Ћуковићев „Терор разоноде“
Књига „Терор разоноде” Александра Ћуковића управо је угледала свјетлост дана у издању Института за српску културу из Никшића, а садржи изабране текстове настале разним поводима у периоду између 2012. и 2023. године. Ријеч је о филозофским есејима, стручним радовима, колумнама, бесједама, интервјуима, разним интервенцијама и приказима. Књигу чине три поглавља: „Огледи, чланци, интервенције”, „Бесједе” и „Интервјуи”. Највећи дио текстова у овој књизи настао је, између осталог, и као критика испразности разоноде, али и критика манипулације разонодом.
„Као књижевни критичар широких интересовања, Александар Ћуковић литерарним дјелима приступа знатно шире од обичног праћења текуће продукције. Појаве и дјела он врједнује свеобухватно и стручно, и на тај начин показује обим и дубину познавања књижевноумјетничког стваралаштва. Посједује истински дар да уочи, и неспорну способност да оцијени и афирмише она дјела која врједносну љествицу књижевне умјетности помијерају навише. И овом својом књигом Александар Ћуковић указује на важност културе као стуба друштвене стварности”, записао је проф.др Будимир Алексић.
„Књига Терор разоноде Александра Ћуковића представља јединствену идејну, садржајну и методолошку синтезу којом је дочарана ширина ауторових интелектуалних интересовања, ванредни потенцијал огледања у различитим жанровима, као и досљедност у тумачењу (ван)умјетничке збиље. Терор разоноде је примарно књига дубоке оданости Гутемберговој галаксији, потом академска објава рата доминирајућем духу површности и лаке забаве, коначно – пријеко потребно ободрење креативној сабраћи. Избором провокативног и комуникативног наслова за грађу која захтијева обавијештног и посвећеног читаоца Ћуковић опомиње да је вријеме удобности прошло, те да се академским апелом мора стићи и тамо гдје стерилна и самодовољна академска мисао не залази”, сматра др Радоје Фемић.
„Из пера истакнутог аутора Александра Ћуковића читамо дјело које је анлитичношћу и стрпљивим приступом сабрало мисли, коментаре, интервјуе, критике и огледе на разне важне теме из књижевности и филозофије. Њиме је аутор понудио другачију али свеобухватну форму којом је освјежио жанровске стереотипе те понудио штиво које остаје свједок једног времена. Терором разоноде, аутор отвара значајан простор за темељна истраживачка читања, интерпретације које ће окупљене бити лексикон могућих тумачења, као залог будућим генерацијама”, мишљења је мр Јелка Маловић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: