ИН4С

ИН4С портал

ЕК припрема мере за прелазак индустрије наоружања на режим ратне економије

1 min read

AFP 2023 / JOHN THYS

Европска комисија предложиће 5. марта низ мера помоћу којих ће ЕУ своју индустрију наоружања пребацити на ‘режим економије у периоду рата’, како би пружила бољи одговор на нападе Русије на Украјину.

Европски комесар за индустрију Тјери Бретон изнеће предлоге за подстицање земаља ЕУ да заједно купују више оружја од европских компанија, како би се тим компанијама помогло да повећају производне капацитете, преноси Ројтерс.

“Морамо да променимо парадигму и пређемо у режим ратне економије. То такође значи да европска одбрамбена индустрија мора да преузме више ризика, уз нашу подршку“, рекао је Бретон.

Он је истакао да ће Европа морати да учини још више да оснажи своју одбрану у случају да за председника САД буде изабран Доналд Трамп, који је претходно критиковао поједине чланице НАТО-а.

“У тренутном геополитичком контексту, Европа мора да преузме већу одговорност за сопствену безбедност, без обзира на исход избора наших савезника сваке четири године“, оценио је Бретон, преноси Спутњик.

Бретонови предлози укључују стварање механизма који помаже земљама које нису чланице ЕУ да купују оружје од европских произвођача.

Предлоге ће такође анализирати и припадници НАТО-а, који су раније поздравили настојања ЕУ да помогну одбрамбене капацитете ЕУ, али и који су упозорили да потези ЕУ не смеју да се косе са радом Алијансе.

ЕК представља војно-индустријску стратегију ЕУ у коју ће бити интегрисана Украјина

Европска комисија ће представити Одбрамбену стратегију Европске уније и опсежан програм европских одбрамбених улагања (ЕДИП), у који Брисел намерава да учлани Украјину како би се упростиле испоруке оружја Кијеву, пише бриселски портал „Еурактив“.

„Украјина би требало да постане пуноправан члан шеме подршке европској одбрамбеној индустрији, што ће такође омогућити да се искористи искуство ове земље и Кијев приближити чланству у ЕУ“, наводи портал нацрт предлога Европске комисије.

Један од главних циљева програма ЕДИП треба да буде „промоција обнове, реконструкције и модернизације украјинске одбрамбене и индустријске базе и њена прогресивна интеграција у европски војно-индустријски систем, што ће допринети међусобној стабилности, безбедности, миру и просперитету“, напомиње Европска комисија.

У првој фази програма, Брисел намерава да позове Кијев да учествује у пројектима за производњу великих количина граната и дронова за Украјину. Европском војно-индустријском комплексу биће препоручено да формира заједничка предузећа са Украјином за „максимизирање ефективне употребе борбеног искуства“ које је украјинска војска акумулирала током 10 година борбених дејстава у Донбасу, преноси Спутњик.

Пројекат наглашава значај милитаризације индустрије ЕУ и значајно повећање њене продуктивности како би се „подржали дугорочни војни напори“. „Еурактив“ не прецизира финансијски обим целокупног програма милитаризације европске индустрије, али наглашава да у почетној фази Европска комисија намерава да за ове потребе мобилише 1,5 милијарди евра. Раније су ову цифру наводили извори у Европској комисији, који су истакли да овај новац неће служити као инвестиција, већ као „гаранција за привлачење најмање 10 пута више приватних инвестиција“ за форсирани развој производње оружја у Европи, преноси Спутњик.

Ово је већ трећи датум када би требало да буде представљена одбрамбена и војно-индустријска стратегија Европске уније. Европска комисија је прво намеравала да је представи почетком фебруара, да би потом исти „Еурактив“ јавио да ће овај програм бити објављен 26. фебруара.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *