Радуловић: Испуњено обећање – Њемачки модел, извршни директори и 50 одсто чланова одбора директора професионалци
Једно од наших кључних обећања прошле године била је ревитализација Одбора директора државних компанија. Овај орган има највиши ниво одговорности јер представља државу. Зато је наше обећање да, по њемачком моделу, 50 одсто позиција у Одбору директора и извршни директори буду професионалци, људи са искуством у различитим секторима, попут права, економије, друштвених наука, кључно за развој наше привреде, саопштио је министар саобраћаја и поморства Филип Радуловић.
“Недостатак одговорности коју смо видјели у управним одборима у прошлости је апсолутно запањујући. Сви смо били свједоци у протекле двије недјеље како слаб и неефикасан одбор може да има посљедице на жељезнички сектор. Такође, недавно смо имали ситуацију да су два Одбора директора поморских компанија жељели себи да исплате огромне бонусе и то у моментима када компаније нијесу могле да измирују сопствене дугове”, рекао је он.
Радуловић наводи да су људи предуго свједоци себичности и нестручног кадра али сада препознају нови тренутак. Он тврди да су сви узбуђени због промјена и желе да се придруже економском преокрету.
“Да се полако уводи ред у Одборима директора државних компанија најбоље показују примјери у секторорима саобраћаја, поморства и енергетике. Већ смо именовали Одбор директора националне авиокомпаније “ТоМонтенегро”, али и Савјет Агенције за цивилно ваздухопловство. У протеклој недјељи на Јавни позив Министарства саобраћаја и поморства за попуну ОД из реда професионалаца пристигло је 90 пријава за четири компаније из поморског сектора”, истакао је Радуловић у изјави достављеној медијима.
Каже да су примили 45 пријава за једног члана ОД компаније Монтепут, а 21 пријава стигла је за два члана ОД Аеродрома Црне Горе.
Идеја, додаје он, да се професионалци нађу у Одборима директора државних компанија у ранијем периоду био је само сан.
“Намјера је да се заједно са новоформираним Одборима директора фокусирамо на побољшање укупног учинка компанија. У Министарству саобраћаја и поморства формирано је Одјељење за унапређење корпоративног управљања са циљем да се створи ефикасније управљање и коришћење државне имовине за привредна друштва у већинском власништву државе која су под Министарством саобраћаја и поморства. На овај начин ће се континуирано пратити рад предузећа и у сваком тренутку ће се имати увид у њихово пословање што нам даје могућност правовременог реаговања како не би долазили у ситуацију да предузећа на крају фискалне године заврше са негативним резултатом”, поручио је Радуловић.
Осим у ресору Министарства саобраћаја и поморства, каже Радуловић, видљив је напредак у Министасртву енергетике и рударства када говоримо о избору Одбора директора државних компанија које су у оквиру тог ресора.
“На предлог Министарства енергетике и рудараства за чланове Одбора директора ЕПЦГ, из реда професионалаца, предложена су три кандидата која су препозната у цијелој Европи. Јовица Милановић декан је Електротехничког факултета у Манчестеру и највеће је европско име у области електроенергетских система. Владимир Катић долази са Факултета техничких наука у Новом Саду и творац је и реализатор првих вјетроелектрана у Србији, док Зоран Миљанић долази са Електротехничког факултета у Подгорици. Професионализацијом Одбора директора желимо да унаприједимо пословање државних компанија, а да смо на правом путу то показујемо дјелима”, закључио је Радуловић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: