ИН4С

ИН4С портал

Хаг доставио податке о учешћу црногорских држављана у рату у БиХ

1 min read

Пред Специјалним државним тужилаштвом тренутно се спроводи извиђај у 12 предмета ратних злочина, док је у фази истраге један предмет. То су подаци који се наводе у данас усвојеној Платформи за учешће црногорске делегације на XIII  састанку Одбора за стабилизацију и придруживање, који ће бити одржан у Подгорици, 21. фебруара. 2024. године. Наводи се и да је интезивирана сарадња са Међународним резидуалним механизмом за кривичне судове у Хагу, што је резултирало достављањем материјала тужилаштву од Међународног резидуалног механизма а који упућује на учешће црногорских држављана у ратним дешавањима на подручју Босне и Херцеговине.

У Специјалном државном тужилаштву годишњим распоредом три тужиоца су одређена за поступање у предметима ратних злочина, а у извјештајном периоду од 25. јануара 2023. године до 1. фебруара ове годинем, пред овим Тужилаштвом формирано је 14 предмета у вези са ратним злочинима.

Пред Вишим судом у Подгорици је, по оптужници Специјалног државног тужилаштва од 22. 10. 2021. један поступак у току против једног лица. Оптужница је подигнута због кривичног дјела ратни злочин против цивилног становништва из члана 142 став 1 Кривичног закона СРЈ (убиство два цивила и силовање једне женске особе, бошњачке националности), против црногорског држављанина због кривичног дјела учињеног на територији Босне и Херцеговине.

Оптужница је потврђена и поступак је у фази главног претреса.

Такође, пред Вишим судом у Подгорици у току је кривични поступак против окривљеног П. (Ћ.) С. због кривичног дјела ратни злочин против цивилног становништва из чл.142 ст. 1 КЗ СРЈ. Наредни претрес је заказан за 29. фебруар 2024. године.

Почетком фебруара 2023. архивиран је један предмет јер је након спроведеног извиђаја утврђено да не постоји основана сумња да је извршено било које кривично дјело из надлежности овог Тужилаштва или неко друго кривично дјело за које се гони по службеној дужности.

У извјештајном периоду, у области ратних злочина, примљено је 10 замолница (пет од Босне и Херцеговина, три од Републике Србије, једна од привремено окупиране јужне српске покрајине, тзв. Косова и једна од Републике Хрватске) и по истима су формирани предмети.

Како се наводи у Платформи, у односу на седам замолница је поступљено и достављени су одговори државама које су доставиле замолнице – државе молиље, један је достављен Вишем суду у Подгорици на надлежност и даље поступање, а у два предмета се налазе у фази извиђаја.

Послате су четири замолнице (двије Републици Србији, једна Босни и Херцеговини и једна Републици Хрватској), а на двије замолнице је достављен одговор од стране замољених држава.

У складу с препорукама Тужилаштва Механизма о потребним законодавним измјенама које би омогућиле кориштење доказа Међународног кривичног суда за бившу Југославију и Механизма у поступцима вођеним у Црној Гори, те како би се олакшало ефикасно процесуирање предмета ратних злочина, као и у односу на одредбе које се тичу права жртава, припремљене су измјене Законика о кривичном поступку које су сада спремне за разматрање и усвајање у Скупштини.

Наводи се да је интезивирана сарадња са Специјалним полицијским одјељењем у погледу истраживања у предметима ратних злочина, на начин што је формиран посебан истражни тим за ратне злочине, који чине специјална тужитељка Тања Чолан Деретић, правни савјетник из Специјалног државног тужилаштва и три истражитеља – припадника Специјалног полицијског одјељења.

Специјално државно тужилаштво постигло је значајан напредак у проактивној истрази и процесуирању ратних злочина у складу с међународним хуманитарним правом. У вези са предметом формираним поводом истражних списа Тужилаштва Међународног резидуалног механизма за кривичне судове, представник Специјалног државног тужлаштва одржао је 19. септембра 2023. састанак са представницима Механизма.

Наводи се и да је интезивирана сарадња са Међународним резидуалним механизмом за кривичне судове у Хагу, што је резултирало размјеном информација, односно достављањем материјала овом Тужилаштву од стране Тужилаштва Међународног резидуалног механизма за кривичне судове, који материјал упућује на учешће црногорских држављана у ратним дешавањима на подручју Босне и Херцеговине, на основу којих је, у новембру 2023. формиран нови предмет, а већ у децембру исте године, уз сарадњу са надлежним органима Босне и Херцеговине и Специјалним полицијским одјељењем, донесена је наредба о спровођењу истраге и осумњиченом је одређен притвор.

Како наводе, истрага је у току.

У складу са Стратегијом за истраживање ратних злочина из 2015. Специјално државно тужилаштво Врховном државном тужилаштву доставља извјештај о имплементацији Стратегије за период од два мјесеца о свим предузетим радњама у предметима ратних злочина.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Хаг доставио податке о учешћу црногорских држављана у рату у БиХ

  1. Зови првог Микоњу свирашевог првозваног ђакона…он је водио рат за мир, замрзио шах због шаховнице и апсио по улицама оне што су се , а и сад се гаде рата….

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net