ИН4С

ИН4С портал

Министарство Црне Горе игнорише закон ЕУ и забрањује Apple Pay

1 min read

У потезу који је подигао обрве широм глобалне финансијске заједнице, укључујући европске секторе клађења и гејминга, Црна Гора је донела измене и допуне закона о коцкању који ефективно забрањују коришћење савремених метода електронског плаћања, укључујући Apple Pay, PayPal, мобилно банкарство, ИПС , и електронско банкарство.

Иронично, министар финансија је пре неколико дана изјавио да земља нема обавезу да поштује правила ЕУ, што је парадоксалан став за нацију која активно тражи чланство у ЕУ и жели да се интегрише у свет дигиталног пословања.

Европска комисија је 2021. године позвала Црну Гору да ојача своје напоре у борби против прања новца. Међутим, недавни амандмани иду у супротном смеру, потенцијално изолујући земљу од пракси ЕУ и трендова глобалне финансијске заједнице.

Међутим, од почетка 2024. године, сектор коцкања у Црној Гори је у превирању.

Одговор индустрије

Чини се да је контроверзна забрана електронског плаћања осмишљена да обузда конкуренцију, спречавајући раст компанија у страном власништву, укључујући и америчка предузећа. Овај потез је у супротности са глобалном пословном праксом и подрива принципе конкурентног пословања. Петиција којом се позива да се заустави промена добила је 25.000 потписа, што представља око 5% бирачког тела у земљи, за само пет дана. Нагласио је ризик од значајног губитка радних мјеста у индустрији и потенцијалне економске последице таквих законодавних мјера.

Монтенегро Бет, национално трговинско удружење земље, предало је петицију скупштини земље и покренуло оцјену уставности, истичући забринутост због неуставности амандмана. Поред тога, они раде са међународним институцијама како би скренули пажњу на негативне утицаје измена закона и њихове противречности са директивама ЕУ. Сви ти покушаји остали су без иједног институционалног одговора.

Преглед кршења правних тековина ЕУ према члану 68ф

Велики део негативних реакција на амандмане долази од гледишта да су у супротности са правом Европске уније (ЕУ). Иако Црна Гора тренутно није у ЕУ, она је кандидат за чланство и очекује се да усклади своје законе са стандардима ЕУ. Измене су у супротности са неколико кључних законских одредби ЕУ, укључујући ТФЕУ, Директиву о платним услугама, која настоји да формира интегрисано тржиште за електронска плаћања, и директиве ЕУ 4 и 5АМЛ, које готовинске трансакције категоришу као високоризичне за прање новца.

Пристигло више тужби

Комбинација очигледних коруптивних пракси које су оркестрирале локалне компаније у оквиру исте индустрије и одређени појединци у Министарству финансија резултира покушајем де фацто протеривања више оператера, укључујући и оне са седиштем у САД, чиме се јасно ускраћује једнак приступ тржишту.

Ово је већ довело до значајних правних изазова. Више оператера припрема прелиминарне кораке ка правном поступку, укључујући тужбу пред Међународним судом за решавање инвестиционих спорова.

Закон о готовини и малопродаји усред дигиталног доба

Измјена члана 68ф црногорског закона о коцкању изазвала је значајну забринутост у сектору коцкања у земљи. Нови закон онемогућава различите електронске методе плаћања, као што су електронско банкарство и мобилна плаћања, за полагање средстава на рачуне за клађење. Ово оставља кладионичарима у Црној Гори само двије опције: морају или ући у кладионицу да би положили готовинску опкладу, која затим преноси средства на њихове рачуне, или платити картицом, али само на терминалу у кладионици.

Овај чудан потез приморава играче да иду у продавницу само да би финансирали своје онлајн налоге, што је незгодно у време када би дигитални трансфери требало да буду норма.

Пркосећи глобалним трендовима и АМЛ стандардима – шта даље?

Потез Црне Горе да ограничи електронско плаћање је изван глобалних трендова. На међународном плану, постоји јасан помак ка смањењу готовинских трансакција у корист електронских плаћања, што заговарају тела као што су Монеивал и Радна група за финансијску акцију (ФАТФ). Глобална финансијска заједница прихвата дигитална решења због њихове транспарентности и ефикасности.

Став Црне Горе не само да је изолује од праксе ЕУ, већ је и у супротности са смерницама глобалне финансијске заједнице, повећавајући ризик од прања новца и подривајући поверење инвеститора.

Забрана најсигурнијих и најнапреднијих метода пословања плаћања путем интернета, као што су Аппле Паи и ПаиПал, у корист промовисања готовинских трансакција, је забрињавајући развој који захтева хитну пажњу и акцију како домаћих тако и међународних заинтересованих страна.

 

Извор: europeangaming.eu

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Министарство Црне Горе игнорише закон ЕУ и забрањује Apple Pay

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *