ИН4С

ИН4С портал

Бечић: Урбанистички геноцид је раван издаји земље, Свети Стефан и Милочерски парк заслужују адекватну заштиту

Повод састанка између потпредсједника Владе Црне Горе Алексе Бечића и еминентних европских експерата у области заштите природне и културне баштине, била је заштита културног пејзажа Светог Стефана који се нашао на листи седам најугроженијих европских споменика и локалитета баштине за 2023. годину, саопштено је из Владе Црне Горе.

Састанку су присуствовале и Драгана Кажанегра из организације “Банкада”, научница др Вишња Кисић, Лори Нил из организације Еуропа Ностра и Лурдес Љоренс Абандо из Европске инвестиционе банке.

Кажанегра се како се наводи у саопштењу захвалила потпредсједнику Владе што је исказао спремност да са њима подијели оцјену о нужности актуелизације овог изузетно значајног питања.

Нил је као један од приоритета истакла неопходност придржавања законских норми у погледу очувања културне баштине.

– Подсјећам да је Црна Гора потписница Фаро конвенције Савјета Европе о вриједности културног насљеђа за друштво, у складу са којом државе штите културно насљеђе и поштују права грађана на приступ и учешће у том насљеђу. Чињеница да је приступ Св. Стефану омогућен искључиво гостима и особљу туристичког ризорта, значи да су мјештани изгубили право да учествују у сопственој култури, што се директно противи Фаро конвенцији – нагласила је Нил, додајући да ”јединствена љепота Св. Стефана и Милочера морају руководити црногорску власт приликом рјешавања овог питања.

Према њеним ријечима они заиста нису само културна баштина Црне Горе, већ и Европе и цијелог свијета.

Једну од главних пријетњи по културни пејзаж Светог Стефана и Милочерског парка, према наводима Лурдес, представља неконтролисања градња туристичких капацитета и некретнина за продају.

– Забринути смо због незаконите градње кондо хотела великих размјера поред улаза у Милочерски парк, што ће проузроковати значајну штету културном и природном богатству овог подручја, нарушавајући љепоту приобалног појаса Црне Горе. Надамо се да ће детаљни урбанистички план Црне Горе који ће бити објављен за неколико седмица предвидјети очување оваквих локалитета у Вашој држави – закључила је Лурдес.

Како наводи др Кисић, урађена је детаљна студија о активностима које су у протеклом периоду спроведене на овом локалитету.

Ради се о низу нелегалних поступака који су довели до експлоатације Св. Стефана у корист мултинационалних компанија, а претходне власти тим поводом нису урадиле ништа. Стога се надамо да ће однос нове власти у Црној Гори бити сасвим другачији – нагласила је.

Бечић је изразио жаљење што држава годинама уназад не показује адекватан ниво одговорности према Светом Стефану, афирмишући потребу да уложимо максималне напоре како бисмо заштитили наше природно и културно благо.

– Урбанистички геноцид којем смо свједочили у претходном периоду у Будви и многим дјеловима нашег приморја једна је од већих издаја наше земље и њене будућности. Зато морамо као друштво извући поруке, сачувати и адекватно планирати преостали простор, нарочито водећи рачуна о нашим природним и културним драгуљима – изјавио је Бечић.

– Свети Стефан и Милочерски парк заслужују адекватну заштиту, као не само само црногорски, већ и европски понос, како би овај бисер црногорског приморја поново постао перјаница црногорске туристичке понуде, у коме уживају како локално станивништво и грађани Црне Горе, тако и сви наши посјетиоци. Хвала вам што се са много посвећености, искрено и пожртвовано борите за заштиту јавног интереса. То је најузвишенија патриотска дужност, јер то дугујемо свим будућим генерацијама – закључио је Бечић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Бечић: Урбанистички геноцид је раван издаји земље, Свети Стефан и Милочерски парк заслужују адекватну заштиту

  1. Господине Бечићу, свака стопа ове земље заслужује заштиту! Тако и наша Требјеса, коју вандали комотно, без ичије опомене, несметано уништавају. Зато опомени свог партијског друга, предсједника Скупштине општине Никшић да, ако има кад од „пречих послова“, поведе рачуна, плати чуваре Требјесе и казни уништитеље овог плућног крила у затрованом Никшићу.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net