ИН4С

ИН4С портал

Детаљи истраге против Мијајловића и групе: Стизало по седам контејнера цигарета

1 min read

Фото: Адриа ТВ

Криминална група на чијем челу се, према тврдњама Специјалног државног тужилаштва, налазио бизнисмен Александар Мијајловић, цигарете за кријумчарење добављала је у огромним количинама из иностранства, а увозили су их, како се сумња, преко Луке Бар.

Главни за набавку, према сумњама тужилаштва, био је Мијајловић, док је други организатор у списима означен као Н.Н. лице. Тужилаштво је, према поузданим сазнањима „Дана“, дошло до доказа који указују на чврсту сумњу да је Мијајловић са сарадником у само једној тури почетком 2021. године допремио најмање седам контејнера цигарета из Уједињених Арапских Емирата.

Криминална група је откривена на основу „скај“ преписки које су достављене посредством Еуропола. Наводни чланови криминалне организације праћени су од средине 2020. године до половине 2022. године. Цигарете су стизале у турама, у великим количинама, никада испод 1.000 пакета. Преко фирми, које за сада нијесу откривене, договарали су увоз цигарета које су складиштили у Луци Бар.

Након тога, „растуране су“ по Црној Гори, а одатле су у турама превожене до Босне и Херцеговине.

У том послу, како тврде из СДТ-а, учествовали су и полицијски службеници. Како „Дан“ преноси, у дијелу „скај“ преписки гдје се говори о даљем растурању цигарета након одвожења из Луке Бар, спомиње се и бивши службеник АНБ-а Петар Лазовић који је тренутно у притвору због оптужби да је починио више кривичних дјела.

У списима се помиње и још неколицина саучесника који засад нијесу идентификовани, али им је тужилаштво на трагу, па се њихово хапшење може очекивати у наредном периоду. Такође, врши се детаљна провјера фирми с којима се повезују Мијајловић и остали како би се утврдило да ли су преко њих уговарали увоз. Ипак, оно што је истражитељима јасно на основу количине прокријумчарених цигарета, јесте да су појединци од овог незаконитог посла стекли огромно богатство.

Наводни припадници криминалне групе, осим за стварање криминалне организације, кријумчарење и злоупотребу службеног положаја, терете се и за прање пара. Истражитељи још нијесу утврдили која је укупна количина кријумчарених цигарета која се ухапшенима ставља на терет. Како се сумња, неки од осумњичених су новац стечен кријумчарењем цигарета улагали у легалне послове.

Хапшење осумњичених за шверц цигарета почело је у понедјељак када су, осим Мијајловића, ухапшени Голуб Војиновић, Дејан Јокић, командир граничне полиције Драган Бацковић, Мирко Мијушковић, Радоје Рабреновић, Зоран Ђукановић и Милан Вукадиновић.

Осумњичени, који су пред специјалним тужиоцем изнијели одбрану, негирали су кривицу. Након тога им је одређено задржавање до 72 сата.

Рабреновић, Рогач и Симанић осумњичени у другом предмету

У уторак су слободе лишени полицијски службеник Миленко Мића Рабреновић, иначе бивши шеф обезбјеђења Веселина Вељовића, као и Милан Рогач и Милета Симанић из Никшића. Они су јуче саслушани у тужилаштву, након чега им је одређено задржавање до 72 сата. Како „Дан“ сазнаје, тај предмет одвојен је од оног у којем су ухапшени Мијајловић и други. Група у којој су Рабреновић, Рогач и Симанић сумњичи се за шверц цигарета кроз Црну Гору. Као организатор наводно је означен Рогач. Међутим, један од осумњичених, Миленко Рабреновић, наводно се спомиње и у предмету за Мијајловићеву групу.

Рабреновићу је раније суђено под оптужбама да је 2011. године упутио пријетње тадашњој новинарки „Вијести“ Оливери Лакић. Она је пријетње добијала док је објављивала текстове о шверцу цигарета. Рабреновић је оптужби ослобођен одлуком Основног суда у Подгорици.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net