ИН4С

ИН4С портал

Суђење за убиство Бакије: Адвокат предложио ново психијатријско вјештачење Ђокају

1 min read
Visi sud, Podgorica

Виши суд, Подгорица

Саслушањем вјештака психијатра Жељка Голубовића, данас је у Вишем суду у Подгорици настављено суђење оптуженом Илиру Ђокају за убиство Шејле Бакије и рањавање њеног оца Шабана.

Вјештаци су закључили да се код Ђокаја ради о особи са нарцистичким цртама личности, то је особа ниже толеранције на фрустрацију, повредљивија, сујетнија и склона да се лако увриједи и да доживи повреду себе као личности.

Вјештаци су нашли да окривљени нема никакво психолошко и душевно обољење, те да није утицало на његову свијест, односно да није био неурачунљив.

Бранилац окривљеног, адвокат Срђан Љешковић предложио је да се изврши ново психијатријско вјештачење окривљеног. Суд ће на наредном главном претресу донијети одлуку о предлогу одбране.

Након што је на претходном суђењу прегледан видео запис трагичног догађаја и убиства, окривљени Илир Ђокај рекао је суду данас да је његовој породици важно да се поштује породица и вјера.

“Ја сам тај дан доживио оно што сам мислио да нећу никада, јер сам васпитаван да поштујем породицу и вјеру. Тога дана сам био понижен и вријеђан и схватио сам да породица коју сам цијенио, поштовао и волио да ме не сматра достојна њих и да сам за њих, како су ми изговорили, само ‘човрчуљан, а не човјек’. Иако сам се ја трудио на сваки могући начин да угодим Шејли и његовој породици. То се огледа у томе да сам престао да је једем свињско месо и пијем алкохол. Једино нисам прихватио да промјеним вјеру. Притисак је највише био због тога. Овој несрећи су доприњели увреде и на крају ударац. Ја ћу сносити посљедице”, казао је оптужени Ђокај.

Додао је да жели пред судом да изнесе оно што се покушава сакрити а то је да је ударен испод лијевог ока, тврди окривљени.

“Све што сам рекао пред овим судом је истина. Неколико секунди прије краја снимка чује се туп ударац. То је ударац који сам добио испод ока. Осјетио сам страшан бол, након чега сам реаговао и изазвао ову трагедију за обје породице”, рекао је Ђокај.

Адвокат Срђан Љешковић оспорио је налаз тима вјештака и предложио независно психијатријско вјештачење оптуженог у некој од земаља региона. Сматра да тим љекара вјештака није водио рачуна како се оптужени осјећао када су му упућиване увреде и да ли је то утицало на његово понашање које је довело до кобног догађаја.

Додао је да вјештаци нијесу анализирали и тумачили да ли је ударац, за који одбрана тврди да је оптужени добио у предјелу ока, утицао на његов поступак.

“Приговарамо оваквом налазу и мишљењу, јер постоји више како формалних тако и суштиних пропуста. Највећи пропуст је што нема нигдје навода да су упште вјештаци разговарали са окривљеним детаљно и прецизно да би утврдили каква је његова интраписхичка динамика и не зна се и даље како је он размишљао и функционисао у критично вријеме. Ослонили су се на исказ окривљеног пред правосудним органима који по својој природи утврђују чињенично стање а не интрапсихичку динамику. То је задатак судских вјештака и они то нису урадили. Бавили су се анализирањем снимка али снимак показује како се ко кретао и шта је ко радио, али не показује шта је ко размишљао, шта је ко осјећао и како се ко одлучивао шта треба урадити или како уопште функционисати. Данас смо видјели да не могу детаљно и довољно стручно да објасне мотивацију што је од пресудне важности за процјену способности окрвиљеног да схвати значај дјела која предузима и управља њима а посљедично утиче и на правну квалификацију дјела које му се ставља на терет и самим тим на запријећену санкцију. Повреду ока коју Ђокај задобија су потпуно превидјели, односно изоставили логичну и јасну психијатријску могућност да она њега повријеђује али не физички него психички и како то дјелује на њега. Нису објаснили ни његово понашање непосредно прије самог дјела, зашто ћути има спуштену главу и не говори ништа док траје вријеђање њега и вербални напад на њега“, истакао је адвокат Љешковић.

Сматра да је проблематично увођење љубоморе.

“Вјештаци говоре да су нека осјећања попут љубоморе нормалана осјећања што није утемељено у струци. Поред тога није јасно ко је на кога и зашто љубоморан, а нема нигдје логичнијег објашњења да је Илир Ђокај љут на некога што брани везу. На кога би он могао да буде љубоморан. Мањи проблем у вјештачењу, али и даље јесте проблем и пропуст је то што користе дијагнозе које не постоје у класификационом систему који се код нас користи и двије дијагнозе из исте групе поремећеја Ф 43 преводе на наш језик као потпуно исте а оне нису исте, има разлике између њих”, нагласио је адвокат Љешковић.

“Имамо динамику догађаја гдје вјештаци уопште не објашњавају како структура окривљеног трпи слијед догађаја, вријеђање и омаловажавање њега, онда не објашањавају каква је била његова унутрашња динамика, борба са собом и не објашњавају због чега његове кочинце понашања попуштају. Не објашњавају ни мотив за чињење овог дјела. Због свега горе наведеног тражимо ново вјештачење, јер овај налаз и мишљење је дао тим клинике за психијатрију тражите установу ван Црне Горе”, казао је адвокат Љешковић.

„Тим вјештака медицинске струке је закључио да је окривљени у вријеме извршења кривичног дјела имао способност да схвати значај свог дјела и имао је могућност да управља својим поступцима, а такође констатују да је окривљени имао субјективни доживљај посједовања покојне Шејле Бакије, коју и даље доживљава на извјестан начин као једну врсту ствари, личног ‘супружничког посједа’. Дакле, вјештаци су закључили да је окривљени у вријеме извршења кривичног дјела био урачунљив, а такође потврђују наводе из диспозитива оптужнице да је окривљени дјело извршио из осјећаја ‘личног посједовања оштећене’. Стога, обесмишљени су наводи одбране да окривљени није владао својим поступцима, јер је наводно био испровоциран и увријеђен одређеним ријечима које упорно понавља на протеклим претресима, али смишљено не помиње да су те ријечи потицале од једне старице – бабе покојне Шејле, која ни на који начин није могла угрозити живот окривљеног, да би он критичне прилике посегао за оружјем. Наводи одбране да је отац покојне Шејле физички напао окривљеног прије испаљивања пет пројектила у Шејлу су потпуно депласирани садржином аудио-видео снимка, који је одгледан у доказном поступку, баш као и теза одбране да је отац покојне Шејле њој бранио везу са окривљеним, јер се из снимка управо закључује супротно“, казала је „Вијестима“ адвокатица Тијана Живковић, пуномоћник оштећене породице Шејле Бакије.

Више државно тужилаштво у Подгорици подигло је оптужницу против Ђокај лира, оптуженог за убиство Шејле Бакије (19) и рањавања њеног оца Шабана (42), на Карабушком пољу у Тузима.

У оптужници државне тужитељке Ане Радовић, наводи се да је Ђокај извршио кривично дјело тешко убиство из члана 144 тачка 4 Кривичног законика Црне Горе, кривично дјело убиство у покушају из члана 143 у вези члана 20 Кривичног законика Црне Горе и кривично дјело недозвољено држање оружја и експлозивних материја из члана 403 став 1 Кривичног законика Црне Горе.

“Зато што је 30. септембра 2021. године, око 15.15 сати, у Тузима, у насељу Карабушко поље, свјестан својих дјела чија је извршења хтио, знајући да су његова дјела забрањена, са умишљајем лишио живота оштећену Бакија Шејлу. из ниских побуда, а након тога са умишљајем покушао да лиши живота оштећеног Бакија Шабана. На начин што је на тераси породичне куће оштећених, из безобзирне себичности и осјећаја посједовања оштећене Шејле, која је одбијала да обнови неколико мјесеци раније прекинуту ванбрачну заједницу са окривљеним, за које вријеме је окривљени прогањао оштећену непосредно и телефоном, саопштавајући јој да међу њима није готово и да је њен живот у његовим рукама, из пиштоља непознате марке, калибра 7,65 милиметара, који је невлашћено држао и носио на јавном мјесту и за који није имао издат оружни лист, након разговора током којег је оштећена Б. Ш. поновила своју вољу да не жели да обнови заједницу са њим и да га не воли, у присуству оца оштећене, испалио пет пројектила у правцу Бакија Шејле, који су је погодили у предјелу грудног коша, лијеве руке и лијеве ноге, од којих пројектила је задобила тешке и по живот опасне повреде, усљед којих је истог дана наступила смрт. Након тога, а у тренутку када му се оштећени Бакија Шабан приближио у покушају да га ухвати за руку, окривљени пиштољ окренуо према оштећеном и из њега испалио један пројектил у правцу грудног коша оштећеног који га је погодио, након чега се удаљио ка свом возилу марке “ауди“, регистарских ознака ХН, паркираном испред куће. Да би, пошто је оштећени Шабан кренуо за њим, окривљени, поново, испалио два пројектила, од којих је један пројектил оштећеног погодио у предјелу трбуха и лијеве ноге, док је други пројектил погодио у стуб на тераси куће, којом приликом је оштећени задобио особито тешку и по живот опасну тјелесну повреду у виду стријелне ране устрелине грудног коша, стријелне ране прострелине трбуха и стријелне ране устрелине лијеве ноге”, наводи се у оптужници.

Извор: Вијести

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *