ИН4С

ИН4С портал

Влада донијела Стратегију за борбу против корупције 2024-2028, ево шта су њени стратешки циљеви

1 min read

Влада ЦГ

Влада је, на данас одржаној 33. сједници којом је предсједавао премијер Милојко Спајић, донијела Стратегију за борбу против корупције 2024-2028. године.

Како је саопштено из Владе, овај документ усвојен је са Акционим планом за период 2024-2025. са Извјештајем о спроведеној Јавној расправи.

Документ, како наводе, почива на три стратешка циља који се ослањају на визију и општи циљ Стратегије и у јасној су вези са привременим мјерилима у преговарачким поглављима 23 и 24, односно потребом њиховог испуњења.

У наставку прочитајте шта су циљеви:

Стратешки циљ 1 се односи на превенцију корупције и обухвата оперативне циљеве који се односе на:

Унапређење нормативног оквира у спречавању корупције,
Јачање административног и институционалног оквира за спречавање корупције,
Запошљавање и напредовање у органима власти засновано на заслугама,
Транспарентност и слободан приступ информацијама и
Оснаживање капацитета за спровођење антикоруптивних мјера у областима од посебног ризика од корупције.

Стратешки циљ 2 се односи на борбу против корупције и из њега произлазе оперативни циљеви:

Унапређење законодавства у борби против корупције и
Унапређење капацитета институција надлежних за борбу против корупције.

Стратешки циљ 3 се односи на националну и међународну сарадњу у спречавању и борби против корупције, као и подизање свијести у спречавању и борби против корупције, те комуникацију са јавношћу.

Како додају, с обзиром на специфичност израде Стратегије, у оквиру сваког постојећег циља представљени су утврђени ризици и потребе у ризичним областима, како би се боље разумјела веза за предложеним мјерама.

„Наведени стратешки циљеви ће се реализовати кроз 10 оперативних циљева, уважавајући напредак постигнут у периоду спровођења претходног стратешког документа, као и актуелне изазове. Приликом дефинисања циљева пошло се од препорука из релевантних извјештаја међународних инситутција и организација, затим обавеза дефинисаних у Програму приступања Црне Горе Европској унији 2023 – 2024, Националне стратегије одрживог развоја до 2030. године и др“, наводе из Владе.

Такође, водило се рачуна о усаглашености са релевантним међународним стандардима у области корупције, као и другим међународним инструментима у овој области, укључујући правну тековину Европске уније – ацqуис цоммунаутаире.

Посебна пажња у области корупције је посвећена областима од посебног ризика на корупцију, и то: правосуђе, полицију и царину, животну средину, урбанизам, јавне набавке, локалну самоуправу, предузећа у државном власништву, односно власништву локалних самоуправа. Ради се о свеобухватној стратегији која се примјењује на све органе законодавне, судске и извршне власти на државном и локалном нивоу, на органе државне управе, независна тијела, регулаторна тијела, јавне установе, јавна предузећа и друга правна лица која врше јавна овлашћења.

У дискусији је констатовано да ће се успјешном имплементацијом Стратегије за борбу против корупције остварити већи степен безбједности грађана и грађанки Црне Горе и бољи економски услови, али и успоставити повјерење грађана у рад државних институција.

Стратегија представља оквир за доношење акционих планова, у којима су одређени циљеви, мјере, носиоци активности, као и динамика њиховог остваривања и индикатори учинка, а све у складу са препорукама ЕУ и Савјета Европе и других међународних партнера.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *