијести”.
На крају је ЦБЦГ издала одобрења за избор Едина Ћеранића и Зорана Ђикановића за чланове Управног одбора, као и одобрења за избор Неде Ивовић и Зорана Ђикановића за чланове Надзорног одбора ове банке.
Уколико Скупштина акционара данас за нове чланове Надзорног одбора именује Ивовић и Ђикановића, тај одбор ће одмах моћи и да изабере Ћеранића и Ђикановића у Управни одбор.
Према незваничним информацијама “Вијести”, кандидатура Наташе Мартиновић за предсједницу Управног одбора банке је одбијена због оцјене ЦБЦГ да након пропуста у извршењу дужности члана Одбора директора банке у претходном периоду не испуњава законски услов.
Кандидатура Рудановића за члана Управног одбора банке, према истим изворима, одбијена је због оцјене да након пропуста у извршењу дужности директора Одјељења за приватно банкарство у Црногоркој комерцијалној банци и отказа у тој банци не испуњава законски услов. Према информацијама “Вијести”, Рудановић је у ЦКБ добио отказ након открића да је неколико службеника из његовог одјељења учествовало у превари клијената, која је банка касније морала да обештети са вишемилионским износима.
“Вијести” су јуче контактирале Мартиновић и Рудановића, наводећи им у порукама због чега их требају, али нису одговарали.
Неизвјесни потези ЕПЦГ
За сада су неизвјесни и даљи потези Електропривреде, коју је управа банке изиграла јер их није обавијестила о заказивању Скупштине акционара, због чега нису могли да остваре своје право акционара да замијене свог представника у Надзорном одбору Велизара Чоловића и добију још једно мјесто.
Према информацијама “Вијести”, у ЕПЦГ нису задовољни начином на који их Чоловић представља, због чега су 2. фебруара затражили да њихов нови представник буде Миро Врачар, савјетник извршног директора ЕПЦГ-а, као и да њихов други члан у Надзорном одбору банке буде Марина Шљиванчанин, која је руководилац Дирекције за финансије у ЕПЦГ. Прва банка им је одговорила да су касно послали кандидатуре, као и да се сједница не може одлагати.
ЕПЦГ остаје могућност да затражи нову ванредну Скупштину акционара, али да би се поново бирао нови надзорни одбор потребно је да неко из садашњег поднесе оставку. Државна енергетска компанија може поново да затражи да јој Прва банка врати шест милиона еура такозваног субординисаног кредита.
Ову врсту кредита банке уврштавају при израчунавању адекватности капитала и других битних параметара за свој рад, а њихово повлачење прије рока може да одобри само Централна банка и то једино ако то не би угрозило ту банку.
ЕПЦГ је почетком 2022. године тражила да јој Прва банка врати овај новац, јер јој је потребан за најављене инвестиционе пројекте.
Прва банка је одуговлачила са слањем овог захтјева ЦБЦГ-у. У септембру 2022. године тадашњи гувернер ЦБЦГ Радоје Жугић одбија захтјев ЕПЦГ и забрањује Првој банци да врати новац државној компанији.
Пред новом управом озбиљни проблеми, акумулирани губитак 33 милиона
Пред новом управом банке налазе се озбиљни проблеми јер је крајем прошле године пропао покушај продаје банке бизнисмену из Србије Давору Мацури, док је акумулирани губитак банке, према деветомјесечном извјештају из септембра прошле године, достигао 33 милиона еура.
На финансијске исказе Прве банке за 2022, ревизорска кућа БДО је у мају прошле године дала мишљење са резервом уз оцјену да постоје “значајне неизвјесности које изазивају значајну сумњу у вези са способношћу банке да настави пословање”, као и да ће наставак пословања “у догледној будућности зависити од подршке акционара банке и њихових планова за докапитализацију”.
Управа банке сада треба да нађе новог купца или да постојећи акционари обаве докапитализацију банке.
Адвокатица Неда Ивовић која је предложена на нову чланицу Надзорног одбора се у руководству банке налази од 2012. године. Заступала је и интересе Аца Ђукановића када је био акционар у Руднику угља. У више спорова била је његов адвокат као и његовог брата, бившег предсједника Црне Горе и ДПС-а Мила Ђукановића. Она је и предавач на Универзитету Доња Горица (УДГ), чији је сувласник Мило Ђукановић.
За новог члана Надзорног, а и Управног одбора, што је законски могуће, кандидован је Зоран Ђикановић. Он је од 2000. до 2022. године био на челу Комисије за хартије од вриједности, а и предавач је и ванредни професор на УДГ.
За новог члана Управног одбора банке предложен је Един Ћеранић, који је од 2016. године до 2021. године био директор сектора за пословање са правним лицима у НЛБ банци, а затим је био у управи Ловћен банке.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Ацку ће ускоро из воде да вире само катарка и бели шеширић !