ИН4С

ИН4С портал

Шарановић: Нећу поднијети оставку; Среман сам да идем на полиграф – урађено све како треба

1 min read

Данило Шарановић

„Постоје одређени поступци у МУП-у који су контролни, и сигуран сам да има простора да надлежни службеници МУП-а и Управе полиције предузму одређене кораке и утврде све околности“, казао је министар унутрашњих послова, Данило Шарановић у емисији “Начисто“.

Додао је да су и он и полиграфиста спремни да иду на полиграф да су урадили све како треба.

Питања на полиграфу су била врло директна, која нијесу двосмислена, казао је Шарановић.

На питање да ли је имао консултације са главним специјланим тужиоцем или врховним државним тужиоцем, одговорио је да није.

„Нијесам имао потребе јер знам да постији феноменална сарадња између Сектора за борбу криминала на чијем је челу Шћепановић и СПО“.

Говорећи о досадашњим резултатима власти, рекао је да је направљена снажна спона између МУП-а, полиције СПО и СДТ.

„Толико јака и имуна на све покушаје слабљена, а ти покушаји су се дешавали и прије два мјесеца и прије мјесец…А видимо и због чега, видите да се ударило на најјаче криминалне групе“.

Казао је да ће бити само мали шраф једног система који нико неће моћи да поремети у најмери да испоручи резултате.

„Нека се спреме, нека гледају и нека чекају“, поручио је криминалним групама.

Шарановић је рекао да је одржан велики број састанака чланова Владе који су надлежни за питања безбједности.

„Са члановима свог политичког субјекта нијесам разговарао о овоме. Јесам разговарао са члановима Владе, на првом мјесту са премијером“.

Поновио је да не зна зашто је дошло до избора в.д. директора полиције на овај начин.

„Што се тиче партије, политичких провјера, то ће радити партијски органи, а ја као министар као и до сада, предузимаћу 150 одсто својих напора да наставимо са испоручивањем резултата као и до сада“.

На питање да ли је изненађен што је Андреј Миловић изузео мишљење као и министри из Демократа, одговорио је да не би у то улазио и да то треба њега питати.

На питање да ли је Влада на „климавим ногама“ одговорио је да није сигуран да било који појединац може да утврди тако нешто.

„Ако би било ко на овакво питање одговорио са ‘да’ или ‘не’ био би неозбиљан“.

Он вјерује да ће сви политички субјекти показати политичку зрелост у оваквом тренутку.

„Треба трагати за компромисом“.

„Да не вјерујем да је могућа потпуна декриминализација Црне Горе, не бих прихватао ову функцију“, казао је Шарановић.

На питање да ли његове ставове дијеле сви чланови Владе из Демократа, с обзиром на то да се не оглашавају ни Алекса Бечић ни Момо Копривица, одговорио је „наравно“ и да су сви изузели мишљење на сједници Владе, али да су врло дисциплиновани и не улазе „једни другима у надлежности“.

Казао је да ће у најкраћем могућем року, по могућности у понедјељак расписати конкурс за директора полиције у пуном мандату.

Шарановић је рекао да без обзира на различлитости, Влада је на правом путу када су у питању национални приоритети.

„Да ли постоје неке друге политичке консеквенце, али гарантујем да док будем обављао ову јавну функцију обављаћу је у складу са оним што је јавни интерес и приоритета број један – а то је борба против организованог криминала и корупције“

Казао је да неће поднијети оставку, јер био тада били задовољни они „због којих је неће поднијети“.

„То су и Зоран Лазовић и екипа из хотела Подгорица и Гранд екипа“.

Рекао је да му није ускраћено повјерење у Влади, и то може да уради само парламент који га је изабрао за министра.

„То што Влада није изабрала полицијског сслужбеника већинм гласова на мој предлог, не значи да је мени ускраћено повјерење“.

Поновио је да није било аргумената зашто Шћепановић није прихватљив, а није добио одговор шта су мотиви да Влада изабере другог кандидата.

Рекао је да би се осјећао врло лоше да је било који члан Владе могао да побије било коју тврдњу због чега овај кандидат (Шћепановић) није најбољи.

На питање како је Радовића, ако је Вељовићев кадар, предложио за шефа Координационог тијела за израду националне стратегије за борбу против прања новца и финансирања, Шарановић је одговорио да његов однос према службенику не смије да буде заснован на било каквом субјективном осјећају.

„Да ли је неко полазио од претпоставке да ли је неко за вријеме ДПС-а био на неким важним функцијама, мене то не интересује. Мене интересује да ли је неко достојан да обавља функцију в.д. да ли је најбоље рјешење, да ли је најбољи у конкуренцији…“

Казао је да је премијеру и прије тога у разговору предлагао неколико кандидата који би могли да обављају ту функцију.

Шарановић је рекао да се искључиво креће у оквиру закона, надлежности и да води рачуна о кредибилитету и интегритету сваког службеника и зато је предложио полиграфско тестирање.

„У питању је била потреба због злонамјерног дискурса у јавности, сузи простор за било какве спекулације да се ради међупартисјкој борби за превласт у безбједносном сектору“.

Новинар је Шарановића питао зашто је Радовић, по оцјени Демократа, Вељовићев човјек, а други то нијесу, иако су напредовали у том систему, у вријеме Вељовићеве ере.

„Имали смо критеријуме – радну биографију, знамо шта је неко радио и какви су му резултати, какав је утисак оставио током разговору, имамо резултат полиграфског тестирања а имамо и сазнања која су означена степеном тајности или оперативна…То што сам предложио најболкег то је била моја дужност, али то не значи да су остали лоши“.

На питање каква је посљедица тога што четворо од шесторо кандидата није прошло полиграф, одговорио је да су све то незваничне информације.

Шарановић је на питање да ли је полиграфско тестирање обављено у кабинету државног секретара, одговорио да је важно да је полиграфско тестирање обављено у МУП-у и у складу са условима из Правилника.

„То је обављено паралелно док сам ја обављао интервјуе са кандидатима“.

Казао је да није тачно да је старији искуснији полиграфиста одбио да то ради и да га је замијенио млађи.

„Први пут чујем ту информацију“.

Рекао је да је разговарао са полиграфистом уочи тестирања да ли је неко вршио притисак на њега и да је он одговорио да није.

Није могао рећи која су била питања на тестирању јер би прекршио Закон о тајности података.

„Могу да кажем шта је био циљ полиграфског тестирања – да добијемо одговоре на питања и сузимо сумње да ли је евентуално повезан са неким криминалним групама, да ли на неки начин учествовао у шверцу цигарета, дроге…“

„Нијесам изговорио ниједно име кандидата који нијесу прошли полиграфско тестирање, али сам сматрао да је интерес јавности да зна због чега сам предложио Лазара Шћепановића“, казао је Шарановић.

Рекао је да је тим тестирањем хтио да отклони сумње да је хтио да дође до „пожељног кандидата“.

Каже да су неки кандидати на интервјуу признали да су прије тога разговарали са неким из свијета политике.

„Г-дин Радовић је рекао да је разговарао са премијером“

Шарановић је објаснио да је избор вршиоца дужности директора полиције експлицитно дефинисан Законом о унутрашњим пословима, док Закон не захтијева сагласнот Владе за именовање в.д. помоћника директора полиције.

Тврди да није он изнио податке који каандидате нијесу прошли полиграфски тест.

„Свако поступање базирам на оно што је јавни интерес и на закону“, рекао је Шарановић.

На питање које је помоћнике директора полиције он именовао, одговорио је да је именован Лазар Шћепановић за в.д. помоћника, а у мандату ове Владе истекли су в.д мандати тројици помоћника којима је продужен в.д. мандат за шест мјесеци.

Рекао је да за та именовања није тражио сагласност Владе.

На питање зашто није тражио сагласност Владе, кад закон то налаже, Шарановић је одговорио да нема сумње да иједан његов потез показује да је овдје постајала било каква лична или партијска афилијација.

Казао је да Закон о унутрашњим пословима дефинише избор помоћника директора полиције у пуном мандату, а ово су вршиоци дужности.

На питање зашто и даље остаје у Влади, одговорио је да Влада није овог или оног политичког субјекта, већ је Влада Црне Горе.

„Шта ја радим у овој Влади и Демократска Црна Гора? Радимо све што је у јавном интересу“

На питање ако је Радовић Вељовићев кадар шта су радили од формирања Владе до 12 марта да Вељовићевог кадра макну са те позиције, Шарановић је одговорио да су посланици у Скупштини, а он је министар у Влади.

„Знате како дјелују посланици у парламенту. Знате мој манир, причам само о чињенично утемељеним стварима. Нико ме није консултовао нити је требало, када су сачинили то саопштење, да ли су полазили од претпоставке јер га је Влада Мила Ђукановића именовала на одређене функције, то ћете морати њих да питате…Могу да вам кажем само оно што осјећам, господин Радовић у таквој конкуренцији није завриједио моје повјерење да буде најјбољи кандидат“.

Како је додао, његова станка је могла да каже и да је Радовић најбољи кандидат, али то не значи да би он поступио тако.

Шарановић је на питање ко је за њега Александар Радовић којег су његове партијске колеге повезале са Веселином Вељовићем и који је пао на полиграфу, одговорио да није рекао ко јесте, а ко није пао на полиграфу и није одавао тајне податке.

„Био бих неозбиљан кад бих у доношењу оваквих одлука на основу паушалних оцјена, оваквих и онаквих…“

Рекао је да Лазар Шћепановић направио разилку у односу на остале кандидате и кад су у питању резултати рада, радно искуство, полиграфско испитивање…

„Предложио сам најбољег кандидата, изабран је други, а то не значи да је изабран најбољи“.

То што је предложио Шћепановића, како је рекао није његово субјективно мишљење.

Подсјетио је да су циљеви Црне Горе на путу ка ЕУ борба резултати у борби против корупције и организованог криминала.

Тврди да Влада „није баш била несагласна“ и да је Влада на маратонској сједници највише времена потрошила на информацију о кандидатима и нико није понудио ниједан контрааргумент.

„Гласање је друго“, казао је Шарановић.

Шарановић каже да овом питању треба приступити искључиво са правног и нормативног аспекта и тврди да није у питању политичка игра.

На питање зашто није предложио другог кандидата, одговорио је да Пословник Владе јасно дефинише рад Владе на сједницама.

„Ако имате као тачку дневног реда Предлог за одређивање в.д. директора Управе полиције значи да министар унутрашњих послова предлаже Влади кандидата за в.д. директора“.

Како је додао, та тачка мора да има предлог министра и само једна особа може бити кандидат на једној тачки дневног реда, на једној сједниици Владе.

„Сматрам да јесмо постигли сагласност ко је најбољи кандидат“

На питање која су кривична дјела почињена на сједници приликом избора в.д. директора полиције и против којих чланова Владе ће поднијети пријаву, он је одговорио да је одлука донијета супротно члану 16 став 4 Закона о унутрашњим пословима.

„Ако постоје кривична дјела то ће утврдити надлежне судске инстанце“, казао је.

На инсистирање водитеља да одговори на питање против кога ће поднијети пријаву, рекао је да је СДТ предузело почетне кораке о утврђивању одговорности.

„Радујем се да инсистуције саме покрећу ове поступке“.

Рекао је да је интерес свих да Управни суд утврди да ли је на таконит или незаконит начин донијето рјешење о именовању в.д директора полиције.

„МУП ће покренути управни спор“, рекао је Шарановић.

Министар унутрашњих послова Данило Шарановић извинио се вечерас новинарима због односа Владе према њима на сједници када је биран в.д. директора Управе полиције.

„Желим да се извиним представницима медија, али и да их позовем да сви имамо додатну позорност када је у питању однос према јавнсот“, рекао је Шарановић и додао да ће тако он вечерас говорити само оно што је истина.

Рекао је да су биле претпоставке да није желио да се из политичких разлога није појавио на сједници Владе, што није тачно.

Казао је да и вицепремијер Алекса Бечић није био на сједници због приватних разлога.

Влада Црне Горе је одбила Шарановићев предлог за вршиоца дужности директора Управе полиције и на предлог премијера Милојка Спајића именовала Александра Радовића,

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *