ИН4С

ИН4С портал

Милатовић: Ако демократски процеси буду захтјевали од мене да направим странку, нећу бјежати од одговорности

1 min read

Јаков Милатовић, предсједник Црне Горе

Предсједник Црне Горе Јаков Милатовић казао је да више није желио да даје легитимитет одлукама које су противне начелима ПЕС, начину рада који је постојао у план мјесеци.

„Мислим да је моја одлука да напустим партију један фер однос, казао је предсједник Црне Горе Јаков Милатовић.

„Не желим да моја оставка на било који начин оптерећује јавност. Та одлука није упрена против било кога, мислим да смо се вредносно удаљили – то је и разлог да дам оставку“, казао је Милатовић гостујући на телевизији Вијести.

Милатовић је казао да Покрет Европа сад сада више нема нити један општински одбор.

„То није на понос. Када сам престао да се бавим Покретом Европа сад на дневном смислу, престала је и смислена развојна политика тог Покрета. Свако ко добро познаје унутрашњу динамику разумије да је најбоље функционисао подгорички одбор“, казао је Милатовић.

„Они људи који су изнијеле побједу на изборима у Подгорици су данас напустили подгорички ПЕС“

Неки људи, па и градоначелница Оливера Ињац, нису се довољно посветили општинском одбору већ су бјежали од одговорности.

„Што се тиче унутрашњег функционисања Покрета, чланови који су напустили подгорички одбор, кажу да је то једини одбор који је функционисао и доносио заједничке одлуке. Резултат таквог осјећаја је био такав да људи који су од почетка били у ПЕС-у и били утемељивачи сада напусте. За то ми је жао“, казао је Милатовић.

Коментаришући 150 чланова Одбора, што је ПЕС саопштио, Милатовић тврди да су они придружени чланови.

„Свака партија има своју унутрашњу динамику. Све се састоји од неких 50-ак чланова. Тих 50-ак чланова су изнијели изборе у Подгорици а они су највећим дијелом изашли из тог општинског одбора, а након одлуке Извршног одбора да га укине. Када сам рекао да се неке одлуке нису доносиле на инклузиван и аргументован начин, мислио сам и на одлучивање у оквиру нашег Главног одбора гдје се гласало електронским путем. Ми смо као Покрет, без мог учешћа, одлучивали о Влади, министрима, коалиционим партнерима, коалиционом уговору – све се то радило електронским путем“, казао је Милатвоић.

„ПЕС је своју снагу добио на изборима у Подгорици“

Општински одбор Подгорице, све одлуке које је требао да донесе, их је доносио на исправан начин.

„Тај ОО је највише помогао да се конституише нова градска управа. Постојала је одлука Главног одбора на нивоу цијеле партије који су морали одлучивати о кључним стварима“, казао је Милатовић.

Предсједник државе додаје је ПЕС своју снагу добио на изборима у Подгорици, а да се то десило и на предсједничким изборима, првенствено неправедном елиминацијом Милојка Спајића.

„Покрет је на крају изнио историјску побједу, а то је била побједа над Милом Ђукановићем. Та побједа на предсједничким изборима је опет дала шансу ПЕС-у и трасирала пут том Покрету ка парламентарним изборима“, казао је он.

Милатовић тврди да су предсједнички избори били тешки јер је било много предсједничких кандидата а у првом кругу су они завриједили значајан број гласова грађана и гдје су изнијели јаку побједу.

„Нисам дао оставку раније јер је земља била у в.д. стању“

Милатовић није мишљења да је ПЕС политички мртав.

„Ја мислим да је повјерење грађана ка нама било засновано на темељу који смо били нас двојица. Сада је дошло до размимоилажења. Уколико моја оставка додатно натјера Покрет и неке људе да подвуку црту и да у наредном периоду буду бољи, мислим да је то добра ствар“, казао је Милатовић.

На питање је ли тачно писање одређених извора да је Милатовић предухитрио Извршни одбор и да су хтјели да га искључе дан након што је он поднио оставку Милатовић каже да је дао оставку оног тренутка када су размимоилажења постала превелика.

„Сматрао сам да треба релаксирати Покрет, али Покрет некада заиста изгледа, са својом кадровском политиком, као нека од претходних Влада, а не као нешто што су грађани гласали. Зашто се то десило сада? Када сам постао предсједник државе а када је постало јасно да Спајић и ја различито размишљамо, земља је била у в.д. стању и институционално незаокружена. Процијенио сам да је смисленије и коректније да сачекам, да видим у ком правцу идемо. Данас, у односу на неки 21. мај, имате институционалну разлику“, казао је Милатовић.

„Никад нисам стављао знак једнакости између ДФ-а и ДПС-а“

На питање зашто се залагао за улазак Фронта у власт, Милатовић тврди да никада није тражио да само Фронт треба да буде у Влади.

„Ја сам у свим својим ставовима принципијелан. Када су ме питали како треба да буде направљена 44. Влада, ја сам рекао да Влада треба да буде инклузивна јер та инклузивност омогућава довољну подршку у Парламенту да отчепимо наш европски пут. Да сам се ја питао и Бошњаци би данас били у власти“, казао је Милатовић.

Тврди и да Милатовић никада није стављао знак једнакости између ДФ-а и ДПС-а. Говорећи о Додиковој посјети, предсјендик тврди да је он био чудан.

„Моји ставови су јасни. БиХ доживљавам као цјеловиту државу. Сва моја прича са Додиком је ту завршена“, казао је Милатовић.

„Предсједник општине Даниловград ми јесте кум, тетка ми јесте одборница у подгоричком Парламенту, али они су компетентни људи, није то као ДПС“

На констатацију водитеља да је Милатовићев кум предсједник општине Даниловград а да је његова тетка одборница подгоричке Скупштине те да то личи на ДПС, Милатовић је јасан да су то компетентни људи.

„Гргуровић је остварио историјски резултат. Он је можда један од ако не и најбољи градоначелник у Црној Гори. Управо је он када многи нису хтјели да преузму одговорност, стао и преузео ту одговорност. Прије него што је преузео, он и ја смо се у животу видјели не више од пет или шест пута“, казао је Милатовић.

О Андреју Миловићу: Једини сам који је говорио о његовим потезима

Предсједник државе тврди и да је искрено ушао у сву ову причу. На питање је ли Милатовић заслужан за долазак Андреја Миловића у странци, Милатовић тврди да водитељ Вијести потцјењује улогу људи у одређеном тренутку.

„Ја мислим да нико никога није доводио у Покрет на начин на који презентујете. Први пут сам упознао Андреја Миловића када је био помоћник министра Милојка Спајића. Спајић је њега изабрао за помоћника за директорат за криптовалуте. Он је из министарства финансија постао државни секретар у министарству правде на предлог Бориса Пејовића који је тада био савјетник Здравку Кривокапићу. Након тога је у причи организације Покрета Миловић ушао у причу на предлог Бориса Пејовића, додатно, и на лијепу ријеч Филипа Ивановића“, казао је Милатовић.

Тако је, додаје, Миловић постао члан Покрета. На питање како су се они мимоишли, јер је Миловић сада евидентно у другом табору, Милатовић каже да се од њега неће чути лоше ствари о људима који су до сада били његови саборци.

„Што се господина Миловића тиче, ја сам објаснио како је он ушао у ПЕС. Ја мислим да, без обзира што је јавност препознала моје осуде на Миловићеве потезе, да је дао велики допринос. Ја сам коментарисао његове поступке само као министар и мислим да сам једини који је јавно говорио о ономе шта је радио министар Миловић као члан Владе Црне Горе. У случају Бинали – то није било добро за Црну Гору. Неизручење је било противно Интерполовој потјерници а исти тај Интерпол је одлучио да је покрене иако знате да Интерпол не покреће те потјернице у сваком случају, поготово када је Турска у питању. Они нису покренули 800 потјерница које је тражила Турска, а ову су покренули“, казао је Милатовић.

Позвао се и на оцјену АНБ-а које је било јавно констатовано, а такође је фактор и одлука више судских инстанци.

„Имате такође и односе са Турском али и оцјену јавности“, казао је он.

„Спајић крио држављанство, недопустиво дуго формирао владу, запошљава кадрове бившег режима…“

Тврди да постоји много људи који су основали Покрет а да нису ту као што су Гргуровић, Шпадијер, Крстовић Љиљанић и остали.

„Многи људи из барског одбора, на челу са Милошем Пантовићем. ПЕС је реално имао два функционална одбора. Три. Бар, Подгорицу и Даниловград. Ја колико видим, најважнији људи из тих одбора су напустили Покрет“, казао је он.

Тврди и да замјера Милојку Спајићу неизјашњење о његовом држављанству, недопустиво дуго формирање Владе, али и кадровске предлоге бившег режима.

„Однос према просвјетним радницима који је био супротан програму Покрета Европа сад. На крају, случај Бинали, који сам јавно коментарисао и који је на неки начин унио забринутост о вриједностима које промовише тренутна власт. Човјек за кога је велики број грађана гласао и дао му повјерење, поред електронских сједница, неиклузивног, неаргументованог начина вођења, закључио сам да је Покрет иступио од својих начелних принципа“, казао је Милатовић.

На питање је ли прихватљив Фронт у реконструисаној Влади, Милатовић тврди да је то питање за Спајића и Мандића.

„Ви разумијете зашто сам ја инсистирао на инклузивној Влади? Јесу се разлози због којих сам инсистирао, остварили? Имамо ли убрзање европског пута? Имамо. Јесу ли неки други сада генерални након битке који су раније неку другу причу причали? Јесу. Никад нисам говорио о кадровским рјешењима иако нисам задовољан, а никада јавно нисам то критиковао“, казао је Милатовић.

„Ако демократски процеси буду захтијевали од мене да направим странку, нећу бјежати од одговорности“

Упитан да ли планира да формира нову партију, Милатовић је одговорио:

„Уколико демократски процеси у Црној Гори у наредном периоду то буду захтијевали од мене, од те одговорности бјежати нећу“.

На питање када је посљедњи пут разговарао са Спајићем и када су отворено разговарали о странци, одговорио је:

„Давно, давно. Вјерујте давно. Вјероватно да је то међусобно неповјерење расло… Мислим да ту вјероватно смо обојица допринијели томе. Није више било разговора на начин на који је то функционисало раније. Након побједе на предсједничким изборима сам скоро замрзнуо своју улогу у органима покрета. Мислим да су то нажалост искористили одређени људи блиски претходном режиму, а који су се додатно позиционирали у покрету. Који нијесу били ту када се покрет оснивао и који нијесу ни формално у покрету, а који доносе неке кључне одлуке у покрету. Ти људи су на неформалним позицијама“, рекао је Милатовић не желећи да саопшти имена тих људи.

Тврди да му је оставка била болна и тешка.

„Било ми је болно када видим да су људи ту због малих и ситних ствари. Мени је то тешко. Кад човјек увиди грешку – е ту се људи разликују. Неко настави а неко исправи грешку. Ја сам нажалост доведен у ситуацију да морам да повучем овај радикалан потез јер су ствари пошле у погрешном правцу. Можда ја гријешим а то ће најбоље грађани да пресуде“, казао је Милатовић.

Цијела Црна Гора је позелењела гледајући Одбор за безбједност, тврди Милатовић и додаје да је то због оптужби два човјека који су дио извршне власти.

„Мислим да овдје ми сви морамо знати ко је од њих двојице био у праву оног дана“, казао је Милатовић.

Извор: Вијести

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Милатовић: Ако демократски процеси буду захтјевали од мене да направим странку, нећу бјежати од одговорности

  1. Cjelovita BiH, ovi pede… se ne smiju nj sastati sa Dodikom zbog straha od Amerikanaca. Dokle god budete bitali ovakve kadrove nema vama sreće…..
    Jado, jadni, mad njegovo prođe neće ga niko znati.

  2. ПЕС је склепана орочена творевина по мери и креацији нациста који се крију иза амбасада и криминалаца који су ојадили ову државу , то је шаролико друштво без заједничке идеолошке филозофије , политичког програма и основне идеје о политичкој будућности Црне Горе , зато ће и завршити онако како је креирана , брзо , у журби , накарадно !

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net