Препоруке за читање из Књижаре Со
1 min readУ данашњем издању Препорука за читање, рубрике коју Ин4с непуних 20 година уређује у сарадњи с херцегновском Књижаром Со, чућемо препоруке за књиге из жанрова праве или лијепе књижевности, популарне књижевности, бокељологије, историје, психологије и књига за дјецу.
Пазимо…
Књига о кућама Андреее Бајанија дјело је чији су главни јунаци станови, мјеста, куће, дакле, не толико ликови колико њихова станишта. Прича о човјеку једноставно именованим Ја, развија се описивањем кућа у којима се налази. Попут монохроматске папирне силуете, Ја се креће на разним позадинама – зидовима, бетонским баштама, балконима – које први пут постају стварне теме романа. Мјеста говоре о животу, јер у себи чувају сјећање на догађаје, упијају ноћне крике, шапутање гласова, уздахе, страхове. Прича о Ја скаче од куће до куће, а сваки дио је парче слагалице о младом љубавнику удате жене у провинцији. Издавач је Дерета.
Вучја јазбина Елоди Харпер живописно је дјело изграђено на темељу женске чежње за слободом. Амара је некада била вољена кћи, све док очева смрт није и њу и мајку бацила у немаштину. Сада је робиња у озлоглашеном борделу у Помпејима. Тренутно њена једина вриједност почива у жудњи коју умије да разбуди у другима. Међутим, њен дух није ни издалека сломљен. Дању шета улицама са осталим женама из Вучје јазбине и проналази утјеху у смијеху и заједничким сновима свјесна да живи у граду гдје све има своју цијену па и слобода. Неодољива прича о преживљавању, пријатељству и храбрости. Издавач је Лагуна.
Уникат роман је у коме је аутор Милорад Павић послушао ону древну мудрост које каже: „Конац дјело краси али и губи га“. Зато се Павић одлучио за сто крајева. Зато овај роман није као остале књиге. Он се за сваког читаоце другачије завршава. Ово је роман-делта, љубавно-детективска прича која се рачва у стотину рукаваца, а свако за себе може да одабере завршетак приче. Из тог разлога свако онај ко буде посједовао ову књигу посједоваће Уникат. Издавач је Космос.
Поморска урбосозологија књига је Данила А. Ђуровића. Специфичности поморског професионализма намећу озбиљан задатак савременим научним дисциплинама. Специфичност брода са друге стране условљава просторне, временске физиобиолошке и социо-физичке рестрикције. Утицај поменутих ограничења негативно се манифестује на психосоматско, и социо-физичко стање поморца. Снага и дубина утицаја поменутих поремећаја евидентна је и након искрцаја поморца са брода односно његовог повратка породици. Ова књига се бави свеукупном заштитом интегритета личности поморца.
Гај Јулије Цезар – Галски рат књига је из које ћемо сазнати дословно све о, по многима највећој личности у историји римског народа. Рођен је у риму 101. године старе ере. У 16. години изгубио је оца, па је прво васпитање стекао од своје мајке Аурелије, а затим код ретора Марка Антонија. Након бројних успјешних војних похода 46. године се враћа у Рим. Његова диктатура се многима није допадала, па је скована завјера и он је убијен 15. марта 44. године. Приписују му се бројне изреке као што су: „Коцка је бачена“, „Дођох, видјех, побиједих“, „Зар и ти, сине Бруте“. Издавач је Талија.
Основни закони људске глупости Карла М. Циполе говори о томе како је једна сила одувијек ометала развој људског благостања и среће. Моћнија је од мафије или војске. Она оставља глобалне посљедице и може се наћи било гдје, од најутицајнијих свјетских сила за сатанке до локалне кафане. То је страховито моћна сила људске глупости. Пошто је примијетио хаотично стање у коме се налази људско друштво, аутор, иначе истакнути професор економске историје, створио је животно важан економски модел који нам омогућава да откријемо и неутралишемо ту пријетњу. Ова књига може бити добро оружје против збуњујуће политичке реалности. Издавач је Миба боокс.
Откачене чињенице за радозналу децу у три засебне књиге (за узраст од шест, седам и осам година) откриће нам необичне информације и смијешне цртеже.. Из ове три књиге сазнаћемо, на примјер, да паук има плаву крв, да нам је тежина шест пута мања на мјесецу, да шаргарепе могу бити љубичасте. Читамо и о томе како су витезови почињали обуку са седам година, како се у САД сваке секунде поједе 350 комада пице. Сазнајемо да су очи џиновске лигње велике као фризби, а да су се у старој Грчкој спортисти такмичили голи. Из ове три књиге сазнаћемо 250 чудних и невјероватних чињеница. Издавач је Лагуна.
*
На крају подсјећамо да се на фејсбук страници Књижаре Со могу прочитати све издавачке информације и фрешке књижарске новитаде.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: