Црногорска мафија у Африци: Нови путеви кокаина
1 min read![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2024/05/us-tri-maritime-services-and-cabo-verde-authorities-interdict-large-trans-oceanic-cocaine-2-642x900-1.jpeg.webp)
Фото: UNITED STATES AFRICA COMMAND
У последњих неколико година, све већи број држављана Црне Горе ухапшен је у вези са тешким организованим криминалом, било у афричким водама, било због трговине дрогом преко афричких земаља, пише Глобална иницијатива против транснационалног организованог криминала (ГИ-ТОЦ).
У августу 2018. године 11 држављана Црне Горе ухапшено је када је Ремус, контејнерски брод који је пловио под заставом Панаме, пресретнут у италијанским водама због сумње да је шверцовао хашиш. Брод је испловио из црногорске луке Зеленика код Херцег Новог и отпутовао у мароканске воде, гдје је утоварена дрога. По повратку брода у Европу, италијанска полиција заплијенила је 20 тона хашиша. Те особе су наводно биле повезане са црногорским кланом организованог криминала „Шкаљари“. Током истог мјесеца утврђено је да су црногорски држављани умијешани у шверц горива из Либије.
У пресретнутим разговорима на платформи за размјену порука Скy ЕЦЦ од септембра 2020. до марта 2021.године чланови „кавачког клана“, озлоглашене групе која парира „Шкаљарима“, разговарали су о својим везама у Сенегалу и Сијера Леонеу, гдје су наводно изнајмљивали куће и друге просторе на обалама. Разговори су открили да се кокаин из Јужне Америке истоварује са теретних пловила на мање бродове који се заустављају у близини лука афричких држава. Дрога се до обале транспортује рибарским чамцима. Поруке откривају да су поред изнајмљивања рибарских чамаца и глисера, чланови клана разговарали о могућности изнајмљивања авиона за превоз дроге преко афричког континента до додатних транзитних одредишта, укључујући Замбију, за даље кретање до Црне Горе, Западне Европе и Аустралије.
У априлу 2022. године полиција на Зеленортским Острвима пресрела је рибарски брод из Бразила и заплијенила 5. 668 килограма кокаина. Међу ухапшенима су и двојица Црногораца који су касније осуђени. Црногорско специјално тужилаштво је 2023. године истакло да је „кавачки клан“ у више наврата кријумчарио кокаин из Јужне Америке.
Могло би се поставити питање зашто држављани Црне Горе? Ова приморска земља има дугогодишњу поморску традицију и велики број трговачких помораца које кланови „Кавач“ и „Шкаљари“ маме у своју орбиту. Као резултат тога, несразмјерно велики број морнара из Црне Горе је ухапшен у великим запљенама кокаина, укључујући и афричке воде. Заиста, преко 30 тона кокаина широм свијета заплијењено је између 2017. године и 2021. године у случајевима повезаним са црногорским криминалцима.
Криминалци траже путеве мањег отпора. По специјалној полицијској служби која истражује активности црногорских криминалних група, они циљају афричке земље дијелом због перцепције да је терет мање под надзором органа за спровођење закона током транспорта из Африке у Европу него директним рутама из Јужне Америке.
Дритан Абазовић, донедавни премијер Црне Горе и бивши челник Савјета за националну безбједност, напомиње да су афричке земље фаворизоване као транзитне тачке због ниских трошкова и лошег локалног надзора.
„Економичније је подмићивати службенике у афричким лукама него у Шпанији, а безбједносне агенције су мање под надзором“, рекао је он за Глобалну иницијативу против транснационалног организованог криминала (ГИ-ТОЦ).
Везе са Африком тек су недавно привукле пажњу црногорских безбједносних агенција, у прошлости се вјеровало да су црногорски трговци више умијешани у шверц дроге и цигарета на Блиском истоку него у Африци.
Овај превид је очигледан у оба смјера. Према подацима црногорског министарства правде, није било захтјева за међународну правну помоћ од било које афричке земље. Штавише, постоји ограничена сарадња између црногорских органа за спровођење закона и колега у Африци. Највећи дио сарадње одвија се преко европских агенција за спровођење закона, прије свега кроз Оператвну радну групу за Балкански картел Еуропола, основану у јулу 2020. године или кроз билатералну сарадњу са колегама у Западној Европи, као што је Француска.
Ова сарадња је донијела одређени успјех у афричким водама. На примјер, 2020. године, заједничка операција црногорске полиције и Еуропола осујетила је шверц 411 килограма кокаина код обала Гане и Обале Слоноваче.
Постоје наводи да се неки криминалци са Западног Балкана, укључујући Црну Гору, крију у Африци. На примјер, Дарко Шарић, Црногорац осуђен у Србији због шверца кокаина, наводно се крио у Јужној Африци још 2012. године када је за њим расписана потјерница. Медијски извештаји такође сугеришу да су неки контакти, укључујући локалног генерала полиције, помогли вођи „кавачког клана“ Радоју Звицеру да се привремено сакрије у Јужној Африци 2021. године.
Антон Станај, поријеклом из Подгорице, осуђен на шест и по година затвора у Београду због шверца цигарета, убијен је 2013. у Судану – не типичној туристичкој дестинацији.
Експанзија црногорских и других балканских криминалних група у Африку је значајан помак у пејзажу транснационалног организованог криминала. Додатно, Абазовић указује на забринутост да ће појединци са недозвољеним средствима преусмјерити дио својих инвестиција са Блиског истока у Африку. Како балканске криминалне групе постају глобалне, органи за спровођење закона морају то слиједити. Ово захтијева ближу сарадњу између националних органа за спровођење закона и Еуропола и Интерпола, као и координацију између европских и афричких органа за спровођење закона, укључујући Еуропол и Африпол, и између Центра за спровођење закона југоисточне Европе и Економске заједнице западноафричких држава.
Главни фокус треба да буде на јачању поморске безбједности и заједничких финансијских истрага, као и на олакшавању приступа информацијама о траженим лицима.
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)
Čudno, baš. Lijeni ljudi, ništa ne rade, a uzurpiraše sve u Srbiji, Bliskom Istoku, Africi, Latinskoj Americi…
Pomislio bi neupućen čovek da posle Kineza i Indijaca, na planeti Zemlji ima najviše Crnogoraca. A u suštini, po mnogima, njih ustvari i nema i nikad ih nije bilo. Dok ih je stvorio Milo.
Čudno, baš. Lijeni ljudi, ništa ne rade, a uzurpiraše sve u Srbiji, Bliskom Istoku, Africi, Latinskoj Americi…
Pomislio bi neupućen čovek da posle Kineza i Indijaca, na planeti Zemlji ima najviše Crnogoraca. A u suštini, po mnogima, njih ustvari i nema i nikad ih nije bilo. Dok ih je stvorio Milo.
AMIN🔔⚠️!