До Квон изашао из Спужа, „прослијеђен“ у СПО
1 min readЈужнокорејски држављанин До Квон након одслужене затворске казне спроведен је у просторије Специјалног полицијског одјељења, уз јаке мјере обезбјеђења.
Такозваном „краљу криптовалута“ данас је истекла затворска казна, а из суда су јуче најавили да ће му бити одузете путне исправе, како не би могао да напусти Црну Гору.
Вијеће Врховног суда донијело је раније јуче рјешење о одлагању изручења До Квона Јужној Кореји, до доношења одлуке по поднијетом захтјеву Врховног државног тужилаштва за заштиту законитости.
Из Врховног суда објаснили су да је одлучивано о предлогу ВДТ-а од 6. марта и рјешења Апелационог суда од 20. марта, поднијетом уз захтјев за заштиту законитости.
“… Донијело је рјешење којим је одређено одлагање горе наведених рјешења о изручењу окривљеног Кwон До Хyеонга Републци Јужној Кореји, а по молби Министарства правде Републике Јужне Кореје, од 24. марта 2023. године, до доношења одлуке по поднијетом захтјеву за заштиту законитости”, пише у саопштењу Врховног суда.
Најавили су да ће након одлуке о томе обавијестити и Министарство правде, које је сада дужно да о томе извијести државу што је тражила изручење.
У захтјеву ВДТ-а наводи се да су нижестепени судови утврдили да су испуњене законске претпоставке за изручење До Квона Јужној Кореји као и да је окривљени дао сагласност да се изручење обави у поједностављеној процедури…
Пише да је цитираним рјешењима “повријеђен закон те да се та повреда огледа у томе да се есктрадиција у скраћеној процедури примјењује само у оним предметима изручења када је поднијета једна молба”…
У захтјеву за заштиту законитости ВДТ-а, на чијем је челу Милорад Марковић, стоји и да у осталим ситуацијама, када постоје двије или више молби за изручење, нема простора да се примијени скраћена процедура есктрадиције већ се примјењује редовни поступак изручења.
“Када суд по свакој замолници за изручење одлучује у смислу испуњености законских услова за изручење, након чега министар правде… одлучује о дозволи изручења”, наводи се у захтјеву ВДТ-а.
Вијеће у саставу суткиња Миленке Секе Жижић као предсједнице вијећа и судије Ане Вуковић, Зорана Шћепановића, Весне Вучковић и Секе Пилетић, као чланова вијећа, донијело је рјешење сходно одредби члана 440 став 4 Законика о кривичном поступку, наводећи да су у овом случају судови преузели надлежност министра правде.
У образложењу се наводи да је суд прекорачио овлашћења која му припадају по Закону о међународној правној помоћи у кривичним стварима и преузео овлашћења која су у надлежности министра правде…
Захтјев за заштиту законитости подигнут је и због тога што Апелациони суд у жалбеном поступку није саслушао државног тужиоца у Врховном државном тужилаштву супротно одредбама Закона о међународној правној помоћи у кривичним стварима и Закона о државном тужилаштву, којим је прописано да једино Врховно државно тужилаштво поступа пред Апелационим судом, чиме је повриједио одредбе кривичног поступка, а што је било од утицаја за доношење законите судске одлуке.
Врховно државно тужилаштво предложило је Врховном суду да утврди да је захтјев за заштиту законитости основан и да донесе пресуду којом ће се преиначити одлука суда.
Апелациони суд одбио је прекјуче жалбу бранилаца До Квона и потврдио рјешење Вишег суда у Подгорици од 6. марта.
Првостепеним рјешењем Вишег суда дозвољено је изручење у скраћеном поступку До Квона, ради кривичног гоњења због више кривичних дјела по молби Јужне Кореје, док је одбијено изручење у скраћеном поступку по молби САД.
Извор: Вијести
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: