„Константна политичка нестабилност паралише образовање, културу и права“
1 min readКонстантна политичка нестабилност и неизвјесност паралише рад свих и институција и друштва, сматра редитељ Гојко Беркуљан. Ректор Универзитета Црне Горе Владимир Божовић каже да је наша земља у константном стању кризе, а да се то може ријешити само стратешким планирањем. Омбудсман Синиша Бјековић је истакао да институције морају поштовати мишљење Заштитника људских права, којем се обичан човјек све више обраћа.
Ректор Универзитета Црне Горе Владимир Божовић сматра да постоји политичка воља да се стање у образовању, култури и људским правима поправи, али да је потребно знати начин на који ће се то остварити.
Каже да је стање на УЦГ боље него претходних година.
Када је ријеч о образовању, истиче да је неопходна стратешка промјена.
„Црна Гора је у константном стању кризе, а да смо се менталитетски усмјерили за рјешавање неких питања ад хоц, а потребни су стратешки правци развоја“, казао је он и додао да ће ове године на Универзитету организовати округле столове како би се разговарало о томе.
Омбудсман Синиша Бјековић каже да Заштитник има преко 1200 предмета у раду. Највише је притужби на ћутање администрације и на дискриминацију.
„Сматрам да се морамо осврнути на обичне људе и почнемо рјешавати нагомилане проблеме“, казао је он.
Каже да је култура дијалога на веома ниском нивоу, те да и медији морају дати свој допринос.
Подсјетио је да мишљење омбудсмана није правно необавезујуће за институције, те да ће у најновијем извјештају бити наведени сви који нијесу поштовали мишљење Заштитника.
„Константна политичка нестабилност и неизвјесност паралише рад свих и институција и друштва“, сматраја редитељ Гојко Беркуљан.
Беркуљан каже да је статус умјетника увијек био упитан. Много ствари из свијета културе тек сад конкретније почињу да живе, сматра он.
„Култура је жртва друштвено-политичких дешавања“, каже редитељ.
Бјековић се надовезује да управо због свих збивања у друштву имамо младе код којих је све присутније насиље.
Институције морају слушати глас струке
Божовић не мисли да се глас универзитетских професора не чује довољно, те да се годинама на трибинама на Универзитету воде полемике о веома важним питањима, али да нијесу наишли на интересовање медија.
Беркуљан сматра да институције морају слушати глас струке, јер се она труди да буде коректор аномалија у друштву.
„Када је ријеч о култури имали смо много позитивних примјера сваки пут када се послушао глас струке“, казао је он.
Када је ријеч о вјештачкој интелигенцији (АИ),Беркуљан каже да наш систем није спреман за њу, те да је питање шта ће бити са едукованим кадром. Божовић каже да АИ напада цијели образовни систем.
„Ускоро би требало да донесемо сет препорука за коришћење АИ како студената тако и запослених на Универзитету“, казао је он.
Извор: РТЦГ
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: