Вучић најавио: Од понедељка почињемо консултације о мандатару за састав нове владе
1 min readПредсједник Србије Александар Вучић најавио је да ће од понедељка, 26. фебруара, почети консултације о мандатару за састав нове владе, а парламентарне странке подијељене су око тога да ли ће се одазвати позиву.
Поред представника Српске напредне странке, која је освојила и највише, 129 посланичких мандата на изборима 17. децембра, на Андрићев венац ће сигурно доћи и представници Социјалистичке партије Србије, која има 18 мандата.
Замјеница шефа посланичке групе СПС Снежана Пауновић рекла је за Танјуг да им позив за консултације још није стигао, али да га свакако очекују.
„Сигурно ће на консултације ићи предсједник странке Ивица Дачић, као што ће и донијети одлуку ко ће осим њега бити у саставу делегације. Очекујемо и спремни смо на разговор о будућој сарадњи и приоритетним питањима која су од виталног значаја за грађане и државу Србију“, навела је Пауновић.
Она је оцијенила и да најаве опозиционих лидера да неће ићи на консултације осликавају непоштовање Устава Србије, њених грађана и њихове воље, као и бег од одговорности који она сматра недопустивим уколико се опредијелите да учествујете у политичком животу.
Вршилац дужности предсједника Савеза војвођанских Мађара Балинт Пастор рекао је за Танјуг да ће они ићи на разговоре када стигне позивница и да ће се, како је најавио, огласити после консултација.
Синиша Љепојевић са листе „Ми – глас из народа“, која се у међувремену поделила, одговорио је да не зна ко ће ићи на консултације и да, како каже, није у току.
Од представника листе „Србија против насиља“ стижу поруке да неће ићи на консултације код Вучића. Кандидат за градоначелника Београда Владимир Обрадовић рекао је да представници те листе неће ићи на консултације, а Павле Грбовић из Покрета слободних грађана оцјењује да је њихово учешће у овом тренутку бесмислено.
Са друге стране, најављују да ће наредне сјеедмице чланови коалиције „Србија против насиља“ ићи у Брисел, гдје ће се, како су рекли, састати са представницима Европске комисије од које се очекује да покрене истрагу поводом избора у Србији.
На разговоре неће ићи ни представници коалиције НАДА, што је за Танјуг потврдио предсједник Нове Демократске странке Србије Милош Јовановић.
Он је рекао да они увијек поштују државу и да су консултације уставна категорија, међутим, како каже, бесмислено је ићи на консултације код некога ко, како тврди, не поштује устав и у том контексту поменуо француско-немачки документ и политику која се води о Косову и Метохији.
Вучић је раније најавио да од понедељка креће у консултације са свима који желе да разговарају и после тога ће бити спреман, како је рекао, да одреди мандатара нове Владе Србије.
Према Закону о предсједнику, предлагање кандидата за предсједника владе је једна од надлежности предсједника, а у том закону се такође наводи да је предсједник Републике дужан да Народној скупштини предложи оног кандидата за предјседника владе који може да обезбиједи избор владе.
Према уставу, предсједник Републике, пошто саслуша мишљење представника изборних листа, предлаже кандидата за предсједника владе Народној скупштини, а кандидат за предсједника владе парламенту износи програм владе и предлаже њен састав.
После децембарских избора у парламент који чини 250 посланика ушло је десет листа: Александар Вучић – Србија не сме да стане – 129, Србија против насиља – 65, Ивица Дачић – премијер Србије – 18, Др Милош Јовановић – Нада за Србију – 13 посланичких мандата, Ми – глас из народа такође 13, Савез војвођанских Мађара – шест, Усаме Зукорлић – Уједињени за правду, Странке правде и помирења – Бошњаци Санџака, Томислав Жигманов – Демократски савез Хрвата у Војводини – два, СДА Санџака – др Сулејман Угљанин – два, Политичка борба Албанаца се наставља – Шаип Камбери један, као и Руска странка – Слободан Николић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Građani zaslužuju da imaju vladu koja će se boriti za njihove interese
Srbija treba da ima jaku i stabilnu vladu koja će biti posvećen napretku
Predsjednik Vučić pokazuje odgovornost prema državi i građanima Srbije najavljujući početak konsultacija o mandataru za sastav nove vlade.
Njegova otvorenost za razgovore s različitim strankama pokazuje da želi uvažiti sve glasove i mišljenja u procesu formiranja vlade, što je važno za demokratiju.
Vučić pokazuje otvorenost za razgovor i uvažavanje svih političkih opcija
Očekuje se konstruktivan dijalog sa svim parlamentarnim strankama
Predsjednik Vučić pokazuje liderstvo i odgovornost pozivajući sve stranke na konsultacije o mandataru za novu vladu. To je znak zrelosti i želje za konstruktivnim dijalogom.
Saradnja sa SPS om je važna za postizanje širokog koncenzusa o ključnim pitanjima
Predsednik Vučić pokazuje odgovornost i angažovanost u formiranju nove vlade