ИН4С

ИН4С портал

Командант КФОР-а: Пратимо безбедносна дешавања, забрана динара може да заоштри ситуацију

1 min read

Фото: КФОР

Командант КФОР-а Озкан Улуташ изјавио је да мисија КФОР-а помно прати сва безбедносна дешавања у региону, додавши да би забрана употребе динара могла да заоштри ситуацију на Косову и Метохији.

Он је у интервјуу за ТВ Дукађини истакао да му је приоритет унапређење комуникације и координације засноване на поверењу, додавши да КФОР редовно комуницира са свим међународним и локалним актерима.

„Као командант КФОР-а, имам састанке са многим саговорницима, међу којима су представници косовских институција и безбедносних организација Косова, начелник Генералштаба Војске Србије, шеф мисије ЕУ за владавину права, и представници Уједињених нација, Организације за европску безбедност и сарадњу и дипломатске заједнице“, рекао је Улуташ.

Одговарајући на питање о евентуалној ескалацији на северу КиМ, командант КФОР-а је одбио да спекулише „о било каквом будућем сценарију“, истакавши да КФОР прати развој ситуације.

„Помно пратимо сва релевантна безбедносна дешавања у региону. КФОР остаје фокусиран на спровођење свог мандата, заснованог на Резолуцији Савета безбедности Уједињених нација 1244 из 1999. године, а то је да обезбеди мирно и безбедно окружење за све заједнице које живе на Косову, као и слободу кретања, у било које време и на непристрасан начин“, рекао је Улуташ.

Коментаришући одлуку приштинских власти о забрани динара, командант КФОР-а је оценио да би то могло да заоштри ситуацију.

„То је политичко питање. Радије не бих коментарисао ово конкретно питање. КФОР има видљиво и флексибилно присуство на целом Косову, што нам омогућава да пажљиво пратимо сва релевантна безбедносна дешавања“, рекао је Улуташ.

Он је истакао да је главни задатак мисије КФОР-а да спречи „сваки ризик од ескалације“, додавши да је КФОР спреман и опремљен да се суочи са сваким евентуалним изазовом, у складу са мандатом Уједињених нација.

Додао је да мисија тренутно има око 4.500 војника на Косову и Метохији из укупно 28 земаља.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *