Раковић о молби Захарове Србима да се уједине у одбрани
Посебна улога припада патриотским снагама које су се већ доказале и онима које тек стичу ауторитет у друштву. Много зависи од њихове спремности да се уједине и заједнички бране темељне интересе српског народа, да обезбеде стабилност власти на свим нивоима како би се формулисала и остваривала реална решења кључних државних питања, наведено је, између осталог, у коментару портпаролке Министарства иностраних послова Русије Марије Захарове, а у вези с потезима „власти” у Приштини и ситуацијом у БиХ. Ово је директан позив патриотским политичким странкама и покретима власти и опозиције да се уједине у овом врло изазовном тренутку за Србију.
Тај позив, према мишљењу историчара др Александра Раковића, требало би тумачити као крајње добронамеран. „Свима нама који пратимо ову ситуацију, а који се не бавимо страначком политиком, али пратимо као стручњаци и родољуби, пао би велики терет с леђа када би дошло до консензуса наших патриотских снага око Косова и Метохије и Републике Српске, односно српског питања у БиХ. Можемо да се присетимо да смо ми такав консензус остварили 2020. поводом Црне Горе. Није нереално да остваримо консензус, мало је потребно уложити напора, више психолошког, да падну те баријере између појединих људи”, наводи др Раковић за „Политику”.
А говорећи о томе које су то старе патриотске снаге које су се већ доказале, а које је поменула Захарова, не именујући ниједну странку, ни политичког представника, саговорници нашег листа сагласни су да већ доказане патриотске снаге постоје у власти. „Срби и те како добро знају ко је патриота – то је Александар Вучић. И то морамо отворено или објективно да кажемо, јер у противном, Вучић не би добио 60 одсто подршке грађана на изборима за председника претпрошле године. Нити би Српска напредна странка доминантно победила на управо завршеним парламентарним изборима, и не само парламентарним. Сви они знају ко је родољуб, а ко не”, истиче Огњен Карановић из Центра за друштвену стабилност.
Раковић наводи да у власти постоје патриотске снаге које су се већ доказале. За сваки народ или заједницу, додаје Карановић, и те како је важно да постоје родољубиве, не само политичке снаге, али ако говоримо о политичком животу, наравно да на њих прво мислимо уколико желимо просперитет таквој заједници. Раковић објашњава да имамо патриотске снаге у опозицији које су већ доказане или су на путу да се у потпуности докажу. „Сигурно је да има ових који се нису доказали, рецимо, ова нова коалиција (’Ми – глас из народа’) која је сигурно патриотска, али тек треба да се докаже у том смислу. Имамо један шири спектар патриотских опција које се налазе у власти, у парламентарној опозицији и ван парламентарне опозиције, ако су некад били парламентарне странке. Треба прећи с речи на дела, али прихватити и спознати одговорност коју тренутно има наша власт”, истиче др Раковић.
Карановић, с друге стране, наводи да када је реч о присуству родољубља на нашој политичкој сцени, међу политичким опцијама и њиховим представницима, патриотизам је вредност која је у дефициту. Захарова је, подсетимо, указала и на то да се положај Срба с КиМ буквално погоршава из дана у дан. Истакла је и да је злочиначки режим „премијера” Куртија коначно прешао у активну фазу антисрпског етничког чишћења – протеривање Срба с њихових исконских огњишта.
„Подстицањем Куртија и терора који је он покренуо, Запад настоји да казни Београд због његове чврстине у одбрани националног суверенитета и права на самосталан курс, због одлучности да очува пријатељске односе с Русијом и другим државама изван евроатлантске орбите. Хоће да натерају Србе да жртвују своје темељне интересе, укључујући и заштиту својих сународника”, оценила је, додајући да то видимо не само на Косову већ и у суседној БиХ, коју западни центри моћи покушавају да преобликују по унитарном моделу и ставе под своју контролу. „Данас су, пред тим изазовима, јединство политичке класе Србије и њена способност да преузме одговорност за будућност земље особито потребни”, навела је.
Карановић истиче да међу опозиционим политичким странкама и левице и деснице недостаје патриотизма и каже да би требало би да се некако он генерише у складу с постојећим друштвеним вредностима, али на другачијој политичкој платформи. Подсећа и на то да управо на примеру једне безвредне, заправо лажне, свакако антисрпске резолуције која је производ антисрпске хистерије у Европском парламенту, видимо ко тамо присуствује – прозападне, НАТО политичке снаге, њихови представници у Србији који су доживели тежак дебакл на претходним изборима, иако су били уједињени.
А када је реч о покрету „Ми – глас из народа”, истиче да то није политичка странка, већ једна од политичких листа која се кандидовала на изборима. „Још увек не знамо њихов политички програм, политички профил, где они виде Србију, на који начин посматрају њен положај, како данас, тако и у будућности, и то поготову у овим незавидним временима у којима се налази цео свет. Оно што јесте за сваку похвалу јесте то што се ’Ми – глас из народа’ нису придружили хаосу који је правила прозападна, односно НАТО опозиција приликом свечане седнице. Ту су показали озбиљан однос према држави и према највишој њеној инстанци, народном представништву”, истиче Карановић и каже да неке друге цртице њиховог политичког програма нису још увек препознатљиве и да је потребно време да се види на који начин ће се профилисати и да ли ће опстати на политичкој сцени, преноси РТС.
Коментар Захарове, према мишљењу др Раковића, не значи да се Русија меша у наше ствари, то је крајње добронамеран позив, дакле, није никакво наређење, ултиматум или уцена. То је, како каже, само позив који можемо тумачити као вид молбе Русије да се Срби, који су заинтересовани да се заштите српски национални интереси, обједине око заштите тих интереса, не и да стану у једну колону. Карановић каже да је незахвално чути од било кога да на тај начин коментарише политичке процесе у другој земљи, иако нико не може да каже да је Захарова имала неку лошу намеру у том погледу. „Уосталом, политичку сцену у Србији коментаришу представници политичког Запада, па то опозиција или неки политички представници не називају мешањем”, закључује он.
Комуникација о заштити суштинских интереса српског народа је драгоцена
Историчар др Александар Раковић наводи да ова препорука Захарове није њен лични став или мишљење, већ да је то нешто што долази из самог врха руске државе. „Једно је оно што ми причамо када смо независни интелектуалци и када се о ради о парламентарној опозицији или ванпарламентарној опозицији, а друго је када неко води политику која мора да буде одговорна да би заштитила интересе наше земље. То заједничко сагледавање и комуникација између фактора које је Захарова у обрисима описала, али можемо да их препознамо, отприлике, знамо о коме се ради, та комуникација о утврђивању и заштити суштинских националних интереса српског народа на КиМ, у БиХ и Црној Гори била би јако драгоцена”, истиче Раковић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: