Истраге тешке 40 милиона евра резултат су Специјалног полицијског тима у 2023. години
1 min readСпецијално полицијско одјељење (СПО) у прошлој години покренуло је седам, а окончало три финансијске истраге, којима се покушава ући у траг вриједној имовини окривљених, за коју се вјерује да су стекли бавећи се организованим криминалом.
Финансијским истрагама обухваћена је 361 особа што је готово три пута више у односу на 127 осумњичених, колико их је током 2023. године кривичним пријавама означено за стварање криминалне организације, прање новца, злоупотребу службеног положаја, шверц цигарета…, преносе Вијести.
Окончаним финансијским истрагама укупно је обухваћено 67 особа, а информације које су о имовини прикупили службеници Специјалног полицијског одјељења достављене су поступајућим тужиоцима, који упоредо воде кривичне истраге због стварања криминалне организације.
Укупна материјална штета обухваћена кривичним пријавама, коју су током прошле године службеници СПО поднијели Специјалном државном тужилаштву (СДТ), износи готово 40 милиона еура, одговорено је “Вијестима из тог полицијског одјељења, којим руководи Предраг Шуковић.
Директна штета по буџет Црне Горе је преко 21 милион што је двадесет пута више него што је то био случај током упоредне 2022. када је кривичним пријавама СПО обрачуната материјална штета по државну касу од 907.485 еура…
“Материјална штета обухваћена кривичним пријавама поднесеним Специјалном државном тужилаштву износи 38.772.923 евра, 241.642 УСД, 125.000 ЦХФ и 32.570 ГБП, од чега на штету буџета Црне Горе износи 21.024.136 евра и вишеструко је већа у односу на штету из 2022. године – 907.485 евра”, побројали су аналитичари СПО.
Значајно повећање предмета догодило се због коруптивних кривичних дјела када је Специјално полицијско одјељење поднијело шест кривичних пријава и извјештаја као допуне кривичних пријава из области – високе корупције.
Током 2023. године због високе корупције, по налогу СДТ-а, процесуирано је 14 особа због сумње да су починили 13 кривичних дјела, а ухапшена су и два бивша директора Управе полиције – Веселин Вељовић, који се и даље од јула 2023. налази у притвору и Славко Стојановић, због злоупотребе службеног положаја.
“Међу процесуираним су три полицијска службеника, од чега четири јавна функционера (бивши директор Управе полиције, министар одбране, државни секретар у Министарству одбране и извршни директор Фонда за заштиту животне средине) и четири царинска службеника. Поред пријављених лица, по налогу поступајућег специјалног тужиоца лишен је слободе још један бивши директор Управе полиције, који је у вријеме извршења дјела био јавни функционер, због основане сумње да је извршио злоупотребу службеног положаја”, пише у одговору Управе полиције.
По налогу Специјалног државног тужилаштва, којим у протекле двије години руководи Владимир Нововић, лани је ухапшено 65 особа, а међу лицима која су обухваћена кривичним пријавама је 12 службеника Управе полиције и један припадник Агенције за националну безбједност на раду у полицији…
“У акцији коју је Специјално полицијско одјељење предузимало по налогу и заједно са СДТ-ом, а на основу вишемјесечног планираног и координисаног дјеловања СДТ, СПО и ЕУРОПОЛ-а, лишен је слободе и вршилац дужности помоћника директора Управе полиције за Сектор за борбу против криминала, због постојања основа сумње да је учинио кривично дјело из надлежности СДТ-а”, наводи полиција.
На удару чак 27 припадника ОКГ
И у документима Европске комисије лани је похваљен рад СДТ-а и СПО гдје је, између осталог, наведено да је Специјално полицијско одјељење поступало са високом приправношћу у великом броју случајева високог нивоа корупције и организованог криминала, што показује “дубоку инфилтрацију организованог криминала у државним структурама”…
СПО је у извјештају за прошлу годину навело да су њихови службеници СДТ-у поднијели 27 кривичних пријава и извјештаја као допуне кривичних пријава, против 127 физичких лица због основа сумње да су починили 244 кривична дјела, као и против и пет правних лица, због основа сумње да су починили девет кривичних дјела.
“Од укупног броја кривичних пријава, њих 20 односи се на извршена кривична дјела на организовани начин, којима је обухваћено 106 физичких и правни правних лица”, наводи УП.
У статистичким подацима за 2023. наведено је да се међу процесуираним особама налазе имена чак 27 особа, који су у полицијским документима заведени као припадници организованих криминалних група у Црној Гори.
“Специјално полицијско одјељење је покренуло више опсежних активности на откривању, доказивању и процесуирању учинилаца кривичних дјела из области борбе против организованог криминала и високе корупције, те су и остварени одлични резултати, што је допринос потпуне посвећености оперативног састава ове организационе јединице полиције”, нагласили су из Управе полиције.
У дим отишло 100 милиона
Извјештајни подаци Специјалног полицијског одјељења показују да је током 2023. године прокријумчарено преко царинске линије у непознатом правцу, ради пласирања на сивом тржишту, 109.833 пакета цигарета при чему је наступила директна материјална штета по буџет Црне Горе од око 100 милиона еура.
У области борбе против кријумчарења цигарета, службеници Специјалног полицијског одјељења су Специјалном државном тужилаштву током 2023. поднијели три кривичне пријаве против укупно 15 особа и пет правних лица.
Велика акција због шверца цигарета догодила се у љето прошле године када се на удару нашла криминална организација, одбјеглог Никшићанина Александра Мркића, за коју се вјерује да је годинама шверцовала велике товаре цигарета…
Нови удар на шверц цигарета догодио се пред крај 2023. када су ухапшени – власник Кошаркашког клуба Морнар Ђорђије Павићевић, његов бивши запослени Никица Ковачевић и двоје цариника због сумње да су организовали шему кријумчарења најмање три брода натоварених контејнерима цигарета…
Важан стуб у криминалној пирамиди шверца цигарета уздрман је крајем фебруара ове године када је по налогу СДТ-а ухапшен Александар Ацо Мијајловић, за којег се вјерује да је био на челу шверцерске шеме цигарета али и још седам особа међу којима је и неколико бивших и садашњих полицијских старјешина…
“Међу пријављеним лицима лани је процесуирано шест службеника Управе прихода и царина, од којих четири у својству чланова Комисије за уништавање одузетих цигарета, који се терете за помагање у кријумчарењу цигаретама у дужем временском периоду, али и за коруптивна кривична дјела. Такође, међу пријављеним су два лица која су евидентирана као припадници организованих криминалних група”, наводи се у одговору “Вијестима”.
Повећање 120 одсто
Статистика СПО за 2023. годину показује да је број откривених кривичних дјела у односу на 2022. годину повећан за 24,49%, док је број откривених кривичних дјела у 2022. години у односу на 2021. годину повећан за чак 120,23 одсто…
Током 2023. години службеници СПО поднијели су СДТ-у шест кривичних пријава и извјештаја као допуне кривичних пријава, којима је обухваћено 35 лица особа, које се терете да су извршила 46 кривичних дјела против живота и тијела.
Од њих 35 чак 18 су означени као чланови организованих криминалних група.
“Међу пријављеним су два полицијска службеника. Лишено је слободе 14 лица. Од назначеног броја кривичних дјела, 11 се односе на кривична дјела која су усмјерена против живота и тијела, а 35 на чланство у криминалној организацији. Од 11 дјела, која су усмјерена против живота и тијела, осам је криивчних дјела тешко убиство путем помагања, два дјела тешко убиство у саизвршилаштву и једно дјело убиство у покушају путем помагања”, наводи полиција.
Аналитичари СПО су током 2023. завели и да је због шверца дроге СДТ-у поднијето осам кривичних пријава и извјештаја као допуне кривичних пријава, којима је обухваћено 47 особа.
Због трговине људима процесуирано је шест особа.
СДТ води евиденцију о привремено одузетој имовини
Специјално полицијско одјељење у координацији са Специјалним државним тужилаштвом спроводи континуиране активности са циљем да се за сва кривична дјела, која генеришу имовинску корист у фази извиђаја, паралелно спроводе и други доказни поступци.
Прецизне податке о привремено одузетој имовини води СДТ.
“Поступак прикупљања доказа у правцу потврђивања основа сумње да је извршено или се припрема извршење кривичног дјела (криминалистичка истрага) и поступак предузимања радњи које имају за циљ прикупљање података финансијске природе (финансијска истрага) који се могу користити и за класично одузимање (имовинска корист створена извршењем кривичног дјела) и за проширено одузимање (имовинска корист из криминалне дјелатности), односно да се у конкретним случајевима формирају оперативни тимови који ће бити састављени од инспектора који спроводе криминалистички извиђај/истрагу и инспектора који спроводе финансијски извиђај/истрагу”, појашњено је у Управи полиције.
Службеници СПО прикупљају обавјештења и документацију у више предмета у циљу доказивања основаности сумње да су извршена кривична дјела против службене дужности, платног промета, привредног пословања, прања новца, као и у циљу спровођења финансијских истрага и одузимања имовинске користи стечене криминалном дјелатношћу.
У СПО фали 20 службеника
Тренутно у Специјалном полицијском одјељењу радно је ангажовано 30 службеника, док је важећим Правилником о унутрашњој организацији и систематизацији Министарства унутрашњих послова – Управе полиције систематизовано 50 радних мјеста.
Наводе, међутим, да је попуњавање Специјалног полицијског одјељења “активност којој се поклања посебна пажња”.
“У претходном периоду оснажили смо Специјално полицијско одјељење са радним ангажовањем службеника са вишегодишњем искуством на пословима организованог криминала, корупције, економског криминала, као и са службеницима који имају искуство и специфичне вјештине и знања у области пореза и привредног пословања у другим органима државне управе”, објашњава се у одговорима УП.
Лани “опрано” 8.132.822 евра
Службеници Специјалног полицијског одјељења током 2023. године вјерују да је укупан износ новчаних средстава, који је стечен криминалним активностима, и пласиран у легалне токове 8.132.822 евра.
Та кумулативна цифра је значајно већа у односу на упоредну годину 2022. годину када је у Црној Гори “опрано” 971.100 евра.
“Службеници СПО у области борбе против прања новца Специјалном државном тужилаштву поднијели су пет кривичих пријава и извјештаја као допуну кривичних пријава, којима је обухваћено 13 лица, која се терете да су извршила 19 кривичних дјела прање новца, примарно због кривичних дјела – неовлашћена производња, држање и стављање у промет опојних дрога и других кривичних дјела. Двије кривичне пријаве којима је обухваћено четири лица, примарно због почињених кривичних дјела прање новца. Међу пријављеним лицима су три полицијска службеника”, наводи Управа полиције.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: