Апелациони суд укинуо рјешење Вишег суда за изручење: Нејасно која замолница за изручење До Квона је стигла прва-САД-а или Јужне Кореје
1 min readАпелациони суд Црне Горе је уважио жалбу бранилаца окривљеног До Квон Хyеонга, и укинуо рјешење Вишег суда у Подгорици поводом одлуке о његовом изручењу. Предмет је враћен на поновно поступање.
Апелациони суд Црне Горе је након сједнице вијећа од 05.03.2024.године, донио рјешење којим је уважио жалбу бранилаца окривљеног Кwон До Хyеонга, укинуо рјешење Вишег суда у Подгорици Кв.бр.146/24 од 20.02.2024.године и предмет вратио првостепеном суду на поновни поступак и одлучивање – наводи се на сајту поменутог суда.
Првостепеним рјешењем Вишег суда у Подгорици од 20.02.2024.године, дозвољено је изручење у скраћеном поступку држављанина Републике Јужне Кореје окривљеног Квон До Хyеонга, ради кривичног гоњења због више кривичних дјела по молби Сједињених Америчких Држава, док је одбијено изручење овог окривљеног у скраћеном поступку по молби Републике Јужне Кореје, пише ДАН.
Одлучујући о жалби бранилаца окривљеног, вијеће Апелационог суда је оцијенило да је то рјешење захваћено битним повредама одредаба кривичног поступка из чл.386 ст.1 тач.8 и 9 ЗКП-а, јер нема јасних и ваљаних разлога о одлучним чињеницама по питању редослиједа приспијећа замолница.
– Првостепени суд је навео у образложењу рјешења да је замолница САД-а за изручење дошла један дан раније и то 27.03.2023. године, у односу на замолницу Републике Кореје која је приспјела 28.03.2023. године, који закључак првостепени суд изводи из дописа Министарства правде од 13.02.2024. године и из аката на којима су пријемни печати са датумима пријема. Међутим, није дао разлоге у погледу садржине акта Министарства правде од 19.02.2024.године и његових прилога, у којем је наведено да није спорно да је преко Министарства вањских послова Црне Горе Министарству правде дана 27.03.2023.године достављена нота Амбасаде САД-а којом се тражи привремено притварање, а да је дан касније достављена нота Амбасаде Републике Кореје коју прати молба за изручење, али да је Министарство правде Републике Кореје е-маилом дана 24.03.2023. године доставило молбу за изручење овог окривљеног на енглеском језику, а дана 26.03.2023. године такође е-маилом и на црногорском језику. Првостепени суд није овај акт са прилозима довео у везу и цијенио у складу са одредбом члана 6 став 2 Закона о међународној правној помоћи у кривичним стварима којом је прописано да ће домаћи правосудни орган поступити по замолници за међународну правну помоћ страног правосудног органа и кад је замолница поднесена електронским средством које обезбјеђује потврду о пријему, ако може утврдити њену вјеродостојност, а страни правосудни орган је спреман да достави изворник замолнице у року од 15 дана – наводе у саопштењу Апелационог суда
Додају да су нејасни разлози због којих првостепени суд цијени као замолницу за изручење, имајући у виду да се истим тражи привремено притварање.
– Што су два различита формална акта у смислу члана IV Конвенције о издавању криваца која је закључена између Краљевине Србије и Уједињених америчких држава из 1901 године, која се има примијенити у конкретном случају, а што је све значајно због утврђења редослиједа замолница за изручење – закључују у саопштењу Апелационог суда.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Jasno je da je lice prvo trazila J Koreja ali posto smo mi protektorat Amerike , kako gazda kaze