ИН4С

ИН4С портал

Котор: Одржана Међународна научна конференција „Будућност јадранске прошлости“

1 min read

Фото: УЦГ

Лидери подводне археологије свих јадранских држава окупили су се ове недјеље у Котору како би представили пројекте са темом подводне културне баштине и развоја одрживог туризма на конференцији “Будућност јадранке пропшлости” а коју је организовала Лабораторија за археологију поморства (ЛАП), Универзитета Црне Горе, у оквиру актуелног “WRECKS4ALL 2.0” пројекта који се кофинансира на програму IPA South Adriatic.

Догађај је отворила проректорка за интернационализацију Универзитета Црне Горе проф. др Сања Пековић.

Испред Министарства за европске прослове улепснивима конференције из земаља јадранског региона се обратила Слађана Пешић, док је Милена Ражнатовић, савјетница за међународну сарадњу Министарства културе и медија, истакла важност „WRECKS4ALL 2.0“ пројекта за даљи развој механизама заштите и валоризације јадранске подводне културне баштине.

Шеф УНЕСКО одјела за подводну културну баштину, Едуард Планцхе, истакао је подршку те институције Лабораторији за археологију поморства у Котору и пројекту “WRECKS4ALL 2.0”, те је упознао присутне са радом УНЕСКО-а и статусу имплементације УНЕСКО 2001 Конвенције о заштити подводне културне баштине у јадранској регији.

Каллиопи Баика, председница УНЕСКО-ове UNITWIN мреже за подводну археологију, представила је рад мреже у контексту заштите и очувања богате подводне културне баштине Јадрана, нагласивши значај чланства Универзитета Црне Горе у тој иницијативи.

Трансформациони утицај ИПА пројекта „WRECKS4ALL“ и важност прекограничне сарадње за подизање свијести о подводној културној баштини и подводном туризму у региону презентовао је подв одни археолог Дарко Ковачевић са ЛАП-а који је спиритус мовенс ове успјешне иницијативе.

Хрватски ронилац и истраживач подморских археолошких локалитета Ведран Дорушић представио је револуционарни “Стратон пројекат”, који је промијенио приступ истраживању, заштити и укључивању подводне баштине у туристичку понуду.

Фокусирајући се на истраживање и заштиту античког бродолома код Рта Летавица на Пагу, позната хрватска научница др Ирена Радић Росси са универзитета у Задру, освијетлила је примјере добре праксе и сарадње између подводних археолога и локалне заједнице.

Професорка Рита Ауриема са Универзитета Саленто у Италији је представила изазове валоризације апулијских морских пејзажа и улогу ЕСАЦ и пројекта „Пловидба морем“.

Андреј Гаспари са Универзитета у Љубљани је говорио о подводној културној баштини Јадранског мора и унутрашњих вода Словеније, нудећи увид у истраживање, управљање и инклузивни јавни приступ.

Др Массимо Цапулли је дискутовао о могућностима развоја туризма повезаног са подводном културном баштином у сјеверном Јадрану.

Директор Националног археолошког музеја и Археолошког парка Егназија у Италији др Фабио Галеандро је представио нову изложбу „Егназиа е ил маре“, која ставља фокус на поморско насљеђе и његову интеграцију у музејски простор коришћењем најмодернијих технологија.

Барбара Давидде представила је „МУСАС“ пројекат који се бави проучавањем и унапређењем подводног културног насљеђа, док је професор Артур Мецолариј освијетлио фасцинантне археолошке локације у Албанији, приказујући њихов неискоришћени потенцијал за развој ронилачког туризма.

Током панел дискусије лидери подводне археологије јадранског региона су одговарали на питања публике, дискутовали о примјенама модела добре праксе у свим државама Јадрана, очувања подводне културне баштине, ангажмана локалних заједница и економског раста, утирући пут за одрживу будућност обалних региона.

Конференција је завршена посјетом Поморском музеју Црне Горе, гдје су учесници кренули на путовање „WRECKS4ALL“ виртуалном стварношћу, кроз атрактивне подводне локалитете Црногорског приморја које је ЛАП до сада мапирала, обрадила и презентовала најширој јавности у облику електронских витуелних, али изузетно реалистичних тродиомензионалних приказа.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *