ИН4С

ИН4С портал

Извјештај Фридом Хауса: Црна Гора биљежи напредак, корупција у правосуђу и селективна правда још увијек постоје!

1 min read

Фото: Shutterstock

У Црној Гори има још простора да се напредује, када је ријеч о могућности грађана да учествују у демократском процесу и имају функционалну владу, али дефинитивно смо на путу побољшања, указала је америчка организација Фридом Хаус.

Та организација објавила је данас извјештај „Слобода у свијету“.

Експерткиња Фридом Хауса Александра Капри казала је да Црна Гора биљежи побољшања.

Црна Гора је занимљива, заправо је једна од земаља са највећим побољшањима у Европи ове године, уз Чешку, и добила је два додатна поена. Видјели смо побољшање у капацитету опозиције да скине са власти ДПС, која је деценијама владала, као и њен лидер Мило Ђукановић. Не треба да заборавимо да се то десило на почетку и примјетно је јер помјера земљу ка демократичнијем окружењу. Уочили смо и покушаје нове владе да се извуче из уставне кризе у којој се налазила годину-двије, Уставни суд поново функционише и то је довело до побољшања када је ријеч о процесима који се воде, помаже да мањи број судских случајева остаје заглављен и да грађани брже стижу до правде. Иако има још простора да се напредује, када је ријеч о могућности грађана да учествују у демократском процесу и имају функционалну владу – дефинитивно смо на путу побољшања. Мислим да, барем када је ријеч о искуствима грађана у овој земљи, видимо развој у позитивном смјеру у 2023. години, саопштиа је Капри за Глас Америке.

Према извјештају „Слобода у свијету“ Фридом Хауса, Црна Гора има укупан скор 69, што је за два поена боље него прошле године и сврстана је у „дјелимично слободне“ државе.

Како се наводи у извјештају, корупција и кронизам су и даље широко распрострањени.

– Извјештаји Европске комисије о напретку досљедно доводе у питање интегритет, кредибилитет, непристрасност, независност, одговорност и одређивање приоритета Агенције за борбу против корупције. Организације цивилног друштва и независни медији стварају одређену одговорност извјештавањем о корупцији међу званичницима и њеним ефектима. У марту 2022. године Тужилачки савјет је изабрао новог специјалног државног тужиоца који је дао приоритет корупцији на високом нивоу и финансијским истрагама, као и побољшању повјерења јавности у институцију, пише у извјештају.

Како се наводи, политичке партије су углавном у стању да се формирају и дјелују без директног мијешања.

„За разлику од режима ДПС-а, недавне владе су се генерално суздржавале од покушаја да делегитимизују политичку критику и опозиционо дјеловање изједначавајући их са пријетњама држави или јавном поретку – иако се бивши премијер Абазовић упуштао у такву реторику. У мирнијем политичком окружењу, нове групације су могле да се појаве, да се такмиче на изборима и учествују у јавној сфери, а да не буду окаљене као „државни непријатељи“, наводи се у извјештају.

Сви грађани имају пуна политичка права и изборне могућности, додаје се.

– Мале политичке партије које заступају интересе етничких, вјерских и других мањинских група учествују у политичкој сфери, а припадници ових мањина су такође заступљени у већим партијама, иако је ромска популација и даље недовољно заступљена. Жене су недовољно заступљене на политичким водећим позицијама и политици уопште. Абазовићева влада је препознала актере цивилног друштва као стратешке партнере у креирању владиних реформи, иако су неки чланови цивилног друштва критиковали њене потребне реформске обавезе као површне. На сличан начин као и Ђукановић, Абазовић је такође оптужио неке невладине организације које критикују његову политику да раде против Црне Горе, указује се у извјештају.

Упркос неким проблемима током кампање, резултати предсједничких и парламентарних избора 2023. године одражавају значајно побољшане могућности опозиције да повећа своју подршку и добије власт путем избора, сматрају у овој организацији.

– Опозиционе снаге су добиле довољно подршке да окончају дугогодишњу власт ДПС-а на предсједничком мјесту и да промијене однос снага у парламенту, пише у извјештају.

Потенцира се да насилни злочини нијесу значајан проблем за општу популацију, иако се посљедњих година догодило неколико убистава од стране завађених криминалних група.

. Услови у затвору не испуњавају међународне стандарде за образовање или здравствену заштиту, а затворски чувари наводно некажњено злостављају затворенике, речено је.

Према извјештају, послови у јавном сектору се и даље додјељују преко личних веза, што подрива меритократију и ограничава приступ онима који немају повезаност. Већина радника запослених у приватном сектору остаје незаштићена од експлоатације и произвољних одлука својих послодаваца, додаје се.

– Трговина људима у сврху проституције и присилног рада остаје проблем, истакнуто је у извјештају.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Извјештај Фридом Хауса: Црна Гора биљежи напредак, корупција у правосуђу и селективна правда још увијек постоје!

  1. Začudjujuće je da je ovaj izvještaj Fridom Hausa dosta objektivan, posebno u djelu kada analizira i govori o bivšoj vlasti DPS za koje s pravom primjećuju da su svaku kritiku na račun Mila Djukanovića i DPS kvalifikovali kao napad na državu, a da su svoje političke protivnike, posebno DF i sve prosrpske stranke proglašavali državnim neprijateljima.Nažalost ne konstatuju činjenicu da se DPS i njeni sateliti i danas iako u opoziciji ponašaju na isti način i političke protivnike proglašavaju neprijateljima, a sebe jedinim braniocima Crne Gore.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net