Лажиране дипломе никшићке средње школе
1 min readФалсификована увјерења неопажано прошла кроз секретаријат за локалну самоуправу и Завод за запошљавање Црне Горе, одакле су путем јавног огласа Е. Б. и Х. Ф. и примљене у радни однос. Директор Прве средње стручне школе Миломир Шумић казао је да није упознат са случајем фалсификовања. Извори “Вијести” претпостављају да је број лажираних домаћих диплома много већи, јер од школе до тржишта рада не постоји установа задужена за њихову контролу
Двије медицинске сестре, против којих су јуче поднесене кривичне пријаве због фалсификовања исправе, лажирале су дипломе Прве средње стручне школе у Никшићу, у оквиру које постоји смјер здравствени техничар.
Према сазнањима “Вијести”, Е. Б. и Х. Ф. радиле су у једној болници на сјеверу државе, а лажне образовне исправе откривене су у оквиру контроле диплома у здравственим установама коју је иницирао министар здравља Војсилав Шимун.
Лажне дипломе претходно су неопажано прошле кроз секретаријат за локалну самоуправу и Завод за запошљавање Црне Горе, одакле су путем јавног огласа и примљене у радни однос.
Извори “Вијести” тврде да ово није усамљени случај и да се претпоставља да је број лажираних диплома у Црној Гори много већи јер ни јединице локалне самоуправе које овјеравају образовне исправе, нити Завод за запошљавање, не провјеравају вјеродостојност документације.
Директор Прве средње стручне школе Миломир Шумић јуче је “Вијестима” казао да није упознат са случајем фалсификовања диплома те установе и најавио да ће се чим добију потребне информације огласити.
“Вијести” очекују и одговор Министарства просвјете, науке и иновација (МПНИ) на питања о томе да ли су упознати са фалсификовањем диплома никишћке школе, да ли је и која од институција у обавези да провјерава образовне исправе које не долазе из иностранства и шта ће урадити поводом откривања и таквих фалсификата.
Министарство тражи ургентну реакцију надлежних
Према незваничним информацијама “Вијести”, двије медицинске сестре претходних мјесеци обучаване су на хирургији једне болнице, а једна од њих имала је завршену гимназију и паралелно похађала Високу медицинску школу, док је диплома из Никшића била фалсификат. Друга је, тврде извори, примљена на одређено вријеме и уговор о раду јој истиче данас.
Из Министарства здравља јуче је саопштено да их је једна здравствена установа обавијестила да постоји сумња на вјеродостојност документа за двије дипломе о стеченом средњем образовању…
“Одмах по сазнању за ове случајеве, менаџмент установе поднио је кривичне пријаве надлежним органима због сумње на лажне и неистините образовне исправе. Због сумње да су Е. Б. (која је престала са радом отказом уговора о раду на сопствени захтјев) и Х. Ф. (којој уговор о раду на одређено истиче 15.3.2024. године) извршиле кривично дјело фалсификовање исправе из члана 412 Кривичног законика, очекујемо од надлежних органа да поступају у складу са својим надлежностима и овлашћењима у циљу рјешавања овог значајаног институционалног изазова. Министарство здравља изузетно цијени ангажман менаџмента установе у којој су откривени ови случајеви…”, пише у саопштењу.
Из Министарства здравља јуче је саопштено и да ће упутити иницијативу ресорима рада и социјалног старања, као и просвјете, науке и иновација, како би у складу са надлежностима провјерили вјеродостојност образовних исправа медицинског особља у домовима за старе, односно образовним установама предшколског образовања.
“Овим путем апелујемо на надлежне органе да у циљу заштите здравља свих грађана и избјегавања озбиљних посљедица које неквалификована лица могу проузроковати, најургентније поступају у евентуалним случајевима лажних образовних исправа у сектору здравства”, истакли су из овог ресора.
Подсјетили су да су све здравствене установе у Црној Гори – домови здравља, опште и специјалне болнице, клиничко-болнички центри, Клинички центар Црне Горе, Завод за трансфузију крви, Завод за хитну медицинску помоћ, Институт за јавно здравља, по налогу Министарства здравља, покренуле процедуре и упутиле надлежним институцијама захтјеве за провјеру вјеродостојности образовних исправа свих запослених.
“С обзиром на велики број запослених, овај процес може захтијевати одређени временски период. Када поступак буде окончан до краја, очекујемо потпуне и обједињене информације”, закључили су из министарства.
Домаће дипломе пролазе испод радара
МПНИ је претходних мјесеци поднијело кривичне пријаве против десетина особа због сумње да су том ресору на нострификацију доставили лажне и неистините образовне исправе. Међутим, ниједна се не односи на лажне дипломе црногорских средњих школа и факултета.
Из ресора, којим руководи Анђела Јакшић Стојановић, казали су раније “Вијестима” да су држављани Црне Горе који су у посљедњој години покушавали да подметну МПНИ лажне дипломе, најчешће фалсификовали образовне исправе са државних факултета у региону.
Истакли су да је много теже испитати сумњиве дипломе које су се “провукле” испод радара и нашле на тржишту рада.
“Ситуација је много комплекснија када су у питању тзв. ‘купљене дипломе’ јер је неопходно остваривање јаке међуинституционалне сарадње између надлежних министарстава, односно Министарства просвјете, науке и иновација, Министарства унутрашњих послова и надлежне инспекције, али и успостављање сарадње са институцијама из земаља у којима су издате образовне исправе. Дакле, у сваком конкретном случају је потребно прикупити доказе, упоредити податке о датумима полагања испита са датумима уласка/изласка у/из земље…”, одговорили су крајем прошле године из МПНИ.
Казали су да ће упутити Влади иницијативу да се формира интерресорна група која ће се бавити овим проблемом и испитати потенцијално спорне дипломе, прво у државној управи и све случајеве за које постоји основана сумња да су купљене процесуирати надлежним органима.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: