ИН4С

ИН4С портал

Извјештај Еуропола: За убиства на Крфу пола платио Шарић, пола „кавачки клан“

1 min read

Убиство у Атини

Пљеваљски нарко-бос Дарко Шарић и шеф „кавачког клана“ Радоје Звицер означени су као организатори четири убиства у Атини и на Крфу у Грчкој када су 2020. године убијене вође и припадници супарничког „шкаљарског клана“, саопштио је МУП Србије.

Истрага против Шарића за ова убиства покренута је чак годину дана након што је београдски КРИК открио да иза убиства Алана Кожара и његовог сарадника на Крфу стоје Шарић и „кавачки клан“ те да ова ликвидација важи за једну од најамбициознијих у којој су учествовала чак 22 криминалца и у коју је уложено 1,4 милиона евра.

Представници Министарства унутрашњих послова Србије су на конференцији за новинаре саопштили да је због убистава вођа „шкаљарског клана“ Стевана Стаматовића и Игора Дедовића у јануару 2020. у Атини, као и Алана Кожара и Дамира Хаџића у јулу исте године на Крфу ухапшено девет особа.

Шест особа је ухапшено у Србији и по једна у Републици Српској, Грчкој и Шпанији.

У Шпанији су ухапшени Милинко Брашњевић, Душан Јовановић звани Гиба ухапшен је у Републици Српској, а Абаз Рабин у Грчкој. Преосталих шесторо ухапшено је у Србији: Драган Томић звани Војник, Слободан Вујачић, Владимир Војновић, Владимир Мандић, Наташа Дедић и Раде Стојићевић.

Ово хапшење полиција је оцијенила као озбиљан ударац организованом криминалу. Наведено је и да је акција резултат заједничког рада тужилаштва Србије, БИА, МУП-а, полиције Републике Српске, Шпаније, Грчке и Еуропола.

Тужилаштво у Црној Гори, које је такође добило ове поруке у вези убиства на Крфу, још децембра 2022. године је покренуло истрагу против десет својих држављана који су учествовали у овој криминалној операцији. Заједно са њима црногорско тужилаштво је означило и Шарића као наручиоца убиства Кожара и Хаџића на Крфу, али против њега није покренуло поступак будући да је српски држављанин.

До „скај” порука дошао је и КРИК који је у фебруару 2023. године објавио причу у којој је открио да су се Шарићева група и „кавачки клан“ удружили да би убили Кожара.

Шарићев адвокат Далибор Катанчевић тада је рекао да се, колико је њему познато, против његовог клијента не води истрага о убиству на Крфу. Хапшење осумњичених, које се десило јуче, уследило је након више од три године од ликвидација на Крфу и у Атини.

Игор Дедовић, један од шефова „шкаљарског клана“, био је у друштву свог сарадника Стевана Стаматовића у ресторану у Атини 19. јануара 2020. године. Вечерали су заједно са својим супругама и дјецом, када су маскирани нападачи улетјели у локал и кренули да пуцају. Стаматовић и Дедовић су убијени.

Рат кланова тада је увелико био у јеку, а ликвидација Дедовића представљала је тада најјачи ударац за „шкаљарски клан“.

Дедовић је у том тренутку, уз Јована Вукотића који је касније убијен, био један од вођа ове криминалне групе која је укључена у међународни шверц кокаина и бројна убиства, пише у извјештају Безбједносно-информативне агенције (БИА) Србије, чију копију посједује КРИК.

Након шест мјесеци од убиства у Атини, 27. јула 2020. године „шкаљарци“ су претрпјели још један велики ударац – на Крфу су изрешетани Алан Кожар и Дамир Хаџић. Ликвидација Кожара је посебно било од значаја јер је он предводио тим убица „шкаљарског клана“.

У тексту „Скај’ поруке: убиство на Крфу” КРИК је открио да су се за убиство на Крфу двије моћне криминалне групе – Шарићева и кавачки клан уложиле више од 1,4 милион еВра, као и да су у ликвидацијама учествовала 22 криминалца из Србије, Црне Горе. Такође, прича открива и да је Вељко Беливук, предводник криминално-хулиганске групе „Принципи“ из Београда, имао улогу у ликвидацији – учествовао је у лоцирању Кожара.

У тренутку ликвидације Кожара, Шарић се налазио у притвору у Београду гдје му се судило због шверца дроге и прања новца. Истражитељи Еуропола у извјештају, који је КРИК објавио, тврде да је тада користио тајни телефон на којем је имао инсталирану „скај” апликацију и преко ње се, кријући се иза надимка Jenny, договарао око убиства са другим члановима завјереничке групе.

„Иако је Дарко Шарић био у затвору у Србији, гдје је служио затворску казну, био је у дневној комуникацији са сарадником Николом Спасојевићем који је био главни организатор убиства са његове стране“, наводи се у извјештају анализе „скај” порука.

У самим порукама се не спомиње Шарићево име нити је пронађен телефон приликом претреса

Дарко Шарић; фото: novosti.rs

његове ћелије, али се у извјештају тврди да се на основу садржаја порука може закључити да се управо он дописивао.

Како пише у извјештају, Шарић и Звицер су наводно договорили да дају дио својих људи за операцију убиства Кожара и да овај пројекат финансирају са 1,4 милиона евра.

Успјех акције је, ипак, зависио од тога колико ће добро Ратко Живковић Земо, кртица у „шкаљарском клану“, урадити свој дио посла. Живковић је био на вези са Кожаром, а преко фотографије која је од њега извукао, група је успјела да лоцира „шкаљарце“. Писање КРИК-а сада је потврдила и српска полиција, која је на конференцији за медије саопштила да је кривичном пријавом обухваћен управо и Живковић.

Захваљујући Зему, пронашли су вилу на Крфу у којој су се Кожар и Хаџић крили, када је Беливук изненада 18. јула 2020. године одустао од учешћа, види се у у „Скај” порукама. Овај потез је услеијдио јер је Беливук био забринут да постоји више доказа о његовој умијешаности. То није значајно утицало на операцију јер је брзо пронађена замјена.

Дан након што је Кожар убијен, наводно је Шарић започео дописивање са својим сарадником Спасојевићем око тога колико треба платити тројицу убица.

„Договорили су се да, иако су обећали по 250 хиљада евра, да ће бити довољно да исплате 200 хиљада сваком убици“, пише у извештају до којег је дошао КРИК.

Шарић је Живковићу исплатио 100 хиљада евра, наводи се у извјештају.

„Дарко Шарић је платио укупно 700 хиљада евра. Другу половину је платио кавачки клан“, наводи се.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net