ИН4С

ИН4С портал

Раковић: Национални интерес мора бити изнад политикантства

1 min read

др Александар Раковић

Председник Србије Александар Вучић најавио је у понедељак, 13. фебруара, на свом Инстаграм профилу да је дошло време за оснивање великог „покрета за народ и државу“.

Он је истакао да ће тај покрет „имати снагу“ да одбрани националне и државне интересе Србије.

„Време је за оснивање великог покрета за народ и државу који ће имати снаге да убрза економски раст Србије и одбрани наше националне и државне интересе“, објавио је Вучић на Инстаграм налогу @budućnostsrbijeav и тако практично активирао идеју коју је изнео још у марту прошле године.

Одговарајући на новинарска питања данас у Нишу, после приказа наоружања и војне опреме Војске Србије, Вучић је рекао да ће о покрету причати више наредних дана, али је кратко објаснио:

„Мислим да је крајње и најбоље и право време за формирање широког народног покрета, пред нама нису лака времена, морамо да ујединимо све снаге свих људи који желе добро Србији без обзира на не увек истоветна мишљења и то је мој покушај да пронађемо најбољи одговор за све они који би споља и изнутра да сруше Србију“.

„Покрет је усмерен према обједињавању свих структура у друштву“

Историчар др Александар Раковић за Euronews Србија каже да је очигледно да је председник Вучић пре ове објаве добро испитао модалитет који ће довести до кохезије друштва по најважнијим питањима од националног интереса.

„Овај покрет је усмерен према обједињавању свих структура у друштву, покушај да се изађе из страначког политиканства и нађе компромис, минимум заједничких интереса за све политичке чиниоце, али и да се створи структура у којој ће народ бити тај који одлучује о најважнијим националним питањима“, каже Раковић.

Он верује да је оваква врста консензуса веома изводљива, што се већ показало 2020. године, када је читав српски народ стао у одбрану СПЦ у Црној Гори.

„Ако смо тада имали консензус свих структура, сасвим је извесно да можемо поново. Мислим да ће сада та тачка јединства да буде одбрана националних интереса на Косову и Метохији. Треба да се пође од реалних основа, да се проблем добро разуме, али и да постоји свест о томе да нам је за решење тог проблема потребно стрпљење. Још једна тачка окупљања такође би могла да буде и Република Српска, која је чврста у свом интегритету, али и то је нешто што омогућава национални консензус“, рекао је историчар.

Раковић сматра да би овакав покрет, корак по корак, требало да приближи факторе у српској власти и опозицији, како би се политичка ситуација мало релаксирала.

„Остаје нам да видимо како је председик Вучић то заправо замислио, који је модел функционисања новог покрета. То се свакако неће видети одмах, постојаће процес у који ће можда бити укључени неки нови људи који ће почети да приближавају своје ставове о важним питањима. Нема сумње да је председник Вучић овај потез пажљиво промислио и направио модел којим жели да доведе до већег јединства у српском друштву“, каже Раковић.

„Потребан је родољубиви однос према држави“

Огњен Карановић из Центра за друштвену стабилност верује да је стварање овог надпартијског, односно надполитичког тела и организације, која не би окупљала само странке, већ и друштвене чиниоце уз различитих области, веома значајно у овом геополитичком тренутку.

„То је природан корак, посебно када се зна да наша „мала“ Србија представља велики регионални центар и у том смислу логично је да држава уложи напор да окупи све националне снаге које првенствено морају да негују родољубље. Без обзира на то да ли је реч о левици, десници, центру… потребан је родољубиви однос према држави. Да заједнички са државом припремимо нашу земљу и грађане за све изазове који стоје пред нама током предстојећих деценија, а пре свега током наредних неколико година“, каже Карановић уа Еуронеwс Србија.

Он верује да није реч ни о каквој политичкој коалицији, пре свега због тога што су избори одржани недавно, у децембру прошле године, и тако обезбеђена политичка стабилност у наредном дужем периоду, али и због тога што ће покрету моћи да приступе сви који то желе и којима је интерес добробит Србије.

„Логично је и апсолутно реално да се око ове идеје уједине све патриотске снаге, јер се њен циљ не односи на дневнополитичка питања. Међутим однос према идеји и првим корацима у њеном спровођењу показаће да ли су политичке партије спремне да оставе по страни међусобне размирице и ситношићарџијске интересе. Постоји, ваљда, нешто што треба да нас све окупи, а то је национални интерес. Ако ту не можемо да пронађемо јединство, морамо да видимо у чему је проблем. По мом мишљењу, већ та чињеница да неко евентуално не жели консензус формира одређени став о томе да ли и на који начин размишљају о националном интересу“, сматра Карановић и додаје да не треба ни очекивати апсолутни консензус јер неки политички чиниоци „не желе ни да разговарају“ на ту тему.

Да подсетимо, када је први пут представио идеју о формирању надстраначког покрета за народ и државу, председник Вучић поручио је да су „интелектуалци, права елита, за нормалну, пристојну, рационалну Србију будућности“, али и да ће у покрету бити и радници и сељаци који ће да се боре за сопствену земљу и да кажу: „Не дамо вам да уништите Србију, ни вама екстремистима с леве, ни вама екстремистима с десне стране. Хоћемо да идемо право у будућност“, рекао је тада Вучић.

Извор: Euronews Србија

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net